Porównanie 62 modeli klimatyzatorów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Porównanie 62 modeli klimatyzatorów

Klimatyzacja nie jest już luksusem, który można spotkać wyłącznie w biurach, hotelach czy centrach handlowych. Obecnie także wielu właścicieli domów decyduje się na zamontowanie urządzenia, które umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach pożądanej temperatury.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Ile domów i mieszkań jest wyposażonych w klimatyzację?
 • Ranking klimatyzatorów, czyli jak prezentuje się redakcyjne porównanie 62 modeli klimatyzatorów?
 • Jaka jest zasada działania klimatyzatorów?
 • Jaki klimatyzator wybrać - kompakt, split czy przenośny?
 • Gdzie możemy umieścić klimatyzator?
 • Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatorów?
 • W jakie dodatkowe funkcje może być wyposażony klimatyzator?
 • O czym należy pamiętać podczas eksploatacji klimatyzatorów?

Według szacunków analityków z firmy Open Finance już ponad 150 tys. domów i mieszkań w Polsce wyposażonych jest w klimatyzację. Co ciekawe, blisko 2/3 z tych urządzeń znalazła nabywców w ostatnich 3-4 latach. Można więc mówić o boomie na klimatyzatory.

Przyczyn tej popularności należy upatrywać w tym, że urządzenia chłodzące - dzięki przystępnym cenom - stały się ostatnio towarem powszechnie dostępnym. Zmienia się też architektura budynków - wiele nowoczesnych domów ma duże przeszklenia, często od południowej strony, gdzie słońce mocno daje się we znaki. Swoje zrobiła też pogoda - fale upałów w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. Tymczasem domowa wentylacja, nawet sprawnie działająca, nie zapewni chłodnego powietrza w upalne dni. Nieodzowny staje się klimatyzator, który poza chłodzeniem może mieć też wiele innych przydatnych funkcji.

Redakcyjne porównanie 62 modeli klimatyzatorów (ranking klimatyzatorów)

Redakcyjne porównanie 62 modeli klimatyzatorów
Redakcyjne porównanie 62 modeli klimatyzatorów

Zasada działania klimatyzatorów

Klimatyzator działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Odpowiednikiem zamrażalnika jest parownik, w którym następuje chłodzenie otaczającego powietrza. Ciepło, pobrane przez czynnik chłodniczy (tradycyjnie nazywany freonem), transportowane jest do skraplacza i usuwane na zewnątrz. Obieg funkcjonuje dzięki sprężarce, która jest zasilana prądem. Niezbędnym elementem urządzenia są też wentylatory, które zwiększają przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza.

Klimatyzator można zamontować w dowolnym momencie, również w istniejącym już domu. Nie trzeba bowiem ingerować w istniejącą instalację wentylacyjną i grzewczą czy niszczyć wykończonych ścian i podłóg. Każda jednostka działa niezależnie, niepotrzebne jest prowadzenie do poszczególnych pomieszczeń kanałów klimatyzacyjnych.

Klimatyzator jest prosty, intuicyjny w obsłudze, bardzo łatwo zaprogramować pożądaną temperaturę, by ochłodzić pomieszczenie i spędzać czas w komfortowych warunkach.

Uwaga! W sprzedaży są też klimatory - urządzenia chłodzące poprzez rozpylanie przez wentylator wody. Ich skuteczność jest jednak niewielka, znacznie mniejsza niż klimatyzatorów. Ponadto używane przez dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach, mogą doprowadzić do ich zawilgocenia.

Jaki klimatyzator - kompakt, split czy przenośny?

Pod względem konstrukcyjnym klimatyzatory dzielą się na dwa typy - kompaktowe i typu split. Te pierwsze mają wszystkie elementy w jednej obudowie. Aby mogły działać, trzeba tylko wyprowadzić rurę wylotową na zewnątrz domu. Do tej grupy zaliczają się modele przenośne, z pojemnikiem na skropliny, który trzeba regularnie opróżniać. Ich mankamentem jest duży ciężar i niewielka efektywność. Zazwyczaj nie wystarcza do schłodzenia całego pomieszczenia. Kolejną wadą tych klimatyzatorów jest duży poziom hałasu podczas pracy.

Urządzenia typu split są dwuczęściowe. W pomieszczeniu montuje się jednostkę wewnętrzną, w której znajduje się parownik, filtry i wentylator. Na zewnątrz budynku umieszcza się natomiast drugą jednostkę, która mieści sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Dzięki temu, że elementy te, będące głównym źródłem hałasu, oddalone są od pomieszczeń mieszkalnych, praca klimatyzatora dwuczęściowego nie jest uciążliwa dla domowników.

Obie jednostki połączone są cienkimi rurkami, którymi przepływa czynnik chłodniczy. W sprzedaży są też modele multi split, przeznaczone do chłodzenia kilku pomieszczeń. Składają się z jednostki zewnętrznej i współpracujących z nią jednostek wewnętrznych, których wydajność można niezależnie regulować.

Klimatyzator typu split
Najpopularniejszym typem klimatyzatorów są modele split - z cichą jednostką montowaną w pomieszczeniu i drugą, głośniejszą, umieszczaną na zewnątrz. Zazwyczaj są efektywniejsze od urządzeń kompaktowych. (fot. Ventia)

Gdzie możemy zamontować klimatyzator?

Ze względu na miejsce montażu klimatyzatory dzieli się na:

 • ścienne - to najpopularniejsza opcja. Jednostka wewnętrzna zawieszona jest na ścianie pod sufitem;
 • sufitowo-przypodłogowe - można je instalować zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze;
 • kasetonowe - przeznaczone do montowania w pomieszczeniach z sufitem podwieszanym;
 • kanałowe - w tym wariancie jednostka znajduje się w innym pomieszczeniu (np. gospodarczym), a z chłodzonym wnętrzem łączą go kanały powietrzne.
Klimatyzatory: ścienny, sufitowo-podłogowy, kasetonowy i kanałowy
Podział klimatyzatorów ze względu na miejsce montażu: ścienny (a: fot. Klima-Therm), sufitowo-przypodłogowy (b: fot. Hydropol-Dekor), kasetonowy (c: fot. Iglotech), kanałowy (d: fot. Klima-Therm).

Najważniejsze parametry klimatyzatorów

Przy wyborze klimatyzatora trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Oprócz wspomnianych już różnic konstrukcyjnych i miejsca montażu, ważny jest jego producent. Obowiązuje tu podobna zasada jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych i AGD - zakup wyrobu renomowanego dostawcy (z dłuższą gwarancją) to mniejsze ryzyko, że trafimy na egzemplarz nietrwały i nieefektywny.

O efektywności urządzenia decyduje jego moc chłodnicza. Podawana jest w kW - im jest większa, tym klimatyzator skuteczniej chłodzi. Jego moc dobiera się osobno do każdego pomieszczenia. Jeżeli będzie zbyt duża w stosunku do naszych potrzeb, niepotrzebnie wydamy więcej na sprzęt, którego możliwości i tak nie będą wykorzystane. Niektórzy producenci udostępniają konfiguratory, które pomagają dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach w zależności od tego, jaką powierzchnię ma klimatyzowane wnętrze. Szacuje się, że do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m² wystarczy klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW.

Jeżeli zależy nam na funkcji grzania, w którą wyposażonych jest wiele modeli, powinniśmy zwrócić uwagę na moc grzewczą. Przy dobieraniu jej poziomu obowiązują te same zasady co w przypadku mocy chłodniczej, choć do grzania potrzebna jest nieco większa moc - standard to 3-7 kW. Kolejny ważny parametr to efektywność pracy urządzenia, określona klasą energetyczną - A, B, C, D, E, F lub G. Najmniej energii zużywają modele klasy A, oznaczone dodatkowo trzema plusami (A+++). Mniej efektywne są klimatyzatory klasy A++, następnie A+, A, B, C itd. Klasy energetyczne podaje się oddzielnie dla chłodzenia i grzania.

Klimatyzator o najwyższej klasie energetycznej A+++
Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze klimatyzatora jest efektywność jego pracy. Na zdjęciu jednostka o najwyższej klasie energetycznej A+++. (fot. Daikin)

Charakterystyka produktu powinna zawierać też informację o dopuszczalnej temperaturze zewnętrznej, przy jakiej może pracować klimatyzator. Parametr ten jest szczególnie ważny, gdy chcemy korzystać z funkcji grzania (przy chłodzeniu - w naszym klimacie - raczej niemożliwe jest, aby temperatura zewnętrzna przekroczyła tę dopuszczalną). Wartości podawane przez producentów są bardzo różne. Niektóre modele mogą pracować tylko do -5, inne do -15°C. Należy trzymać się tych zaleceń - sprężarka narażona na zbyt niską temperaturę może ulec uszkodzeniu.

Ważnym parametrem klimatyzatora jest również poziom głośności, a dokładniej poziom ciśnienia akustycznego. Jest podawany w jednostkach dB - im wyższa wartość, tym sprzęt pracuje głośniej. Akceptowalny poziom hałasu we wnętrzach to ok. 25 dB. Przed zakupem warto nie tylko sprawdzić wartość tego parametru w katalogu, ale także poprosić sprzedawcę o uruchomienie jednostki, aby przekonać się, czy nie jest dla nas zbyt hałaśliwa.

Uwaga! Urządzenie może mieć kilka biegów: im wyższy, tym jednostka głośniej pracuje.

Warto jeszcze wspomnieć o parametrach technicznych klimatyzatora - jego wymiarach i wadze. Na większe jednostki trzeba przeznaczyć więcej miejsca, co może być kłopotliwe w mniejszych pomieszczeniach. Ponadto takie modele bardziej rzucają się w oczy.

Nie bez znaczenia jest też estetyka klimatyzatora. Większość tego typu urządzeń wygląda podobnie - najpopularniejsze klimatyzatory ścienne mają zazwyczaj kształt prostokąta i oferowane są w białym lub szarym kolorze. W sprzedaży dostępne są też wyroby z ozdobną obudową, która może stanowić atrakcyjną dekorację wnętrz. W Internecie dostępne są aplikacje pozwalające zwizualizować wnętrze po założeniu danego modelu.

Klimatyzator o nowoczesnym designie w pokoju dziecka
Dzięki nowoczesnemu designowi klimatyzator może pełnić też funkcję dekoracyjną. (fot. Zymetric)

Dodatkowe funkcje klimatyzatorów

Oprócz wspomnianego chłodzenia i ogrzewania, klimatyzatory mogą mieć rozmaite funkcje. Jedną z popularniejszych jest oczyszczanie powietrza. Dzięki różnym filtrom urządzenie może zatrzymywać pyłki, bakterie, kurz, neutralizować nieprzyjemnie zapachy czy dym tytoniowy. To szczególnie ważne dla alergików. Inne opcje to odświeżanie dodatkowym tlenem, jonizacja powietrza, nawilżanie, osuszanie itp.

Komfort użytkowania zapewniają różne tryby pracy urządzenia. Regulacja nawiewu, tryb cichej pracy nocnej, możliwość programowania temperatury w zależności od pory dnia, automatyczne dostosowywanie intensywności pracy w zależności od temperatury w pomieszczeniu, automatyczne uruchomienie po tym, gdy nastąpi zanik napięcia - to tylko niektóre z nich.

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą smartfona
W Internecie jest wiele aplikacji przeznaczonych do klimatyzatorów, które umożliwiają programowanie urządzenia np. za pomocą smartfona. (fot. Zymetric)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zobacz zalety jednostki klimatyzacyjnej z funkcją automatycznego czyszczenia

Eksploatacja klimatyzatorów

Klimatyzatory muszą pracować przy ograniczonym napływie powietrza zewnętrznego. Po ich uruchomieniu należy więc zamknąć okna i drzwi w pomieszczeniu. Jak wspomniano, w przypadku klimatyzatorów przenośnych niezbędne jest opróżnianie zbiornika, w którym zbierają się skropliny.

Poza bieżącą konserwacją, ważne są również regularne przeglądy i wymiana filtrów w urządzeniu. Warto przeprowadzać też okresową dezynfekcję klimatyzatora, gdyż w wilgotnym środowisku namnażają się niebezpieczne dla zdrowia grzyby i bakterie.

Uwaga! Niekorzystna dla naszego organizmu jest też zbyt duża różnica temperatur w klimatyzowanym pomieszczeniu i na zewnątrz. Zaleca się, by nie była ona większa niż 5-7°C.

Redaktor: Norbert Skupiński

Materiały do pobrania:
pdf icon
Porównanie 39 modeli klimatyzatorów

Zdaniem naszych Czytelników

Gość DobraKlimaCOM

01 Dec 2020, 14:35

Klimatyzatory dzielimy na Japońskie Chińskie Koreańskie Najlepsze klimatyzatory o znikomej awaryjności to klimatyzatory od "Japończyka" Daikin Mitsubishi Fujitsu Toshiba . Chińskie Midea Gree Chigo Haier to producenci markowi Koreańskie Samsung oraz LG Do domu polecamy tylko ...

Gość Monika

24 Nov 2020, 10:14

klimatyzator jest super opcją, ja jestem zadowolona z wyboru i mam nadzieję, ze długo będzie mi służyć

Gość Alak

24 Nov 2020, 09:16

Oj takw bloku cieżko wytrzymac czasami, ale z klimatyzacją juz sie da :D U mnie klimafets montowali i wyszło super

Brakuje w Twojej wypowiedzi modelu klimatyzatora i kilku informacji na temat użytkowania i wrażeń po pewnym okresie użytkowania. Rozumiem, że nie założono ci klimatyzatora wczoraj. Dla tych, którzy chcę poszerzyć swoja wiedzę na temat użytkowania klimatyzatora ściennego w domu/mieszkaniu, ...

Gość Adam

04 Nov 2020, 12:37

Klimatyzacja to fajna sprawa, ciesze się, ze założyli mi w tym roku klimatyzator, bo nie do wytrzymania jets teraz lato w bloku

Każda zasłona ograniczy nagrzewanie pomieszczeń ale bez klimatyzacji nie obniżymy temperatury w pomieszczeniu szybko i skutecznie. Doraźnym wyjściem z sytuacji, jako uzupełnienie rolet i wszelkiego rodzaju pzresłon okiennych, może być przenośny klimatyzator.  

Gość kama

15 Aug 2018, 11:34

Zamiast rolet proponuję markizy do okien pionowych. Nie zaciemniają pomieszczenia w 100%, a zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł, to sprawdź także asortyment firm:

Free Polska Sp. z o.o.

Klimatyzatory

Zobacz inne artykuły
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!