Jakie grzejniki wybrać? - rodzaje grzejników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie grzejniki wybrać? - rodzaje grzejników

Ogrzewanie grzejnikowe jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, a bogata oferta rodzajów i wielkości grzejników to szansa ich dobrania do każdego pomieszczenia.

Grzejniki płytowe

Najpopularniejsze, o gładkiej powierzchni czołowej, produkowane w bogatym asortymencie rodzajów, wymiarów i kolorów. Płaska konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, ułatwia utrzymanie w czystości i zapewnia przekazywanie znacznej ilości ciepła na drodze promieniowania. Należy montować je w instalacjach w obiegach zamkniętych, ze względu na ograniczoną odporność korozyjną blachy stalowej, z jakiej są wykonane, oraz w instalacjach pompowych, gdyż niewielkie przekroje kanałów wewnętrznych stawiają znaczne opory przepływu.

 

Ze względów montażowych istotne jest, czy grzejnik przystosowany jest do połączenia dolnego czy jedynie do podłączeń bocznych. Grzejniki płytowe sprzedawane są najczęściej jako komplet, zawierający oprócz grzejnika uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę. Do podłączenia do instalacji potrzebne będą jeszcze: zawór termostatyczny z głowicą oraz zawór odcinający, montowany na powrocie.

Stalowe grzejniki płytowe najczęściej oferowane są w kolorze białym. Mają gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne np. dla alergików (fot. Viessmann)

Grzejniki członowe aluminiowe

Składają się z połączonych ze sobą żeberek aluminiowych, tworzących zestawy o wymaganej mocy grzewczej. Ukształtowane w nich kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie strumienia ciepłego powietrza. Nadają się szczególnie do montażu w starych instalacjach grzewczych, gdyż duże przekroje wewnętrzne oraz taki sam rozstaw końcówek przyłączeniowych umożliwia łatwe zastąpienie starych grzejników żeliwnych.

 

Grzejniki członowe aluminiowe dopasowane są do połączeń bocznych, choć, przy użyciu specjalnego zestawu przyłączeniowego, istnieje możliwość podłączenia dolnego. Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych z gwintem lewym bądź prawym oraz odpowietrznika.

Grzejnik aluminiowy 10-cio członowy do zamkniętych lub otwartych systemów c.o., wykonanych z rur stalowych lub z tworzywa. Może być stosowany w instalacji miedzianej, jeśli pH wody wynosi 7–8. Jeżeli jest wyższe, konieczne jest użycie inhibitora korozji. Grzejnik może być skręcany z dowolnej liczby członów fot. Invena)

Grzejniki konwektorowe

Elementem grzejnym jest w nich nagrzewnica w formie pętli z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element grzejny osłania obudowa, pełniąca jednocześnie rolę „komina”, wymuszającego przepływ powietrza przez nagrzewnice.

Grzejniki tego typu oddają ciepło głównie przez konwekcję, zatem nadają się wyłącznie pod okna. Intensywny przepływ powietrza przez grzejnik sprzyja osiadaniu na nagrzewnicy kurzu, a w przypadku braku w obudowie elementu odchylającego strumień powietrza, na ścianie nad grzejnikiem szybko pojawią się ciemne smugi.

Grzejniki konwekcyjne, miedziano- -aluminiowe, z podłączeniem dolnym (fot. Convector)

Grzejniki kanałowe

Odmianą grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze, np. pod oknami tarasowymi. Powinny one pracować w układach zamkniętych, ciśnieniowych. Sposób ich podłączenia do instalacji jest podobny jak w przypadku grzejników płytowych.

Grzejniki ozdobne

Łączą funkcję grzewczą i dekoracyjną. Wytwarzane są w różnorodnych formach, jako np. ścianki grzewcze, płyty kamienne czy wręcz artystyczne konstrukcje przestrzenne. Popularnym produktem są drabinkowe grzejniki łazienkowe, umożliwiające np. suszenie ręczników. Można je wyposażyć w grzałkę elektryczną, dzięki czemu poza sezonem grzewczym będziemy mogli dogrzewać łazienkę.

Grzejnik kanałowy montuje się pod dużymi przeszkleniami (fot. Jaga) Konwektorowy grzejnik dekoracyjny – na jego powierzchnię producent może nanieść dowolny wzór (fot. Verano)
Grzejnik łazienkowy drabinkowy warto wyposażyć w grzałkę elektryczną, którą będzie można dogrzewać pomieszczenie niezależnie od głównego systemu grzewczego (fot. Instal Projekt)

Cezary Jankowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje