Jak działa system tłumików w domowej instalacji wentylacyjnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak działa system tłumików w domowej instalacji wentylacyjnej?

Każdy dobrze zaprojektowany i wykonany system rekuperacji powinien posiadać tłumiki akustyczne. W większości przypadków tłumiki te wykonane są z kawałka elastycznego przewodu wentylacyjnego, tzw. flexa. Istnieje jednak precyzyjniejszy i skuteczniejszy sposób na wytłumienie dźwięku domowej instalacji wentylacyjnej.

aktualizacja: 2023-10-23 11:16:37

Praca dobrze zaprojektowanego i właściwie wykonanego systemu rekuperacji jest ledwo słyszalna. Zawsze jednak wentylatory w rekuperatorze generują dźwięk, który powstaje już przy samym urządzeniu i jest transferowany do pomieszczeń. Jego natężenie zależy między innymi od rodzaju instalacji wentylacyjnej (tradycyjne izolowane wełną mineralną kanały stalowe czy okrągłe przewody z polietylenu ułożone w warstwie posadzki), poprawności doboru rekuperatora odpowiedniej mocy, zaprojektowanych i ustawionych prędkości przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych.

System tłumików SoundBlock - co je wyróżnia?

Aby uniknąć dyskomfortu wynikającego z pracy systemu wentylacji mechanicznej, w Rekuperatory.pl proponujemy klientom montaż specjalistycznego systemu tłumików SoundBlock o specjalnej konstrukcji. Gwarantuje ona, że dźwięk jest tłumiony, a nie wyrzucany na zewnątrz.

SoundBlock posiada niedoścignione wartości tłumienia w każdej częstotliwości dźwięków: nawet 57 dB na 1 m tłumika (przy 1000 Hz). System przewiduje montaż od 3 do 4 tłumików na jednej instalacji w zależności od mocy rekuperatora. Dzięki temu system rekuperacji jest cichy już od samego początku.

Pojedynczy tłumik akustyczny systemu SoundBlock ma prostokątny kształt zewnętrzny. Wewnątrz formowany jest w okrągły rdzeń, co gwarantuje jeszcze lepsze wartości tłumienia, szczególnie dla niskich częstotliwości o najmniejszym możliwym oporze. Warstwa izolacji między rdzeniem a ścianą zewnętrzną wynosi minimum 50 mm i jest wykonana z wełny skalnej. Tłumik można montować blisko oraz wzdłuż ścian lub przy suficie.

Tłumiki mają na końcu każdej końcówki nyplowej uszczelkę gumową z podwójną warstwą Soft-Edge, dzięki czemu wsuwa się ona z łatwością do kanału okrągłego stanowiąc monolit z dalszą częścią instalacji.

Aby jednak tłumiki spełniały swoje zadanie, ważna jest nie tylko jakość materiału, z jakiego zostały wykonane, kształt, izolacja, ale także sposób doboru dla danej instalacji.

Sound Block dobierany jest do każdej instalacji indywidualnie. Dobór wykonywany jest na podstawie szczegółowych danych technicznych dotyczących generowanego dźwięku przez dany rekuperator. Doboru dokonuje się zestawiając te dane z wartościami tłumienia dźwięku, jakie gwarantują tłumiki SoundBlock.

Cechy charakterystyczne tłumików SoundBlock:

  • możliwość zabudowy
  • brak wyrzucania hałasu na zewnątrz, co ma miejsce przy innych tłumikach
  • niespotykana konstrukcja wewnętrzna przebadana w komorach akustycznych
  • indywidualny dobór do danej instalacji
  • wewnętrzna izolacja: wełna skalna o grubości 50 mm
  • uszczelnienie tłumika: fabrycznie zamontowana uszczelka
  • długość pojedynczego tłumika: 600 mm i 1000 mm
  • średnica przyłącza: 160 mm - 200 mm
  • materiał: stal ocynkowana
Mgr inż. Paweł Szyperski
Mgr inż. Paweł Szyperski, Rekuperatory.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!