Wykorzystanie klimatyzatora do ogrzewania domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wykorzystanie klimatyzatora do ogrzewania domu

Zastanawiasz się, czy ogrzewanie klimatyzatorem to dobry sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w Twoim domu? W tym artykule poruszymy ten temat, omawiając zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania.

aktualizacja: 2024-04-11 08:07:13

Czy ogrzewanie klimatyzatorem ma sens? Ma, jak najbardziej. Ale przede wszystkim powinno się klimatyzator traktować jako rezerwowe źródło ciepła, potrzebne w okresach przejściowych - gdy maj lub październik zaskoczą nas nagłym podmuchem zimna. Wtedy włączanie klimatyzatora i zmienianie trybu pracy na ogrzewanie - swoją drogą wygodne i proste - jest jak najbardziej uzasadnione nie tylko pod względem komfortu, ale także ekonomicznym. Pomieszczenie bardzo szybko się nagrzeje, dużo prędzej niż za pomocą tradycyjnych grzejników (kij ma dwa końce - ciepło nie ma się gdzie zakumulować, jak w przypadku grzejników z wodą, więc wnętrze szybko też się schłodzi).

Jeżeli chcemy ogrzewać dom zimą tylko klimatyzatorem, musimy być świadomi kilku mankamentów takiego rozwiązania, np. tego, że strumień ciepła bywa intensywny, a nie każdemu to odpowiada. Klimatyzator nie jest urządzeniem bezgłośnym, a długotrwały szum może być jednak uciążliwy. I kolejna kwestia - jednym klimatyzatorem nie ogrzejemy całego domu, a otwieranie drzwi do sąsiedniego pomieszczenia nie przyniesie pożądanego efektu. Musimy zamontować co najmniej kilka jednostek.

Trzeba jeszcze przemyśleć sprawę przygotowywania ciepłej wody użytkowej (klimatyzator jej nie podgrzeje) i mieć świadomość, że moc tego sprzętu spada, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. W takiej sytuacji konieczny będzie zakup modelu o większej mocy, zatem droższego. Przedtem należy sprawdzić, przy jakiej temperaturze zewnętrznej urządzenie będzie w stanie ogrzewać pomieszczenie. Większość obecnie dostępnych klimatyzatorów jest przeznaczona do pracy przy zewnętrznej temperaturze nawet -15°C czy -20°C. Jednak ich moc grzewcza w takich warunkach może bardzo mocno spadać, a to oznacza, że mogą być niewydolne w czasie dużych mrozów.

Warto też sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w grzałkę tacy ociekowej, której głównym zadaniem jest zapobieganie zamarzaniu skroplin.

Więcej na temat klimatyzatorów możesz przeczytać w naszym artykule: Porównanie 62 modeli klimatyzatorów

Aleksandra Kuśmierczyk
Na zdjęciu otwierającym: Obecnie większość oferowanych klimatyzatorów typu split ma funkcję grzania, a to znaczy, że urządzenia mogą być wykorzystywane przez cały rok: latem do chłodzenia, w okresach przejściowych i zimą do podniesienia temperatury powietrza. (fot. Carrier Hvac)

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy ogrzewanie klimatyzatorem to dobry sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w domu?

  Tak, ogrzewanie klimatyzatorem ma sens, szczególnie jako rezerwowe źródło ciepła w okresach przejściowych, kiedy to szybko i ekonomicznie może ogrzać pomieszczenie.
 • W jakich sytuacjach szczególnie zaleca się korzystanie z klimatyzatora do ogrzewania?

  Zaleca się korzystanie z klimatyzatora jako rezerwowego źródła ciepła w okresach przejściowych, takich jak maj czy październik, gdy temperatury mogą niespodziewanie spaść.
 • Jakie są główne wady ogrzewania domu tylko klimatyzatorem?

  Do wad należą intensywny strumień ciepła, który może być niekomfortowy, szum działania urządzenia, który może być uciążliwy, oraz ograniczenia w ogrzewaniu całego domu tylko jednym klimatyzatorem.
 • Czy istnieją ograniczenia techniczne klimatyzatorów w kontekście ogrzewania?

  Tak, klimatyzatory mogą być niewydolne w dużych mrozach, gdyż ich moc spada przy niskiej temperaturze na zewnątrz. Istotne jest również, że klimatyzatory nie podgrzewają ciepłej wody użytkowej.
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora do ogrzewania?

  Należy zwrócić uwagę na minimalną temperaturę zewnętrzną, przy której urządzenie efektywnie ogrzewa, jego moc w zimowych warunkach oraz czy jest wyposażone w grzałkę tacy ociekowej zapobiegającą zamarzaniu skroplin.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!