Jaki rekuperator do małego domu?

Jaki rekuperator do małego domu?

Wybierając rekuperator do małego domu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów, które zapewnią efektywność działania systemu oraz komfort użytkowania. Rekuperator powinien być odpowiednio dobrany do wielkości budynku. Wydajność urządzenia, wyrażana w metrach sześciennych na godzinę (m³/h), powinna odpowiadać objętości powietrza w pomieszczeniach. Zbyt duży rekuperator będzie nieekonomiczny, a zbyt mały - niewystarczająco efektywny. Jakie jeszcze cechy urządzenia należy wziąć pod uwagę?

Dlaczego wentylacja jest ważna? Czy zastosowanie rekuperatorów jest konieczne?

Zapewnienie prawidłowej wentylacji w domu jest kluczowe nie tylko dla komfortu, lecz przede wszystkim dla zdrowia. Poprawna wymiana powietrza w budynku ma ogromne znaczenie w redukowaniu wilgoci i zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się w pomieszczeniach, zwłaszcza że - jak pokazują badania - dorosły człowiek potrzebuje ponad 25 kg powietrza dziennie.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie wysokiej jakości powietrza przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. To szczególnie ważne w nowoczesnych, szczelnych budynkach, gdzie tradycyjne metody wentylacji mogą być niewystarczające. Rekuperacja umożliwia odzyskiwanie energii ze zużytego powietrza, zwiększając efektywność energetyczną budynku. Wymienniki ciepła w takich systemach mogą osiągać sprawność nawet do 96%, co przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu przy zachowaniu wysokiego komfortu.

Zastosowanie rekuperatorów, szczególnie tych wyposażonych w wymienniki entalpiczne, jest coraz bardziej popularne. Takie urządzenia nie tylko odzyskują ciepło, ale również wilgoć z powietrza wywiewanego, rozwiązując problem suchego powietrza zimą i zaduchu latem.

Niewielki rekuperator MISTRAL CITY można schować np. w kuchni, a rozprowadzenie kanałów o małych przekrojach i niewielkich odległościach redukuje koszt montażu.
Niewielki rekuperator MISTRAL CITY można schować np. w kuchni, a rozprowadzenie kanałów o małych przekrojach i niewielkich odległościach redukuje koszt montażu. (fot. Pro-Vent)

Istotne cechy rekuperatora do małego domu

Rekuperatory zwykle są dość sporych rozmiarów urządzeniami, dlatego wielu właścicieli niewielkich domów zastanawia się nad tym rozwiązaniem. W odpowiedzi na ich szczególne potrzeby, związane z dostępną powierzchnią, na rynku pojawiły się rekuperatory dedykowane właśnie do takich zastosowań.

Rekuperator do małego domu powinien mieć kompaktowe rozmiary, tak by nie zajmował zbyt wiele miejsca, a jednocześnie cechował się wysoką efektywnością, co jest kluczowe zwłaszcza w chłodniejszym klimacie. Sprawność rekuperatorów może sięgać nawet 96%, co oznacza, że tyle procent ciepła z wywiewanego powietrza jest odzyskiwane. Ważne, aby urządzenie było energooszczędne - modele z niższym zużyciem energii będą mniej kosztowne w eksploatacji i bardziej przyjazne środowisku.

W małym domu szczególnie istotny jest niski poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Rekuperatory z cichymi wentylatorami i dobrą izolacją akustyczną zapewniają znacznie wyższy komfort użytkowania.

Filtry w rekuperatorze powinny efektywnie oczyszczać powietrze z pyłów, alergenów i innych zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne dla osób z alergiami lub wrażliwością na jakość powietrza.

Ostateczny wybór często zależy od budżetu. Warto jednak pamiętać, że tańsze modele mogą okazać się mniej efektywne i bardziej kosztowne w dłuższej eksploatacji.

Idealny do małych przestrzeni

Kompaktowe, lekkie (od 17 do 19 kg), łatwe do schowania w szafce kuchennej, nad lodówką, pralką czy w przedpokoju - takie są rekuperatory z serii MISTRAL CITY, produkcji PRO-VENT. Ich wspólną cechą jest łatwość użytkowania - urządzenie wystarczy podłączyć do prądu i manipulatora ściennego, nie ma też odpływu skroplin.

Rekuperatory MISTRAL CITY to energooszczędne urządzenia idealne do małych domów i mieszkań o powierzchni do około 120 m². Wyposażone w entalpiczne wymienniki ciepła, te niewielkie centrale wentylacyjne skutecznie odzyskują zarówno ciepło, jak i wilgoć z powietrza wywiewanego, co poprawia komfort termiczny i ogranicza potrzebę dodatkowego ogrzewania. Zimą wilgoć jest przekazywana do powietrza nawiewanego, a latem proces działa odwrotnie, co pozwala na oszczędność energii grzewczej w całym sezonie grzewczym.

Każdy model z serii MISTRAL CITY został wyposażony w filtry LongLIFE o dużej powierzchni i zwiększonej grubości, co wydłuża ich żywotność i poprawia skuteczność filtracji powietrza. Dodatkowo rekuperatory MISTRAL CITY są bardzo ciche, dzięki czemu ich praca jest niemal niesłyszalna - to szczególnie ważne w małych domach, zwłaszcza jeśli urządzenia montowane są w pomieszczeniach mieszkalnych. System sterowania rekuperatorów umożliwia łatwe programowanie oraz automatyzację pracy wentylacji, a obsługa sprowadza się głównie do corocznej wymiany filtrów.

Zastosowanie zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w takich rekuperatorach to optymalne i ekonomiczne rozwiązanie dla małych domów i mieszkań, zapewniające efektywną wentylację bez przesuszania powietrza zimą i nadmiernego nagrzewania latem.

MISTRAL CITY FH. Idealny do montażu nad lodówką, pralką.
MISTRAL CITY FH. Idealny do montażu nad lodówką, pralką. (fot. Pro-Vent)
MISTRAL CITY SV. Idealny do montażu w szafkach kuchennych.
MISTRAL CITY SV. Idealny do montażu w szafkach kuchennych. (fot. Pro-Vent)

Dla nieco większych potrzeb

W domach, w których niezbędne jest zastosowanie rekuperatora o większej wydajności, doskonale sprawdzą się urządzenia z serii MISTRAL HOME. Można je zamontować w szafie w przedpokoju - nie ma więc konieczności posiadania osobnego pomieszczenia technicznego.

Podobnie jak MISTRAL CITY, MISTRAL HOME został wyposażony w wymiennik entalpiczny, który umożliwia odzyskiwanie wilgoci z wywiewanego powietrza, zapobiegając zimą przesuszaniu powietrza w pomieszczeniach. Latem wspiera pracę systemów chłodzenia, osuszając i ochładzając nawiewane powietrze. Jego unikalna konstrukcja z wymiennikiem o przepływie laminarnym zapewnia maksymalny odzysk ciepła i wilgoci przy minimalnym oporze. Rekuperator wyposażono w filtry LongLIFE o zwiększonej powierzchni i grubości, co pozwala na rzadszą wymianę oraz skuteczniejsze oczyszczanie powietrza.

Dodatkowo specjalny elektrojonizacyjny filtr antysmogowy CLEAN R HOME skutecznie usuwa zanieczyszczenia, w tym smog i pyłki, a także likwiduje bakterie oraz wirusy. Rekuperator charakteryzuje się również kompaktową budową, co ułatwia instalację w różnych miejscach, w tym w szafach. Dzięki wykorzystaniu wentylatorów EC o zwiększonej średnicy wirnika urządzenie pracuje bardzo cicho. Optymalna konstrukcja wymiennika entalpicznego zapewnia efektywność energetyczną, a zaawansowana automatyka umożliwia łatwą obsługę i programowanie urządzenia, w tym kontrolę nad filtrem antysmogowym. MISTRAL HOME to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają efektywnej, energooszczędnej i cichej wentylacji z możliwością zaawansowanego oczyszczania powietrza w małym domu.

Rekuperator MISTRAL CITY FV schowany w szafce nad lodówką.
Rekuperator MISTRAL CITY FV schowany w szafce nad lodówką. (fot. Pro-Vent)

Podsumowanie

Właściciele małych domów nie muszą już rezygnować z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - mogą skorzystać z oferty urządzeń przeznaczonych do budynków o powierzchni do 120 m². Tego typu rekuperatory można „schować” w szafie lub nad lodówką, dzięki czemu nie zabierają one i tak już ograniczonej przestrzeni. Oczywiście każdy rekuperator należy podłączyć do kanałów wentylacyjnych, jednak w małych domach i mieszkaniach można to zrobić za pomocą krótkich odcinków, które skrócą czas montażu i obniżą koszty. To także duża zaleta w przypadku modernizowanych budynków, ponieważ zmniejsza zakres niezbędnych prac remontowych.

Damian Żabicki

Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz