Naprawa tarasu - analiza zniszczeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Naprawa tarasu - analiza zniszczeń

Decydując się na remont tarasu, w pierwszej kolejności musimy ustalić, jaki jest rodzaj uszkodzeń, bo od tego zależeć będzie zakres robót. Zniszczenia mogą występować na części lub na całej powierzchni i obejmować jedynie nawierzchnię lub także głębiej położone warstwy tarasowe.


W przypadku tarasów nad pomieszczeniami, musimy zwrócić uwagę na to, czy na ich suficie lub ścianach nie pojawiły się zacieki, wskazujące na nieszczelność izolacji przeciwwodnej i pęknięcia w konstrukcji płyty tarasowej. Podobne objawy mogą być skutkiem zaciekania wody na źle uszczelnionej krawędzi tarasu lub styku ze ścianą budynku. Ponieważ zakres prac remontowych będzie znacznie mniejszy, niż w razie uszkodzenia izolacji podposadzkowej, warto dokładnie sprawdzić, czy właśnie w strefach brzegowych nie występują przecieki.

Ocena stanu tarasu i potencjalnych przyczyn powstania uszkodzeń zależy od rodzaju nawierzchni.

Analiza zniszczeń tarasu z płytkami ceramicznymi

Oprócz widocznych gołym okiem uszkodzeń (pęknięcia, kruszenie się czy odpadanie płytek), trzeba sprawdzić pozornie nieuszkodzone fragmenty, ostukując powierzchnię drewnianym młotkiem. Głuchy odgłos świadczy o słabym związaniu nawierzchni z podłożem i takie miejsca również wymagają naprawy. Pęknięcia nawierzchni mogą być spowodowane naprężeniami występującymi w nawierzchni na skutek braku dylatacji lub zbyt wąskich spoin między płytkami, złą jakością samych płytek, jak też uszkodzeniami warstw podposadzkowych.

 

Długie pęknięcia o nieregularnej linii – przebiegające przez niemal całą długość czy szerokość tarasu – świadczą o braku dylatacji w nawierzchni i podkładzie. Podobne objawy mogą wystąpić także wtedy, gdy taras spoczywa na niestabilnym podłożu lub wykonano zbyt słaby podkład pod nawierzchnię. W takich przypadkach najczęściej odkształca się i nawierzchnia – w miejscu pęknięcia może pojawić się wyraźny uskok, wgłębienie lub wybrzuszenie.

 

Zjawiska takie spotyka się przeważnie na tarasach na gruncie, gdy płyta tarasowa wylana została na niezagęszczonym podłożu lub na tarasach ocieplanych, na których użyto zbyt miękkiego materiału do izolacji cieplnej, a warstwa dociskowa z betonu jest cienka i ma małą wytrzymałość. Kruszenie się płytek świadczy o tym, że ułożono elementy o dużej nasiąkliwości, niemrozoodporne. Natomiast odspajanie się to skutek zastosowania niewłaściwych zapraw klejowych, złego przyklejenia lub braku podpłytkowej izolacji przeciwwilgociowej.

Analiza zniszczeń tarasu z kostki betonowej

W tarasie na gruncie z nawierzchnią z kostki, najczęściej uszkodzenia są skutkiem niefachowo wykonanej podbudowy
W tarasie na gruncie z nawierzchnią z kostki, najczęściej uszkodzenia są skutkiem niefachowo wykonanej podbudowy (fot. Buszrem)

Ten rodzaj materiału stanowi pokrycie tarasów ziemnych, a uszkodzenia powoduje "rozjechanie się" obramowania lub zapadnięcie się fragmentów warstwy podbudowy (niedostatecznie zagęszczonej). Na skutek tego powstają szerokie szczeliny między kostkami i pofalowanie powierzchni. Remont z reguły wymaga rozebrania całego tarasu, ustabilizowania podłoża i ułożenia nawierzchni na nowo.

Analiza zniszczeń tarasu drewnianego

Nawierzchnie drewniane mogą spoczywać na betonowej płycie tarasowej lub na metalowej bądź drewnianej konstrukcji wsporczej. Drewno z czasem ulega murszeniu i gniciu, zwłaszcza w miejscach narażonych na długotrwałe zawilgocenie. Dlatego istotny wpływ na jego trwałość ma szansa szybkiego wysychania, którą zapewnia wentylacja pod nawierzchnią oraz odizolowanie materiału od gruntu.

 

Uszkodzone deski łatwo można wymienić w całości, ale przy dużych zniszczeniach konstrukcji – konieczny jest jej demontaż i ułożenie na nowo.

Lastriko

Popularne dawniej nawierzchnie ze szlifowanego cementu z kruszywem (tzw. lastriko) należą do trwałych pokryć tarasów, a ich uszkodzenia wynikają najczęściej z niestabilności podłoża. Pojawiają się pęknięcia, w które wnika woda, co prowadzi do destrukcji głębszych warstw i przecieków, gdy taras przykrywa pomieszczenie.

 

Zdarzają się również obtłuczenia i odrywanie się fragmentów krawędzi, głównie na skutek obciążeń mechanicznych i uderzeń. Jeśli nie zamierza się wymieniać całej nawierzchni tarasu, renowacja zwykle ogranicza się do uzupełnienia ubytków i uszczelnienia pęknięć.

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Sopro

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje