Rekuperacja w domu - na co zwrócić uwagę, żeby dobrze wybrać?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rekuperacja w domu - na co zwrócić uwagę, żeby dobrze wybrać?

Projektując nowy dom w pewnym momencie zawsze staniemy przed pytaniem, jaką zastosować w nim wentylację. To bardzo ważny moment ponieważ to właśnie wentylacja w największym stopniu wpływa na straty ciepła w domu, a co za tym idzie na koszty jego użytkowania. Jeśli zdecydujemy się na klasyczną wentylację grawitacyjną straty ciepła z tego wynikające będą sięgały nawet 50%. Możemy jednak to zjawisko znacznie ograniczyć decydując się na tzw. rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Rekuperacja to nie tylko ograniczenie strat ciepła i niższe rachunki - to także znacznie wyższy komfort mieszkania w domu, w którym cały czas oddychamy świeżym powietrzem i w którym to centrala wentylacyjna dba o odpowiednią jego jakość i ilość. Na rynku mamy wiele rozwiązań i możemy wybierać z oferty różnych producentów. Ja skupię się na rozwiązaniach firmy Komfovent i serii central DOMEKT. Są to rekuperatory specjalnie opracowane pod kątem potrzeb użytkowników domów jednorodzinnych.

To bardzo ważne - nie są to sztucznie "zmniejszone" urządzenia przemysłowe tylko centrale wentylacyjne opracowane od początku z myślą o ich montażu i użytkowaniu w domach i małych obiektach. DOMEKT to rekuperatory o wydajnościach od 50 do 700 m3/h. To jakiej potrzebujemy ilości powietrza doradzi nam doświadczony instalator, który weźmie pod uwagę nie tylko kubaturę pomieszczeń, opory instalacji czy np. obecność kominka w domu, ale także wiele innych czynników na to wpływających.

ODZYSK CIEPŁA

To na co na pewno powinniśmy zwrócić uwagę to rodzaj odzysku ciepła. Na rynku dominują dwa jego rodzaje - przeciwprądowy oraz obrotowy. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które pokrótce postaram się przedstawić.

  • Centrale wentylacyjne Komfovent DOMEKT R z obrotowym wymiennikiem ciepła - tzw. rotorem.

To nowoczesne rozwiązanie charakteryzujące się doskonałym współczynnikiem efektywności do kosztów. Wysoka i co ważne, całoroczna sprawność odzysku ciepła (i chłodu latem) dochodząca do 86% gwarantuje niskie straty energii cieplnej. Do tego dochodzi kwestia zachowania odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Przy zastosowaniu obrotowego wymiennika ciepła część wilgoci jest zawracana i powietrze w pomieszczeniach nie przesusza się. Od strony instalacyjnej również tego typu centrala jest wygodniejsza dla użytkownika - dzięki temu, że nie ma problemu odprowadzania skroplin możemy ją zamontować praktycznie wszędzie - na poddaszu (ocieplonym), w kotłowni czy garażu.

Wybierając centralę Komfovent DOMEKT nie musimy się również martwić o ilość miejsca potrzebnego na montaż - centrale są dostępne zarówno w wersjach pionowych (kanały wentylacyjne wychodzą do góry z urządzenia), poziomych (na boki), lub podwieszanych (centrala może być zamontowana pod sufitem, na niskim poddaszu lub nawet na ścianie).

Często pojawiają się pytania o zachowanie urządzenia zimą - czy się nie szroni, czy nie zamarza. W przypadku centrali z rotorem (Komfovent DOMEKT R) nie mamy się czym martwić - sama fizyka i konstrukcja wymiennika sprawi, że pracując nigdy on nie zamarznie, nawet przy siarczystym mrozie na zewnątrz.

Dla jeszcze większego naszego komfortu centrale Komfovent standardowo są wyposażone w nagrzewnicę wtórną, która (oprócz odzyskanego ciepła na wymienniku) może dodatkowo podgrzać powietrze nawiewane do pomieszczeń.

Rekomendowane rekuperatory KOMFOVENT DOMEKT z obrotowym wymiennikiem ciepła:

Komfovent DOMEKT R300V
Komfovent DOMEKT R300V
Komfovent DOMEKT R450V
Komfovent DOMEKT R450V
Komfovent DOMEKT R700F
Komfovent DOMEKT R700F
  • Centrale wentylacyjne Komfovent DOMEKT CF z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła.

Komfovent logotypTo rozwiązanie bardziej klasyczne. Dzięki odpowiedniej konstrukcji wymiennika (naprzemiennie ułożone płyty wykonane z tworzywa sztucznego z membraną przepuszczającą wilgoć w jedną stronę), charakteryzuje się on bardzo wysoką chwilową sprawnością odzysku ciepła sięgającą nawet do 95%. Niestety nie jest możliwe zachowanie tej sprawności przez cały rok.

Zimą, aby wymiennik nie zamarzał (jest to cecha konstrukcyjna niezależna od marki czy producenta), konieczne jest zastosowanie dodatkowych elektrycznych grzałek, podgrzewających zimne powietrze dostarczane z zewnątrz zanim trafi ono do urządzenia. Na szczęście, wybierając rekuperator Komfovent DOMEKT CF nagrzewnice wstępną oraz wtórną otrzymujemy w standardzie i nie musimy za nią nic dopłacać.

Rekomendowane rekuperatory KOMFOVENT DOMEKT z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła:

Komfovent DOMEKT CF400V
Komfovent DOMEKT CF400V
Komfovent DOMEKT CF700V
Komfovent DOMEKT CF700V
Komfovent DOMEKT CF700H
Komfovent DOMEKT CF700H

STEROWANIE CENTRALĄ - UWAŻAJ NA TO CO DOSTAJESZ W STANDARDZIE

Kolejnym po rodzaju wymiennika ciepła kluczowym elementem rekuperatora jest jego automatyka sterowania. To od jej zaawansowania zależy praca urządzenia na co dzień. Różni producenci stosują różne polityki. Często można spotkać sytuację, że w standardzie otrzymujemy tylko podstawowe funkcje i każde udogodnienie wymaga od nas dopłaty. Już wybraliśmy urządzenie, cieszymy się z dobrej decyzji, kiedy nagle się okazuje, że za wiele rzeczy będziemy musieli dopłacić.

Zupełnie inaczej do tej kwestii podchodzi KOMFOVENT i już w standardzie serii DOMEKT otrzymujemy pełną wersję zaawansowanego, inteligentnego sterowania - C6 SmartHome. W cenie urządzenia otrzymujemy wszystkie dostępne funkcje takie jak pełen harmonogram, dedykowane tryby pracy (np. tryb kominkowy) czy webserwer (czyli możliwość sterowania centralą przez zewnętrzny router Wi-Fi). Żadnych ukrytych kosztów – to domena lidera na rynku w tym segmencie.

Decydując się na urządzenie Komfovent DOMEKT naszą centralą będziemy mogli sterować dzięki wspomnianemu webserwerowi za pomocą własnego smartfona, tabletu czy laptopa. Zawsze będziemy mogli podejrzeć jak pracuje centrala, zmienić ustawienia lub włączyć jeden z 8 dedykowanych trybów (4 zwykłe i 4 specjalne). Nie musimy pamiętać nawet o wymianie filtrów. Centrala DOMEKT sama nam powie kiedy będzie tego potrzebować. A jeśli lubimy klasyczne rozwiązania i potrzebujemy panelu sterowania to możemy dodatkowo zamówić fabryczny elegancki, płaski, kolorowy, dotykowy panel LCD - C6.1.

Dobrze wybrana centrala wentylacyjna zapewni nam komfort i spokój na wiele lat. Warto więc poświęcić chwilę i dobrze przeanalizować to co proponuje nam nasz instalator. Nie bójmy się pytać, rozwiewajmy wszelkie nasze wątpliwości, bądźmy świadomi co tak naprawdę dostaniemy w standardzie i za co płacimy. To w końcu my potem będziemy mieszkać w swoim wymarzonym domu i szkoda, żeby coś miało nam w tym przeszkadzać.

Panel sterowania C6.1 do automatyki C6 SMART HOME
Panel sterowania C6.1 do automatyki C6 SMART HOME

Tomasz Osuchowski
Kierownik Marketingu
Paweł Bocian
Kierownik Produktu Centrale Wentylacyjne

Ventia logotyp
Ventia Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121A, 02-234 Warszawa
tel. 22 841 11 65, fax 22 841 10 98
www.ventia.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny