Wybieramy grzejniki łazienkowe - porady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Wybieramy grzejniki łazienkowe - porady

Grzejniki powinny mieć powierzchnię zabezpieczoną przed korozją, odpowiednią wielkość - dobraną do rozmiaru łazienki - oraz właściwą moc. Warto zwrócić uwagę na sposób podłączenia. I na wygląd, ale o tym nie trzeba przypominać. Podstawą jest jednak poprawny montaż, wykonany z należytą starannością. Inaczej nici z właściwej pracy grzejnika.

aktualizacja: 2023-04-11 07:46:48
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są najpopularniejsze rodzaje grzejników łazienkowych?
  • Kto montuje grzejnik?
  • Jakie są najważniejsze zasady montażu?
  • Co trzeba wiedzieć, by właściwie dobrać grzejnik?
  • Gdzie zamontować grzejnik?
  • Od czego zależy moc grzejnika?
  • Jakie są rodzaje podłączenia?
  • Czy przydatny jest grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną?

Chociaż jest to oczywiste, trzeba podkreślić, że do łazienki wybieramy tylko grzejniki przeznaczone do tego typu pomieszczeń. Ma to przede wszystkim związek z wilgocią, bo to ona może być problemem. Nawet w dobrze wentylowanych łazienkach na ogół jest jej więcej niż w pozostałych strefach domu. Dlatego standardowe wersje grzejników nie mogą być montowane w miejscach o podwyższonej wilgotności. Grzejnik łazienkowy musi być lepiej zabezpieczony - np. odpowiednią emalią - lub być wykonany z materiału odpornego na korozję. Inaczej kropelki wody, które osadzają się na urządzeniu, mogą doprowadzić do korozji zewnętrznej.

Dekoracyjny grzejnik łazienkowy
Dekoracyjne grzejniki łazienkowe, podobnie jak tradycyjne, powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia i zabezpieczone antykorozyjnie. (fot. Alplast)

Jakie są najpopularniejsze rodzaje grzejników łazienkowych?

Oferta producentów jest wyjątkowo różnorodna i to po naszej stronie leży decyzja - co chcemy osiągnąć i na czym nam najbardziej zależy. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są modele drabinkowe (określane jako "klasyka w najlepszej odsłonie"), które oprócz tego, że grzeją, zazwyczaj są wykorzystywane jako wieszaki na ręczniki.

Jeżeli marzymy o nowoczesnym grzejniku rzucającym się w oczy, innym od reszty, to weźmy pod uwagę te pełniące przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Ich producenci prześcigają się w stosowanych kolorach i kształtach, przedstawiając co jakiś czas nowe kolekcje (tłumaczą to odpowiedzią na potrzeby klientów). Modele o najpopularniejszych kolorach - białym, czarnym i szarym - są dostępne od ręki, te w innych najczęściej wykonuje się na zamówienie i czeka na nie nawet kilka tygodni.

Kto montuje grzejnik?

Chociaż w Internecie bez trudu można znaleźć wiele filmów, w których "w prosty" sposób pokazano, jak zamontować grzejnik, nie radzimy tego robić samodzielnie. Wbrew pozorom łatwo o błąd, który będzie skutkował awarią i problemami, z którymi właściciel sam już sobie nie poradzi.

Producenci także zalecają, aby montaż grzejnika zlecić wykwalifikowanym instalatorom, wyposażonym w profesjonalny sprzęt, mających doświadczenie i wiedzę fachową. Specjalista nie będzie musiał kilka razy przeliczać elementów, by się upewnić, czy są wszystkie, nie trafi w ścianie na rurę z wodą lub na przewody elektryczne, bo po prostu przed przystąpieniem do pracy sprawdzi położenie pozostałych instalacji. I, co może wydawać się banalne, będzie wiedział, ile otworów montażowych wywiercić, o jakiej średnicy i w jakim rozstawie.

Nowoczesny drabinkowy grzejnik łazienkowy
Aby grzejnik spełniał swoje zadanie przez wiele lat, musi być właściwie zamontowany i eksploatowany. Nie można go czyścić środkami, które zawierają agresywne substancje powodujące odbarwienia i uszkodzenia powierzchni zewnętrznej. (fot. Purmo)

Jakie są najważniejsze zasady montażu?

Jest kilka podstawowych zasad, które powinno się znać.

W nowo budowanym domu trzeba najpierw wykończyć ścianę, w remontowanym, zanim rozpoczniemy podłączanie grzejnika, powinniśmy spuścić wodę z instalacji, a system dodatkowo wypłukać, by usunąć zanieczyszczenia, np. zalegające osady.

Ponieważ stan wody w instalacji bywa różny, aby w przyszłości w grzejniku nie osadzał się kamień i nie dochodziło do korozji, do instalacji warto dodać specjalny środek chemiczny - inhibitor korozji. Nie należy go jednak używać, gdy już mamy do czynienia z korozją, nie pozbędziemy się w ten sposób jej skutków, a tym bardziej nie naprawimy systemu.

Po zakończonym montażu grzejnik można przetrzeć miękką bawełnianą ściereczką, nie można go jednak czyścić - podobnie jak w przyszłości - mocnymi środkami chemicznymi, które mogą zawierać agresywne substancje czyszczące, powodujące odbarwienia i uszkodzenia powierzchni zewnętrznej. Środki czyszczące zawierające rozpuszczalnik mogą natomiast uszkodzić powłokę lakierniczą.

Instalacja musi zostać odpowietrzona.

Grzejnik po zamontowaniu trzeba wyregulować, tj. dostosować przepływ wody do założonej mocy - różnica między temperaturą wody na wlocie i wylocie powinna wynosić 10-20°C.

Grzejniki kupuje się w komplecie z akcesoriami do montażu (zestawy zawieszeń i kołki rozporowe). Zazwyczaj są to elementy przeznaczone do ścian ceramicznych, do tych z betonu komórkowego potrzebne są inne, które kupuje się oddzielnie.

Co trzeba wiedzieć, by właściwie dobrać grzejnik?

Zanim ruszymy z montażem, musimy wybrać odpowiedni model i wiedzieć, który będzie właściwy do naszej łazienki. Najpierw ustala się moc urządzenia, potem jego wielkość. Moc grzejników łazienkowych jest niższa od mocy grzejników tej samej wielkości stosowanych w innych pomieszczeniach z tego względu, że wersje do łazienki mają mniejszą powierzchnię wymiany ciepła (rurki kontra płyta). Aby określić moc, należy wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w danej łazience. W nowo budowanych domach nie ma z tym problemu, bo najczęściej taki parametr widnieje w projekcie budowlanym. Szkopuł w tym, że nie każdy - szczególnie ten, kto robi remont - ma jakikolwiek projekt.

Grzejnik w łazience na poddaszu
Wybierając grzejnik, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd i wykonanie, ale także parametry techniczne takie jak moc i sposób podłączenia do instalacji z wodą. (fot. Kermi)

Zapotrzebowanie na ciepło zależy od grubości materiału izolacyjnego i wieku budynku. I tak orientacyjnie przyjmuje się, że w domach nieocieplonych budowanych w latach 70. i 80., zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 100 do 150 W/m2. W nowszych, w których ściany zewnętrzne obłożone są styropianem grubości 5 cm to 70-80 W/m2, w tych budowanych po 2010 r. ocieplonych 15 cm warstwą izolacji zapotrzebowanie wynosi 40 W/m2. W starszych poddanych termomodernizacji domach bierze się pod uwagę jedynie grubość warstwy dociepleniowej.

Są to szacunki przybliżone i obowiązujące przy założeniu, że wysokość pomieszczenia nie przekracza 2,70 m (jeśli jest wyższa, przyjmuje się zapotrzebowanie na ciepło dotyczące kubatury, a nie powierzchni). Poza tym zakłada się, że moc grzejnika stosowanego w łazience powinna być o 20% większa, niż wynika z obliczeń, bo na ogół wiesza się na nim ręczniki, zatem częściowo go przysłania.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Szczególny wariant to sytuacja, gdy grzejnik jedynie uzupełnia działanie ogrzewania podłogowego. Jeżeli to podłogówka jest głównym źródłem ciepła, to grzejnik może mieć niewielką moc, wystarczającą tylko do suszenia ręczników.

Grzejnik łazienkowy przystosowany do suszenia ręczników
Grzejniki łazienkowe mogą mieć różną wielkość i kształt. Najczęściej jednak są tak skonstruowane, by można było na nich wieszać wilgotne ręczniki. (fot. Kalmar)

Gdzie zamontować grzejnik?

Miejsce grzejnika zaznaczone jest na planie domu. Jeżeli łazienka nie ma okna - najczęściej grzejnik znajduje się jak najbliżej wejścia, jeśli pomieszczenie jest z oknem - bezpośrednio pod nim lub w niedalekiej odległości, najlepiej na ścianie zewnętrznej. Dzięki temu cyrkulacja powietrza jest najkorzystniejsza, a ciepło równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniu. Pod oknami są też największe straty ciepła, zatem jest najzimniej. W trakcie remontu grzejnik można przesunąć albo przenieść na inną ścianę.

W domach jednorodzinnych największe pole manewru mamy w dużych salonach kąpielowych, w których z przesunięciem bądź przeniesieniem grzejnika nie ma najmniejszego problemu. W małych łazienkach czasami trzeba nieźle pomanewrować sprzętem, by umieścić go w odpowiednim miejscu, a to znaczy że nie powinien być np. narażony na zachlapanie. Dotyczy to nie tylko modeli elektrycznych, ale także tradycyjnych zasilanych centralnie.

Ponadto grzejnik nie może być traktowany jako podpórka czy rączka do chwytania, z której korzystamy, wychodząc z wanny lub prysznica, bo nie jest dostosowany do tego typu obciążeń. Odległość między urządzeniem a podłogą powinna wynosić co najmniej 15 cm. Lepiej nie umieszczać go za wysoko, bo nie będzie dobrze ogrzewał łazienki, ani w pobliżu kratki wentylacyjnej, bo ciepłe powietrze będzie zasysane do tej instalacji. Grzejnika nie powinno się zabudowywać, a to niestety powszechny błąd, bo wtedy jego wydajność spada nawet o kilkadziesiąt procent.

Grzejnik łazienkowy zamontowany na ścianie, z dala od wanny
Grzejników nie powinno się montować zbyt blisko wanny, umywalki lub prysznica, gdzie byłyby narażone na zachlapanie. Najlepiej umieszczać je w pobliżu okna, gdyż tam jest zawsze nieco chłodniej. (fot. Luxrad)

Od czego zależy moc grzejnika?

Od temperatury wody krążącej w instalacji c.o. - moc bardzo gwałtownie spada, gdy temperatura wody się obniży. Będzie natomiast kilka razy wyższa, gdy jako źródła ciepła użyjemy kotła na paliwo stałe, zapewniającego przynajmniej 70°C na zasilaniu, niż przy stosowaniu pompy ciepła, podgrzewającej wodę zaledwie do 35-40°C. Jeżeli znamy wymaganą moc grzejnika, możemy szukać urządzenia o odpowiedniej wielkości. Tu z pomocą przychodzą producenci, którzy publikują w katalogach tabele ułatwiające wybór. I to właśnie fachowiec powinien skorzystać z takiej tabeli i obliczyć rzeczywistą moc grzejnika w odniesieniu do konkretnych parametrów temperatury wody. Pamiętajmy też o tym, że w łazienkach temperatura powietrza powinna być wyższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach i powinna wynosić około 24°C.

Jakie są rodzaje podłączenia?

Aby grzejnik w ogóle działał, musi być właściwie podłączony do instalacji c.o. za pomocą dwóch rur. Jedną ciepła woda doprowadzana jest do grzejnika, drugą odprowadzana do instalacji. Istnieje kilka sposobów podłączenia - dolne, boczne, krzyżowe (najbardziej wydajne), centralne, bliżej lewej lub prawej krawędzi. Wariantów jest wiele. W grzejnikach łazienkowych najpopularniejsze jest podłączenie dolne i boczne.

W nowych domach, w których rury instalacyjne prowadzone są w podłodze albo w ścianie tuż nad podłogą, stosuje się podłączenie dolne. Charakteryzuje się ono tym, że zawór termostatyczny z głowicą umieszcza się na rurze doprowadzającej wodę, a zawór odcinający na rurze odprowadzającej, czyli tej, którą woda trafia z powrotem do instalacji. Połączenie boczne idealnie sprawdza się w łazienkach modernizowanych, w których remont nie wiąże się z wymianą całej instalacji grzewczej, a ogranicza do zastąpienia grzejnika nowszym modelem. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na odległość między rurą zasilającą i powrotną - i upewnić się, że wynosi 50 cm (najczęściej tak jest). Czasami zdarza się, że sprzedawcy w przypadku zamówienia grzejnika z bocznym podłączeniem do ceny standardowej doliczają niewielkie dopłaty.

Grzejnik łazienkowy z podłączeniem dolnym
Grzejnik łazienkowy może być podłączony na wiele sposobów. W nowych domach najpopularniejsze jest podłączenie dolne. Boczne stosowane jest natomiast w łazienkach remontowanych. (fot. Purmo)

Czy przydatny jest grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną?

Tak. To bardzo popularny wariant wyposażenia, bo przydaje się przede wszystkim w wiosennych oraz jesiennych okresach przejściowych, gdy instalacja c.o. nie jest jeszcze uruchomiona. Grzałka, czyli cienki element grzejny długości około 50 cm, nie w każdym grzejniku może być zamontowana - wcześniej trzeba sprawdzić model lub zajrzeć do karty katalogowej, bo grzałka i grzejnik to dwa osobne elementy, często pochodzące od dwóch różnych producentów. Najczęściej producenci rekomendują wybrane grzałki do konkretnych modeli. Grzałkę umieszcza się w środku grzejnika, najlepiej prostopadle do rurek (wyjątek stanowią niewielkie grzejniki z rurkami usytuowanymi pionowo). Jest kilka możliwości montażu, np. za pomocą trójnika (zakłada się go na rurze, którą woda powraca do instalacji, do drugiego króćca podłącza zawór termostatyczny), bezpośrednio do króćca po jednej stronie albo centralnie do osi.

Grzałka elektryczna na grzejniku łazienkowym
Bardzo popularnym rozwiązaniem są grzejniki wyposażone w dodatkową grzałkę elektryczną - sprawdzą się w sezonie przejściowym, gdy instalacja centralnego ogrzewania nie jest jeszcze uruchomiona. (fot. Enix)

Każda grzałka ma konkretną moc, trochę mniejsza od mocy grzejnika. Aby działała poprawnie, trzeba przestrzegać ważnej zasady - podgrzana woda nie powinna trafiać do instalacji, dlatego zawór po stronie dopływu powinien być zamknięty (głowica termostatyczna ustawiona na najniższą temperaturę), ale otwarty zawór odcinający (w innym przypadku podgrzana woda, która zwiększa objętość, mogłaby uszkodzić grzejnik). Sprzęt z grzałką, ze względów bezpieczeństwa, nie powinien znajdować się bezpośrednio nad wanną lub prysznicem. Musi natomiast być podłączony do gniazda zasilającego. Może być wyposażony w praktyczny wyłącznik czasowy: kiedy tylko wysuszy się ręcznik, np. po dwóch godzinach, urządzenie samo się wyłączy.

Redaktor: .Aleksandra Kuśmierczyk
fot. otwierająca: Zehnder

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły