Jakie grzejniki wybrać? - rodzaje grzejników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie grzejniki wybrać? - rodzaje grzejników

Ogrzewanie grzejnikowe jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, a bogata oferta rodzajów i wielkości grzejników to szansa ich dobrania do każdego pomieszczenia.

Grzejniki płytowe

Najpopularniejsze, o gładkiej powierzchni czołowej, produkowane w bogatym asortymencie rodzajów, wymiarów i kolorów. Płaska konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, ułatwia utrzymanie w czystości i zapewnia przekazywanie znacznej ilości ciepła na drodze promieniowania. Należy montować je w instalacjach w obiegach zamkniętych, ze względu na ograniczoną odporność korozyjną blachy stalowej, z jakiej są wykonane, oraz w instalacjach pompowych, gdyż niewielkie przekroje kanałów wewnętrznych stawiają znaczne opory przepływu.

 

Ze względów montażowych istotne jest, czy grzejnik przystosowany jest do połączenia dolnego czy jedynie do podłączeń bocznych. Grzejniki płytowe sprzedawane są najczęściej jako komplet, zawierający oprócz grzejnika uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę. Do podłączenia do instalacji potrzebne będą jeszcze: zawór termostatyczny z głowicą oraz zawór odcinający, montowany na powrocie.

Stalowe grzejniki płytowe najczęściej oferowane są w kolorze białym. Mają gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne np. dla alergików (fot. Viessmann)

Grzejniki członowe aluminiowe

Składają się z połączonych ze sobą żeberek aluminiowych, tworzących zestawy o wymaganej mocy grzewczej. Ukształtowane w nich kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie strumienia ciepłego powietrza. Nadają się szczególnie do montażu w starych instalacjach grzewczych, gdyż duże przekroje wewnętrzne oraz taki sam rozstaw końcówek przyłączeniowych umożliwia łatwe zastąpienie starych grzejników żeliwnych.

 

Grzejniki członowe aluminiowe dopasowane są do połączeń bocznych, choć, przy użyciu specjalnego zestawu przyłączeniowego, istnieje możliwość podłączenia dolnego. Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych z gwintem lewym bądź prawym oraz odpowietrznika.

Grzejnik aluminiowy 10-cio członowy do zamkniętych lub otwartych systemów c.o., wykonanych z rur stalowych lub z tworzywa. Może być stosowany w instalacji miedzianej, jeśli pH wody wynosi 7–8. Jeżeli jest wyższe, konieczne jest użycie inhibitora korozji. Grzejnik może być skręcany z dowolnej liczby członów fot. Invena)

Grzejniki konwektorowe

Elementem grzejnym jest w nich nagrzewnica w formie pętli z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element grzejny osłania obudowa, pełniąca jednocześnie rolę „komina”, wymuszającego przepływ powietrza przez nagrzewnice.

Grzejniki tego typu oddają ciepło głównie przez konwekcję, zatem nadają się wyłącznie pod okna. Intensywny przepływ powietrza przez grzejnik sprzyja osiadaniu na nagrzewnicy kurzu, a w przypadku braku w obudowie elementu odchylającego strumień powietrza, na ścianie nad grzejnikiem szybko pojawią się ciemne smugi.

Grzejniki konwekcyjne, miedziano- -aluminiowe, z podłączeniem dolnym (fot. Convector)

Grzejniki kanałowe

Odmianą grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze, np. pod oknami tarasowymi. Powinny one pracować w układach zamkniętych, ciśnieniowych. Sposób ich podłączenia do instalacji jest podobny jak w przypadku grzejników płytowych.

Grzejniki ozdobne

Łączą funkcję grzewczą i dekoracyjną. Wytwarzane są w różnorodnych formach, jako np. ścianki grzewcze, płyty kamienne czy wręcz artystyczne konstrukcje przestrzenne. Popularnym produktem są drabinkowe grzejniki łazienkowe, umożliwiające np. suszenie ręczników. Można je wyposażyć w grzałkę elektryczną, dzięki czemu poza sezonem grzewczym będziemy mogli dogrzewać łazienkę.

Grzejnik kanałowy montuje się pod dużymi przeszkleniami (fot. Jaga) Konwektorowy grzejnik dekoracyjny – na jego powierzchnię producent może nanieść dowolny wzór (fot. Verano)
Grzejnik łazienkowy drabinkowy warto wyposażyć w grzałkę elektryczną, którą będzie można dogrzewać pomieszczenie niezależnie od głównego systemu grzewczego (fot. Instal Projekt)

Cezary Jankowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny