Co może się zepsuć w pompie ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Co może się zepsuć w pompie ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które rzadko się psują. Nie są jednak niezawodne. Przedstawiamy jakie są przyczyny stanów awaryjnych w pompie ciepła?

Po co kontrolować instalację pompy ciepła?

Pompy ciepła psują się rzadko, ale jak wszystkie urządzenia mechaniczne, nie są 100% niezawodne. W zapewnienia niektórych sprzedawców, że pompy się nie psują, nie warto wierzyć. Gdyby tak było, dostawalibyśmy na nie wieczystą gwarancję i to bez wymogu dokonywania przeglądów serwisowych.

Ponadto pompa jest elementem dość rozbudowanego systemu (źródło dolne i górne), w którym coś może szwankować. Regularna kontrola podstawowych podzespołów jest wbrew pozorom bardzo łatwa, a pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Poza tym, przeznaczając bardzo niewielkie środki i nieco czasu na monitorowanie, zyskamy np. bardzo cenną wiedzę o rzeczywistych kosztach eksploatacji - warto to skonfrontować z przewidywaniami z projektu. Przy okazji nauczymy się naszej pompy - dowiemy się, w jakich warunkach i przy jakich ustawieniach pracuje najlepiej, a czego "nie lubi".

Co opomiarować w pompie ciepła?

Niektóre czujniki, przede wszystkim:

  • temperatury "solanki" wpływającej i wypływającej z kolektora gruntowego;
  • temperatury powrotu wody w instalacji c.o. w budynku;
  • temperatury i ciśnienia czynnika roboczego pompy.

To standardowe elementy wyposażenia każdej instalacji, bo bez nich nie może ona pracować właściwie. Jednak to, że czujniki są, nie znaczy jeszcze, że mamy wgląd w ich wskazania, możemy je zapisać i przeglądać np. w formie czytelnej tabeli, jako zestawienie miesięczne lub całosezonowe. Zanim kupimy urządzenie, warto dopytać, czy takie funkcje są dostępne.

Poza tym zawsze warto wiedzieć, ile energii elektrycznej zużyła nasza pompa ciepła oraz pompy obiegowe dolnego i górnego źródła. Dla pomp obiegowych wystarczą nawet proste liczniki (watomierze) z wtykiem do gniazda (nie trzeba modyfikować instalacji), dla jednostki centralnej lepiej założyć podlicznik. Taki zestaw to wydatek 200-300 zł.

Optymalnym rozwiązaniem jest dodanie jeszcze ciepłomierza (wystarczy po stronie źródła górnego) oraz czujników temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Będzie wówczas można w pełni zweryfikować zapewnienia sprzedawcy pompy ciepła i przewidywania odnośnie kosztów ciepła.

U nas pełne opomiarowanie to jeszcze rzadkość, ale np. w Niemczech jest jednym z warunków uzyskania dotacji.

Pompa obiegowa
Obok sprężarki pompy ciepła, pompy obiegowe to najpoważniejszy odbiornik prądu. Warto więc wybrać energooszczędne modele i monitorować ich zużycie energii (fot. Wilo)

Jakie komunikaty sterownika pompy ciepła są najważniejsze?

Oczywiście te sygnalizujące stany awaryjne. Zwykle są opatrzone informacją w rodzaju "proszę wezwać serwis" i towarzyszy im wyłączenie pompy. Nie wolno ich lekceważyć, nawet jeśli pompa po pewnym czasie znów zaczyna działać.

Niedopuszczalną praktyką jest też resetowanie sterownika przez chwilowe odcięcie mu zasilania (nie wszystkie mają układ podtrzymywania stanu pamięci). Ignorowanie problemów może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uszkodzenia pompy. Bardzo często zaś pompa w takiej sytuacji działa ze znacznie mniejszą sprawnością, często włączają się wspomagające grzałki elektryczne itp. W efekcie rosną nasze rachunki za prąd.

Najważniejsze komunikaty stanów awaryjnych w instalacji to:

  • zbyt niskie ciśnienie czynnika roboczego (gdy odbiera ciepło ze źródła dolnego);
  • zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego (gdy oddaje ciepło do źródła górnego);
  • zbyt niska temperatura glikolu w obiegu źródła dolnego;
  • zbyt niskie ciśnienie w obiegu dolnego lub górnego źródła ciepła. 

Jakie są przyczyny stanów awaryjnych w pompie ciepła?

Warto wiedzieć, dlaczego kontroler pompy sygnalizuje poszczególne stany awaryjne, wymienione w poprzednim punkcie. Z niektórymi z nich możemy uporać się sami, inne zaś świadczą nawet o poważnych błędach, popełnionych już na etapie projektowania systemu.

1) Zbyt niskie ciśnienie czynnika roboczego w pompie ciepła

Ciepło odebrane ze źródła dolnego służy do ogrzania czynnika roboczego pompy (tradycyjnie nazywanego "freonem"). W wyniku ogrzania ciśnienie czynnika rośnie. A co się stanie, gdy instalacja źródła dolnego nie dostarczy dość ciepła? "Freon" nie nagrzeje się odpowiednio, zamiast odparować do postaci gazu, pozostanie cieczą. W skrajnych przypadkach może dojść do zalania sprężarki ciekłym czynnikiem, a nawet zatarcia jej elementów, bo czynnik roboczy zawiera też rozpylony olej smarujący. Dlatego właśnie przy zbyt niskim ciśnieniu czynnika kontroler pompy dla bezpieczeństwa wyłącza urządzenie.

Przyczyną takiej awarii jest zbyt mała ilość ciepła dostarczanego przez instalację źródła dolnego. Może być ono niewydolne, bo po prostu wykonano je zbyt małe albo zbyt optymistycznie oszacowano możliwości odbioru ciepła z gruntu (wody podziemnej itp.).

To poważny problem, aby go naprawić, trzeba by powiększyć źródło dolne, np. dodając kolejny odwiert z sondą. Można też zmniejszyć intensywność ogrzewania, a tym samym odbiór ciepła z dolnego źródła, w czasie dużych mrozów wspomagając pompę, kominkiem, grzejnikami czy kotłem.

To wersja pesymistyczna. Optymistyczna jest zaś taka, że w instalacji po stronie źródła dolnego, np. kolektorze ziemnym, ustawiono zbyt dużą prędkość przepływu "solanki". Płynąc zbyt szybko przez grunt, nie zdąży się ona odpowiednio nagrzać. Zmniejszając prędkość przepływu, umożliwimy jej to. Jeśli tak jest, to po zmianie temperatura płynu wracającego z kolektora powinna być wyższa.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

2) Zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego w pompie ciepła

"Freon" opuszczający sprężarkę, powinien oddać swe ciepło instalacji źródła górnego, czyli w ostatecznym rachunku przekazać je do wnętrza domu. Dopiero wówczas, oziębiony, może znów odebrać ciepło z pompy. A co się stanie, gdy dom nie będzie odbierał ciepła z pompy? Wyłączy się ona (zrobi to kontroler), bo przecież nie przekazując ciepła dalej, pompa nie może też pobierać jego kolejnych porcji ze źródła dolnego. Takie wyłączanie się pompy to typowy objaw dobrania urządzenia o zbyt dużej mocy w stosunku do potrzeb. W skrajnych przypadkach, gdy temperatura na zewnątrz jest stosunkowo wysoka, taka pompa zaczyna pracować impulsowo, włączając się i wyłączając co kilka minut.

Zła praca może być też skutkiem zamknięcia zaworów na grzejnikach lub pętlach ogrzewania podłogowego w niektórych pomieszczeniach. Robimy to przecież, jeśli nie korzystamy dłużej z jakichś pokoi, rozpalimy w kominku itp. W takiej sytuacji wystarczy na powrót otworzyć zawory (tylko po co, skoro ogrzewania tam nie potrzebujemy?). Na takie zjawiska ogrzewanie podłogowe z grubą wylewką jest znacznie mniej podatne, niż grzejnikowe. Podłoga zawsze działa jak akumulator ciepła i rozgrzewa się powoli.

3) Zbyt niska temperatura glikolu w obiegu źródła dolnego pompy ciepła

Jeśli roztwór glikolu (lub inne medium, krążące w obiegu źródła dolnego) nie będzie się nagrzewał wystarczająco, to i pompa ciepła nie da nam tyle ciepła, ile powinna. Pompa jest w końcu tylko przekaźnikiem ciepła pozyskanego z otoczenia. Jak już napisano w punkcie o zbyt niskim ciśnieniu "freonu", przyczyną problemów może być źle ustawiona prędkość przepływu, ale częściej kłopotem jest zbyt mała wydolność źródła ciepła. Na to wskazuje jednoznacznie stałe w ciągu sezonu obniżanie się temperatury płynu niezamarzającego w obiegu źródła dolnego (zjawisko samo w sobie niegroźne, gdy nie przekracza pewnej granicy).

4) Zbyt niskie ciśnienie w obiegu dolnego lub górnego źródła ciepła pompy ciepła

Spadek ciśnienia może być efektem nieszczelności układu. Wówczas problem sprowadza się do zlokalizowania miejsca przecieku. Brzmi to prosto, ale bywa bardzo trudne do zrealizowania. Właśnie dlatego unika się np. wykonywania połączeń rur w gruncie, w wylewce i innych niedostępnych później miejscach, bo nieszczelności występują zwykle na połączeniach.

Przyczyną spadku ciśnienia, zwłaszcza przez pierwsze miesiące użytkowania instalacji, może być też zjawisko zupełnie niegroźne. W początkowym okresie następuje stopniowe odpowietrzanie instalacji. Szczególnie w przypadku rurociągów źródła dolnego może to zająć nawet kilka miesięcy. Odpowietrzenie powoduje spadek ciśnienia i wodę lub glikol należy uzupełnić. Jeśli jednak spadek ciśnienia się powtarza, to trzeba bacznie przyjrzeć się instalacji - w szczególności automatycznym odpowietrznikom. Gdy znajda się one po stronie ssawnej pompy (w strefie podciśnienia), mogą "zaciągać" powietrze, zamiast je usuwać.

Uwaga! Instalacja po stronie źródła dolnego wymaga zwykle specjalnych, wielkogabarytowych odpowietrzników.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Pompa ciepła będzie pracować w sposób wydajny i ekonomiczny tylko wówczas, gdy parametry instalacji i urządzenia będą dobrze dopasowane. (fot. Mitsubishi Electric)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość jacek

24 Sty 2022, 22:58

Cóż, pompa IVT 17 kw powietrzna. Niezawodna! Każdy sezon to pewna awaria, usterka - można na niej polegać pod tym względem. Co ciekawe zawsze nawala gdy mają iść tęgie mrozy. Ratuje mnie gaz dwa razy droższy niż w tamtym roku. OMIJAJCIE IVT lub BOSH, który to ma teraz IVT. Pompę ...

time image

Gość Stiv

28 Mar 2021, 15:06

Mam pompę ciepła 10 lat.Po 6ciu latach wymiana sprężarki 10tys.zł.Teraz ciągłe wybicia,szczególnie podczas mrozów. Kompletny brak servisantów.Mieszkam na Śląsku a serwis w Zielonej Górze.Jeden na całą Polskę.Chodzi o firmę p.c Heliotherm. Pompy wysokiej klasy ,ten który motował ...

Dnia 14.02.2021 o 22:40, Gość niko napisał: Po 2 latach eksploatacji nie polecam. Ubiegła lekka zima zostawiła pozytywne wrażenia ,obecna z temp. -20 st.C już mieszane.Pompa większa niż zalecana nie dała rady ogrzać domu ,trzeba było posiłkować się grzejnikami ...

time image

Gość Tomek

12 Mar 2021, 13:44

Przez okres 5 lat było raczej spokojnie i drogo, w 6 roku awaria sprężarki bez przyczyny zewnętrznej i potencjalne koszty w okolicy 8 tys. zł , gdzie tu jest kalkulacja nie wiem, porządna Niemiecka jakość i miała działać 20 lat !!!. Super !!!! i pozdrawiam innych użytkowników.

time image

14 Lut 2021, 22:33

4 minuty temu, Mat.1-2-3 napisał: A u mnie niemiecka powietrzna pompa ciepła od 12 lat działa bez zarzutu i bez przeglądów (teraz dopiero zamówiłem pierwszy przegląd). Dom jest nagrzany do 23*C (tak lubi rodzina). Żadnych awarii, usterek. Jedyny problem to sterownik ...

time image

14 Lut 2021, 22:28

A u mnie niemiecka powietrzna pompa ciepła od 12 lat działa bez zarzutu i bez przeglądów (teraz dopiero zamówiłem pierwszy przegląd). Dom jest nagrzany do 23*C (tak lubi rodzina). Żadnych awarii, usterek. Jedyny problem to sterownik zewnętrzny (w mieszkaniu) którym się dziwnie ...

time image

14 Lut 2021, 22:22

42 minuty temu, Gość niko napisał: Po 2 latach eksploatacji nie polecam. Ubiegła lekka zima zostawiła pozytywne wrażenia ,obecna z temp. -20 st.C już mieszane.Pompa większa niż zalecana nie dała rady ogrzać domu ,trzeba było posiłkować się grzejnikami elektrycznymi. ...

time image

Gość niko

14 Lut 2021, 21:40

Po 2 latach eksploatacji nie polecam. Ubiegła lekka zima zostawiła pozytywne wrażenia ,obecna z temp. -20 st.C już mieszane.Pompa większa niż zalecana nie dała rady ogrzać domu ,trzeba było posiłkować się grzejnikami elektrycznymi. Brak prądu(2 godz.)sterownik pompy zgłupiał ...

Rzeczywiście jest tu błąd, w parowniku ciśnienie nie wzrasta. Następuje to dopiero w sprężarce. Jednak proszę pamiętać, że na tym etapie (za skraplaczem, przed sprężarką) następuje już wzrost temperatury czynnika roboczego. Oczywiście względnie nieduży, rzędu 5 K. Zasadniczy ...

time image

Gość Jasiek

30 Sie 2018, 22:19

Witam Dobrze by było, aby autor artykułu, Pan Jarosław Antkiewicz, najpierw przyswoił sobie podstawową wiedzę z dziedziny chłodnictwa i pracy lewo-bieżnych obiegów chłodniczych, zanim zacznie pisać artykuły o eksploatacji pomp ciepła. Ocena niedostateczna należy się autorowi ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje