Ile prądu zużywa klimatyzator w trybie grzania i czym różni się od powietrznej pompy ciepła?

Zużycie prądu przez klimatyzator z funkcją grzania zależy od kilku czynników, w tym od mocy urządzenia, współczynnika SEER, klasy efektywności energetycznej oraz czasu i intensywności użytkowania. Jeśli zaś mowa o powietrznej pompie ciepła...

Ile prądu zużywa klimatyzator w trybie grzania i czym różni się od powietrznej pompy ciepła?
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Klimatyzacja Klimatyzatory marki Bosch - dobre samopoczucie zależy od powietrza
Dane kontaktowe:
801 600 801
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Parametry klimatyzatorów wpływające na koszty

Dostępne na rynku klimatyzatory charakteryzują się różną mocą, zazwyczaj wyrażaną w kilowatach (kW). Im większa moc, tym większe potencjalne zużycie energii. Ważnym wskaźnikiem jest także współczynnik efektywności energetycznej, czyli stosunek wydajności grzewczej do zużywanej energii. Klimatyzatory z wyższą efektywnością energetyczną zużywają mniej prądu do wyprodukowania tej samej ilości ciepła.

Zużycie energii zależy również od tego, jak długo klimatyzator jest używany. Używanie go przez dłuższy czas naturalnie prowadzi do większego zużycia energii, podobnie jak ustawienie wyższej temperatury grzewczej. Efektywność grzewcza klimatyzatora może być także zależna od warunków otoczenia, takich jak izolacja pomieszczenia, temperatura zewnętrzna i wielkość przestrzeni.

Za pomocą aplikacji Bosch HomeCom Easy można w dowolnym miejscu i czasie sterować ogrzewaniem, ciepłą wodą i klimatyzacją w Twoim domu
Za pomocą aplikacji Bosch HomeCom Easy można w dowolnym miejscu i czasie sterować ogrzewaniem, ciepłą wodą i klimatyzacją w domu/mieszkaniu

Przydatna rada. Wstępna ocena efektywności pracy klimatyzatora jest bardzo prosta i polega na pomiarze różnicy temperatury powietrza na wlocie i wylocie z jednostki wewnętrznej. Temperatura wlotu wyświetla się na panelu klimatyzatora, a na wylocie można ja zmierzyć zwykłym termometrem pokojowym, cieczowym lub elektronicznym. Klimatyzator można uznać za pracujący poprawnie, jeśli po upływie przynajmniej 15 minut od uruchomienia, różnica temperatury wyniesie nie mniej niż 8°C.

Jak obliczyć, ile energii zużywa klimatyzator?

Posiadając już niezbędne dane, możemy obliczyć miesięczny koszt ogrzewania za pomocą klimatyzacji. Jak to zrobić? Kluczem jest zastosowanie prostego wzoru: moc grzewcza x liczba godzin pracy x 30 dni x cena za 1 kWh = miesięczny koszt eksploatacji.

Załóżmy, że nasze urządzenie będzie pracować przez 5 godzin dziennie w okresie jesienno-zimowym. W naszym przypadku obliczenie to wygląda następująco: 1 kW x 5 godzin x 30 dni x 1 zł za kWh (uśredniona cena w Polsce według taryfy G11).

Klimatyzatory pokojowe Climate Class 8000 markoi Bosch w klasie energetycznej A+++
Klimatyzatory pokojowe Climate Class 8000 markoi Bosch w klasie energetycznej A+++

W rezultacie otrzymujemy, że miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją wynosi 150 zł, zakładając, że urządzenie pracuje na pełnej mocy. Co więcej, w okresie jesienno-zimowym trzeba się liczyć z tym, że jeśli do ogrzewania pomieszczeń stosować będziemy tylko klimatyzację, koszt ogrzewania może być nawet 3 x wyższy

Warto pamiętać, że takie wyliczenia są przybliżone. Rzeczywiste zużycie energii przez system klimatyzacji może zależeć od różnych czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, wykorzystywane funkcje i technologie. Wielu producentów stosuje nowoczesne technologie, aby oferować urządzenia o stosunkowo niskim zużyciu energii. Dlatego ważne jest, aby dokonywać zakupów po dokładnej analizie dostępnych na rynku rozwiązań.

Klimatyzator a powietrzna pompa ciepła (powietrze-woda)

Obecnie na rynku oferowane są dwa różne urządzenia, wydawać by się mogło, pod względem funkcjonalnym bardzo do siebie podobne - klimatyzatory i powietrzne pompy ciepła. Między nimi występuje jednak kilka istotnych różnic.

Klimatyzator

Klimatyzator kojarzony jest przeważnie z chłodzeniem pomieszczeń w upalne dni, ale warto zdać sobie sprawę, że obecnie zaawansowane technologicznie urządzenia są w istocie rewersyjnymi pompami ciepła powietrze-powietrze (bez obiegu grzewczego wody) pozwalającymi kontrolować i regulować temperaturę w pomieszczeniach. W zależności od potrzeb system może pracować w trybie pracy chłodzenia, ale także w trybie grzania. Efektywność grzewcza jest ograniczona, szczególnie w niskich temperaturach zewnętrznych.

Jeśli inwestorowi zależy na wykorzystaniu klimatyzatora do ogrzewania/dogrzewania pomieszczeń w „sezonie przejściowym”, powinien sprawdzić moc grzewczą urządzenia i informację o dopuszczalnej temperaturze zewnętrznej, w jakiej może ono pracować.

Niektóre modele mogą działać tylko do -5, inne do -15°C. Jeśli nie mają zabezpieczenia przed zamarzaniem pary wodnej na wymienniku ciepła w jednostce zewnętrznej, można z nich korzystać tylko przy temperaturze zewnętrznej +5 czy nawet +7°C.

Klimatyzacja ścienna marki Bosch to szereg rozwiązań idealnych do pomieszczeń mieszkalnych. Poza wysoką jakością komponentów jednostki wewnętrzne do montażu na ścianę zapewniają szereg udogodnień przydatnych w codziennym życiu. Klimatyzatory ścienne Bosch to:

  • zdrowie i dobre samopoczucie dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji powietrza, jego jonizacji oraz funkcji iClean (samooczyszczanie),
  • komfortowe zarządzanie pracą klimatyzatora, m.in. możliwość korzystania z pilota i aplikacji Bosch HomeCom Easy, funkcja Follow Me (podążanie strumienia nawiewu za użytkownikiem), współpraca nawiewu z żaluzjami czy tryb Silent Mode (cicha praca),
  • niezawodna praca urządzenia dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań nadzorujących.

Bosch zadbał również o niski pobór energii elektrycznej. Klimatyzatory ścienne to urządzenia najwyższej klasy efektywności energetycznej do A+++ (zarówno w funkcji chłodzenia jak i grzania), wyposażone w opcję trybu ECO, czuwania oraz timer.

Powietrzna pompa ciepła - jak działa?

Pompa ciepła jest urządzeniem zaprojektowanym do efektywnego ogrzewania domu i/lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła powietrze-woda typu SPLIT w trybie grzania działa następująco. Jednostka zewnętrzna jest połączona z jednostką wewnętrzną przewodami z czynnikiem chłodniczym. Ciepło odbierane w parowniku podnosi temperaturę czynnika chłodniczego, który poprzez zawór 4-drogowy kierowany jest do sprężarki.

Czynnik chłodniczy o podwyższonej temperaturze i ciśnieniu oddaje ciepło w skraplaczu i poprzez elektroniczny zawór rozprężny powraca do parownika. Woda grzewcza odbiera ciepło ze skraplacza i w razie potrzeby jest dogrzewana w montowanym opcjonalnie przepływowym podgrzewaczu elektrycznym. Pompa obiegowa kieruje wodę grzewczą poprzez zawór 3-drogowy rozdzielający do instalacji grzewczej budynku (c.o.) lub na wężownicę podgrzewacza wody użytkowej (c.w.u.)

Ze względu na korzystanie z powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła, efektywność pozyskiwania energii zmienia się wraz z temperaturą zewnętrzną, a przy dużym spadku poniżej 0 stopni Celsjusza ich moc może nie wystarczyć do ogrzania domu.

Przyjmuje się, że optymalna temperatura pozwalająca na uzyskanie zadowalającego wskaźnika COP, nie powinna być niższa niż minus 5-8 stopni Celsjusza, ale praktycznie takie spadki temperatury zdarzają się przez coraz krótszy okres w sezonie grzewczym.

Funkcjonowanie pompy ciepła wymaga wymuszenia intensywnego przepływu powietrza przez parownik, a zainstalowany wentylator może być źródłem dokuczliwego hałasu np. w przypadku gęstej zabudowy.

Z trybem pracy pompy wiąże się też występowanie oblodzenia parownika przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza.

Układy funkcjonalne z wykorzystaniem powietrznych pomp ciepła

Konfiguracja instalacji i dobór pompy ciepła wymaga uwzględnienia wielu czynników związanych z istniejącym bądź projektowanym obiegiem grzewczym, przy czym najistotniejsze będzie uwzględnienie wymaganej mocy grzewczej oraz parametrów temperaturowych.

Pompa ciepła powinna pracować przy temperaturze zasilania ogrzewania na poziomie 35-40 stopni Celsjusza, co oczywiście wymaga współpracy z odpowiednio dużymi grzejnikami lub ogrzewaniem płaszczyznowym. System ten może również pracować jako bazowy przez większą część sezonu grzewczego, wspomagany prze inne źródło np. kominek, w okresach niskich temperatur.

Można też rozważyć (w remontowanych obiektach) wariant zdublowania instalacji grzewczej pozostawiając (jako rezerwę) starą i układając nową instalację z wykorzystaniem klimakonwektorów, co umożliwi również chłodzenie.

Pompy ciepła pracujące w instalacjach centralnego ogrzewania mogą bowiem działać w trybie schładzania z wykorzystaniem tzw. wody lodowej lub w przypadku instalacji w systemie split, funkcjonować jak zwykły klimatyzator.

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła w obiegu grzewczym należy umieścić zbiornik buforowy, który zapewni stabilną i efektywna jej pracę. Dzięki zgromadzonej energii załączanie następuje z mniejszą częstotliwością, jak tez pozwala na nieodczuwalne dla mieszkańców odszranianie parownika poprzez odwrócenie obiegu.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Energia elektryczna zużywana przez powietrzną pompę ciepła jest wykorzystywana głównie do napędzania sprężarki. W efekcie, każda kilowatogodzina elektryczności przekształcana jest w nawet 5 kWh ciepła.

Dodatkowo, możliwa jest konfiguracja pompy ciepła tak, aby wykorzystywała taryfę nocną, co pozwala na zmniejszenie kosztów użytkowania. Z tego względu, roczne koszty zużycia energii przez pompę ciepła powietrzną są zwykle niższe niż w przypadku korzystania z innych systemów ogrzewania. Co więcej, działanie pomp ciepła  może być łączone z fotowoltaiką, co dodatkowo obniży rachunki.

Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła Bosch Compress 5800i AW/Compress 6800i AW
Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła Bosch Compress 5800i AW/Compress 6800i AW

Decydując się na zakup pompy ciepła, warto przyjrzeć się ofertom uznanych firm, takich jak Bosch. Wysoka jakość urządzeń, w tym m.in. powietrznych pomp ciepła typu monoblok, takich jak Compress 6800i AW, przekłada się na energooszczędność (klasa energetyczna A+++ dla temperatury 35°C) i wysoką efektywność dzięki współczynnikowi SCOP do 4,6 (dla A7/W35). Dostępne są modele o mocach od 4 kW do 7 kW. Szacuje się, że roczny koszt energii zużywane przez powietrzną pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia wynosi około 1500 złotych.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.