Jaki rekuperator do małego domu?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki rekuperator do małego domu?

Wybierając rekuperator do małego domu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów, które zapewnią efektywność działania systemu oraz komfort użytkowania. Rekuperator powinien być odpowiednio dobrany do wielkości budynku. Wydajność urządzenia, wyrażana w metrach sześciennych na godzinę (m³/h), powinna odpowiadać objętości powietrza w pomieszczeniach. Zbyt duży rekuperator będzie nieekonomiczny, a zbyt mały niewystarczająco efektywny. Jakie jeszcze cechy urządzenia należy wziąć pod uwagę?

aktualizacja: 2024-01-04 12:13:25
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego wentylacja jest ważna w domu?
  • Jakie cechy rekuperatora są ważne przy wyborze urządzenia do małego domu?
  • Czy wielkość rekuperatora ma znaczenie?
  • Jakie są zalety rekuperatorów z serii MISTRAL CITY?

Dlaczego wentylacja jest ważna? Czy zastosowanie rekuperatorów jest konieczne?

Zapewnienie prawidłowej wentylacji w domu jest kluczowe nie tylko dla komfortu, ale przede wszystkim dla zdrowia. Poprawna wymiana powietrza w budynku ma ogromne znaczenie w redukowaniu wilgoci i zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się w pomieszczeniach, zwłaszcza, że - jak pokazują badania - dorosły człowiek potrzebuje ponad 25 kg powietrza dziennie.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie wysokiej jakości powietrza przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. Jest to szczególnie ważne w nowoczesnych, szczelnych budynkach, gdzie tradycyjne metody wentylacji mogą być niewystarczające. Rekuperacja umożliwia odzyskiwanie energii ze zużytego powietrza, zwiększając efektywność energetyczną budynku. Wymienniki ciepła w takich systemach mogą osiągać sprawność nawet do 96%, co przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu przy zapewnieniu wysokiego komfortu.

Zastosowanie rekuperatorów, szczególnie tych wyposażonych w wymienniki entalpiczne, jest coraz bardziej popularne. Takie urządzenia nie tylko odzyskują ciepło, ale również wilgoć z powietrza wywiewanego, rozwiązując problem suchego powietrza zimą i zaduchu latem.

Niewielki rekuperator MISTRAL CITY można schować np. w kuchni, a rozprowadzenie kanałów o małych przekrojach i niewielkich odległościach redukuje koszt montażu.
Niewielki rekuperator MISTRAL CITY można schować np. w kuchni, a rozprowadzenie kanałów o małych przekrojach i niewielkich odległościach redukuje koszt montażu. (fot. Pro-Vent)

Istotne cechy rekuperatora do małego domu

Rekuperatory zwykle są dość sporych rozmiarów urządzeniami, dlatego wielu właścicieli niewielkich domów zastanawia się nad tym rozwiązaniem. W odpowiedzi na ich szczególne potrzeby, związane z dostępną powierzchnią, na rynku pojawiły się rekuperatory dedykowane do takich właśnie zastosowań.

Rekuperator do małego domu powinien mieć kompaktowe rozmiary, tak by nie zajmował zbyt dużo miejsca, a jednocześnie wysoką efektywność, co jest kluczowe zwłaszcza w chłodniejszym klimacie. Sprawność rekuperatorów może sięgać nawet 96%, co oznacza, że tyle procent ciepła z wywiewanego powietrza jest odzyskiwane. Ważne jest, aby urządzenie było energooszczędne. Modele z niższym zużyciem energii będą mniej kosztowne w eksploatacji i bardziej przyjazne dla środowiska.

W małym domu szczególnie ważny jest niski poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Rekuperatory z cichymi wentylatorami i dobrą izolacją akustyczną zapewnią znacznie bardziej komfortowe użytkowanie.

Filtry w rekuperatorze powinny efektywnie oczyszczać powietrze z pyłów, alergenów i innych zanieczyszczeń. To szczególnie ważne dla osób z alergiami lub wrażliwością na jakość powietrza.

Ostateczny wybór często zależy od budżetu. Warto jednak pamiętać, że tańsze modele mogą być mniej efektywne i droższe w długoterminowej eksploatacji.

Idealny do małych przestrzeni

Kompaktowe, lekkie (od 17 do 19 kg), łatwe do schowania w szafce kuchennej, nad lodówką, pralką czy w przedpokoju - takie są rekuperatory z serii MISTRAL CITY, produkcji PRO-VENT. Ich wspólną cechą jest łatwość użytkowania - urządzenie wystarczy podłączyć do prądu i manipulatora ściennego, nie ma odpływu skroplin.

Rekuperatory MISTRAL CITY to energooszczędne urządzenia idealne do małych domów i mieszkań do około 120 m². Wyposażone w entalpiczne wymienniki ciepła, te niewielkie centrale wentylacyjne skutecznie odzyskują zarówno ciepło, jak i wilgoć z powietrza wywiewanego, co poprawia komfort termiczny i ogranicza potrzebę dodatkowego ogrzewania. Zimą wilgoć jest przekazywana do powietrza nawiewanego, a latem proces działa odwrotnie, co pozwala na oszczędność energii grzewczej w całym sezonie grzewczym.

Każdy model z serii MISTRAL CITY został wyposażony w filtry LongLIFE o dużej powierzchni i zwiększonej grubości, co zapewnia ich dłuższą żywotność i skuteczniejszą filtrację powietrza. Dodatkowo, rekuperatory MISTRAL CITY są bardzo ciche, dzięki czemu ich praca jest niemal niesłyszalna, co jest ważnym walorem w małych domach, zwłaszcza dla urządzeń, które są montowane w pomieszczeniach mieszkalnych. System sterowania rekuperatorów pozwala na łatwe programowanie i automatyzację pracy wentylacji, z ograniczeniem obsługi do corocznej wymiany filtrów powietrza.

Zastosowanie zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w takich rekuperatorach jest optymalnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla małych domów i mieszkań, zapewniając efektywną wentylację bez przesuszania powietrza zimą i nadmiernego nagrzewania latem.

MISTRAL CITY FH. Idealny do montażu nad lodówką, pralką.
MISTRAL CITY FH. Idealny do montażu nad lodówką, pralką. (fot. Pro-Vent)
MISTRAL CITY SV. Idealny do montażu w szafkach kuchennych.
MISTRAL CITY SV. Idealny do montażu w szafkach kuchennych. (fot. Pro-Vent)

Dla nieco większych potrzeb

W domach, w których niezbędne jest zastosowania rekuperatora o większej wydajności, doskonale sprawdzą się rekuperatory z serii MISTRAL HOME. Można je zamontować w szafie w przedpokoju - nie ma konieczności posiadania pomieszczenia technicznego.

Podobnie jak MISTRAL CITY, MISTRAL HOME wyposażony został w wymiennik entalpiczny, który umożliwia odzyskiwanie wilgoci z wywiewanego powietrza, zapobiegając zimą przesuszaniu powietrza w pomieszczeniach. Latem wspiera pracę systemów chłodzenia, osuszając i ochładzając nawiewane powietrze. Jego unikalna konstrukcja z wymiennikiem o przepływie laminarnym zapewnia maksymalny odzysk ciepła i wilgoci przy minimalnym oporze. Rekuperator wyposażony jest w filtry LongLIFE o zwiększonej powierzchni i grubości, co pozwala na rzadszą wymianę i skuteczniejsze oczyszczanie powietrza.

Dodatkowo, specjalny elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy CLEAN R HOME skutecznie usuwa zanieczyszczenia, w tym smog i pyłki, a także likwiduje bakterie i wirusy. Rekuperator charakteryzuje się również kompaktową budową, co umożliwia łatwą instalację w różnych miejscach, w tym w szafach. Dzięki wykorzystaniu wentylatorów EC o zwiększonej średnicy wirnika, urządzenie pracuje bardzo cicho. Optymalna konstrukcja wymiennika entalpicznego zapewnia efektywność energetyczną, a zaawansowana automatyka umożliwia łatwą obsługę i programowanie urządzenia, w tym kontrolę nad filtrem antysmogowym. Rekuperator MISTRAL HOME to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają efektywnej, energooszczędnej i cichej wentylacji z możliwością zaawansowanego oczyszczania powietrza w małym domu.

Rekuperator MISTRAL CITY FV schowany w szafce nad lodówką.
Rekuperator MISTRAL CITY FV schowany w szafce nad lodówką. (fot. Pro-Vent)

Podsumowanie

Właściciele małych domów nie muszą już rezygnować z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - mogą skorzystać z propozycji urządzeń dedykowanych do domów o powierzchni do 120 m². Tego typu rekuperatory można "schować" w szafie lub nad lodówką, przez co nie zajmują one i tak już ograniczonej przestrzeni. Oczywiście każdy rekuperator należy podłączyć do kanałów wentylacyjnych, z tym, że dla małych domów oraz mieszkań można to zrobić krótkimi odcinkami, które skrócą czas montażu i koszty. Jest to także zaletą w przypadku budynków modernizowanych, bowiem zmniejsza zakres niezbędnych prac remontowych.

Damian Żabicki

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły