Grawitacyjna, inaczej naturalna. Tradycyjny i wciąż najpopularniejszy rodzaj wentylacji: powietrze zużyte usuwane jest poza budynek przez kanały wywiewne w wyniku naturalnego ciągu, a na jego miejsce przez nawiewniki napływa do pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz. Naturalny ciąg jest wynikiem różnicy ciężaru powietrza ogrzanego w domu i chłodnego na zewnątrz, a więc wentylacja grawitacyjna działa najskuteczniej zimą, gdy wnętrze domu jest ogrzewane.
Wentylacja grawitacyjna, choć sprawdzała się w starych domach z nieszczelnymi oknami i drzwiami, zapewniającymi stały dopływ powietrza, w ogóle nie działa w domach nowoczesnych i szczelnych – energooszczędnych, w których dla zapewnienia jak najmniejszego zużycia energii zapewniono szczelność przegród zewnętrznych, i nie zastosowano nawiewników umożliwiających napływ świeżego powietrza z zewnątrz powodując jednocześnie wychładzanie pomieszczeń zimą.
W szczelnym domu z wentylacją grawitacyjną często dochodzi do nagromadzenia w powietrzu wewnętrznym pary wodnej oraz różnych szkodliwych związków, gdyż nie są one usuwane na zewnątrz. Może to doprowadzić do pogorszenia samopoczucia mieszkańców, a w samym budynku – do rozwoju szpecących pleśni na ścianach, a nawet degradacji konstrukcji wskutek zawilgocenia przegród zewnętrznych.
Mechaniczna. Polega na wymuszeniu przepływu powietrza przez wentylatory. Wentylacja taka może być wywiewna lub nawiewnowywiewna. W domu z taką wentylacją można regulować ilość powietrza świeżego, jaka wpływa do pomieszczeń, ale niestety – podobnie jak w wentylacji grawitacyjnej – i tak trzeba ponosić koszty jego ogrzewania. Istnieje możliwość obniżenia kosztów ogrzewania tego powietrza – przez zastosowanie rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej z wymiennikiem, w którym wpływające do pomieszczeń powietrze jest wstępnie podgrzewane przez ciepło z powietrza wywiewanego.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem umożliwia obniżenie całkowitych kosztów ogrzewania domu, dlatego w domach energooszczędnych zaleca się stosowanie wyłącznie takiej właśnie wentylacji.
Redakcja BD
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Bania
12 Cze 2015, 09:51
W domku jednorodzinnym z kominkiem wentylacja z rekuperacją to podstawa.Kiedyś o tym nikt nie myślał, ale dziś to standard.Mam taką wentylację od dwóch lat i oszczędzam na ogrzewaniu ok 15%