Wentylacja intensywnie wysusza powietrze!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wentylacja intensywnie wysusza powietrze!

System wentylacji i GWC pomaga utrzymywać przyjazną temperaturę w lecie. Musiałem wstawić do sypialni nawilżacze, ponieważ wentylacja intensywnie wysusza powietrze! Jako czynny zawodowo stolarz zauważyłem to zjawisko po... elementach z drewna - mówi Igor, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem i GWC użytkuje od 2016 r.

Dom:

 • parterowy z użytkowym poddaszem;
 • powierzchnia 250 m2.

Wentylacja z rekuperatorem:

 • z wymiennikiem z tworzywa sztucznego, przeciwprądowym;
 • wydajność 300 m3/h;
 • odzysk ciepła do 95%;
 • bypass;
 • filtry przeciwpyłowe i przeciwko roztoczom;
 • wentylatory na prąd stały i regulatory Constant Flow.
 • przewody wentylacyjne o przekroju prostokątnym.
 • przeponowy GWC.

Decyzja: w nowym domu wymarzyłem sobie rekuperację, dostarczającą do pomieszczeń świeże przefiltrowane powietrze i ograniczającą koszty ogrzewania przez odzysk ciepła. Tuż przed budową poczytałem o różnych systemach wentylacyjnych, a po lekturze poprosiłem wykonawców o przeprowadzenie przez fundamenty rury do GWC.

Zamówiłem koparkę i zleciłam przygotowanie wykopów o głębokości ponad 2 m pod rury GWC o łącznej długości 35 m. Kolega hydraulik podłączył do nich "kominek", sprawdził wszystkie połączenia i zaślepił rurę w fundamencie. Później, na etapie uzbrajania budynku, dobrał i zamontował centralę wentylacyjną i komplet akcesoriów - zawierzyłem mu, bo już wykonał liczne systemy wentylacyjne. Wcześniej murarze przygotowali "przelotki" przez stropy na przewody wentylacyjne.

Kominek GWC
Do kominka GWC zbiegają się 3 rury o łącznej długości 35 m.
Przewód wywiewny w kuchni
Przewód wywiewny w kuchni doskonale usuwa wilgoć i zapachy z gotowania.

Wentylacja z rekuperatorem i GWC - rady i przestrogi:

 • Centralę ulokował w ogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym na parterze, skąd mógł łatwo odprowadzić skropliny do kanalizacji, wyrzutnię zamontować w pionie kominowym, a czerpnię na ścianie budynku. Przewody wentylacji poprowadził w sufitach podwieszanych. Układ instalacji celowo jest nieskomplikowany, zależało mi na tym, bo proste systemy zazwyczaj dobrze działają przez lata. Mój rzeczywiście nie szwankuje. Centrala jest bezawaryjna, fantastycznie wyciszona, w przewodach też nie ma buczenia.

 • Jak oczekiwałem, wymuszona wentylacja z rekuperatorem i wykorzystywanie GWC pomaga obniżyć koszty ogrzewania gazem, za rok płacę 2200-2500 zł, przy czym w zimie w pomieszczeniach zachowuję temperaturę 21°C. System pomaga również utrzymywać przyjazną temperaturę w lecie. Podczas ostatniego, wyjątkowo gorącego lata, ani razu nie pomyślałem o dodaniu instalacji klimatyzacyjnej, nawet do sypialni na górnej kondygnacji, bo w nich przy zamkniętych oknach temperatura osiągała najwyżej 25°C.

  Natomiast musiałem wstawić do nich nawilżacze powietrza, ponieważ wentylacja intensywnie wysusza powietrze! Jako czynny zawodowo stolarz zauważyłem to zjawisko po... elementach z drewna - zaczęły pękać i się rozsychać. Staram się zatem doprowadzić wilgotność powietrza z poziomu 30% do poziomu komfortowego dla ludzi, a przy okazji sprzyja drewnu - nawilżacze włączam na 3 godziny dziennie. Niskie zużycie energii elektrycznej zawdzięczam modelowi centrali z wentylatorami na prąd stały. Cykl pracy urządzenia jest łatwy do zaprogramowania. Na zimę ustawiam wydajność 120 m3/h, na lato 180 m3/h, w największe upały nawet 250 m3/h.

  Szczególnie wygodne jest wyświetlanie na regulatorze powiadomienia o zabrudzeniu filtrów. Wtedy, zgodnie z zaleceniami producenta, zdejmuję klapę obudowy centrali, biorę odkurzacz i zbieram brud z gąbczastych filtrów znajdujących się na wlocie i wylocie. Informacja wyświetla się trzy razy w roku. Ze względu na dzieci z alergią, na początku byłem skłonny założyć filtry HEPA, lecz nie zachodzi taka potrzeba - przy fabrycznych filtrowanie powietrza jest dostatecznie dobre. Regularnie, co 3-4 miesiące, czyszczę anemostaty i kratki w instalacji.

Wentylacja z rekuperatorem i GWC - koszty:

 • rekuperator (z wystawy pokazowej) 4500 zł,
 • reszta instalacji z robocizną około 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny