GWC zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
GWC zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem

Schłodzenie domu energooszczędnego to duży problem, a na pewno energochłonny. Rozwiązaniem tego problemu w domach wyposażonych w system wentylacji mechanicznej jest montaż gruntowego wymiennika ciepła (GWC).

Schłodzenie domu bardziej energochłonne niż jego ogrzanie

Łatwo wskazać istotną słabość mechanizmu odzyskiwania energii w drodze rekuperacji ciepła. Wystarczy zauważyć, że skupiamy się na odzyskiwaniu energii zużywanej na ogrzewanie domu. Tymczasem ogrzanie współczesnego budynku w czasie mrozów wymaga mocy grzewczej rzędu 50 W/m2 (w domu energooszczędnym nawet mniejszej), natomiast jego schłodzenie w czasie upałów mocy chłodniczej na poziomie co najmniej 100-120 W/m2. W domach o dużych przeszkleniach skierowanych na południe i południowy zachód wskaźnik ten może sięgać nawet 300 W/m2.

Ta swoista "letnia pułapka energetyczna" jest ogromnym wyzwaniem dla domów teoretycznie bardzo energooszczędnych, tym bardziej, że w celach grzewczych można skorzystać z wielu rozmaitych nośników energii, natomiast do chłodzenia używa się tylko najdroższej energii elektrycznej. Rekuperacja nic tu nie pomoże, bo nie da się przecież wychłodzić ciepłego powietrza zewnętrznego powietrzem z wnętrza budynku (choć użycie rekuperatora może mieć sens, gdy pomieszczenia są chłodzone klimatyzatorem - dla większości wymienników ciepła nie ma znaczenia, czy podgrzewają czy też chłodzą zasysane powietrze).

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła (GWC)?

Rozwiązaniem, które w domach wyposażonych w system wentylacji mechanicznej pomaga choć częściowo uporać się z tym problemem jest gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Jego działanie wykorzystuje fakt, że temperatura gruntu na głębokości 1,5-2 m jest dość stabilna niezależnie od pory roku i warunków pogodowych, a co więcej - nawet zimą przekracza 0°C. W okresie zimowym powietrze przechodzące przez wymiennik gruntowy jest więc podgrzewane, a latem schładzane. Efektywność tego procesu zależy od konstrukcji GWC.

Najczęściej spotykane są wymienniki rurowe, zbudowane z plastikowych rur o średnicy 15-20 cm zakopanych w ziemi - długość takiego wymiennika w przypadku domu jednorodzinnego przekracza zwykle 50 m. GWC tego typu najlepiej sprawdza się w przypadku gruntów wilgotnych, które dobrze przewodzą ciepło.

Rurowe gruntowe wymienniki ciepła najlepiej sprawdzają się w przypadku gruntów wilgotnych, które dobrze przewodzą ciepło
Rurowe gruntowe wymienniki ciepła najlepiej sprawdzają się w przypadku gruntów wilgotnych, które dobrze przewodzą ciepło. W tym przypadku wysoki poziom wód gruntowych jest wręcz wskazany. Wymienniki tego rodzaju można układać zarówno na zewnątrz domu, jak i pod budynkiem w obrysie fundamentów (fot. Global-Tech)

Wysoki poziom wód gruntowych jest więc wręcz wskazany. Z kolei tam, gdzie wody gruntowe są nisko, buduje się wymienniki żwirowe. GWC tego typu to umieszczone w wykopie złoże z płukanego żwiru o objętości 10-12 m2, zabezpieczone od góry przegrodą termoizolacyjną.

GWC redukuje koszty

GWC zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem, zabezpiecza też wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej przed zamarzaniem, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Trzeba jednak pamiętać, że w porach przejściowych - jesienią i zimą - temperatura powietrza często bywa wyższa od temperatury gruntu, bezwzględnie konieczne jest więc zapewnienie możliwości jego bezpośredniego czerpania (z pominięciem GWC). Instalacja musi też przewidywać opcję obejścia wymiennika ciepła w rekuperatorze (gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona, rekuperator tylko niepotrzebnie zwiększa opory przepływu). Nie należy przy tym przeceniać skuteczności działania GWC, szczególnie jeśli chodzi o chłodzenie domu.

Firmy oferujące wymienniki sugerują często, że GWC rozwiązuje problem dopływu chłodnego powietrza do domu w okresie upałów. Tymczasem ze względu na wydajność centrali wentylacyjnej rzeczywista moc chłodnicza instalacji z GWC nie przekracza 1-1,5 kW, co oznacza, że nie można traktować jej jako zamiennika klimatyzacji, a jedynie jako wspomagający system chłodzenia domu.

Nie zmienia to jednak faktu, że GWC poprawia komfort w budynku, także z tego względu, że w naturalny sposób stabilizuje wilgotność powietrza (nawilża je zimą, a osusza podczas upałów, gdy wilgoć zawarta w powietrzu powoduje uczucie duszności). Z drugiej jednak strony zastosowanie GWC zwiększa opory przepływu powietrza w instalacji wentylacyjnej, konieczne jest więc zastosowanie wentylatorów o większej mocy (co zwiększa koszty energii elektrycznej).

Redaktor: Adam Jamiołkowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA