Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?

Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?

W projekcie domu, przy opisie fundamentów zaznaczono konieczność ułożenia izolacji przeciwwilgociowej w postaci dwóch warstw papy na lepiku umieszczonej na ławach fundamentowych oraz przyklejenie izolacji papowej na zewnątrz ścian fundamentowych do wysokości 30 cm ponad gruntem. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych w projekcie zaleca się wykonanie drenażu opaskowego... 

Mój wykonawca twierdzi, że jest to „przedobrzony” sposób uniknięcia zawilgocenia ścian i proponuje ułożenie jedynie izolacji poziomej na wierzchu ścian, i gruntowanie ścian emulsją asfaltową. Dom jest niepodpiwniczony, a grunt piaszczysto-gliniasty o dość małej przepuszczalności dla wody. Czy wykonawca ma rację, bo nie ukrywam, że zależy mi na możliwie niskich kosztach, a ten wariant będzie zdecydowanie tańszy?

Odpowiedź eksperta: Opisany przykład jest często spotykanym rozwiązaniem zawartym w niektórych projektach, zwłaszcza gdy pierwotnie dom miał być podpiwniczony. Natomiast w domach bez piwnic nie ma potrzeby zabezpieczania fundamentów przed wilgocią gruntową, gdyż i tak praktycznie nie ma możliwości zapewnienia całkowitej szczelności podziemnej części budynku. 

Kontakt z wodą gruntową nie jest groźny dla fundamentów, oczywiście, jeśli zostaną one wykonane z materiałów o niskiej nasiąkliwości i mrozoodpornych. Takimi własnościami charakteryzuje się najczęściej wykorzystywany do tego beton - monolityczny lub w postaci bloczków. Istotne jest natomiast uniemożliwienie podsiąkania kapilarnego wody z gruntu do ścian znajdujących się powyżej podłogi na gruncie

Funkcję taką w dostatecznym stopniu spełnia izolacja pozioma ułożona powyżej powierzchni gruntu, składająca się z dwóch warstw papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru sklejona lepikiem na zimno. Natomiast ściany fundamentowe powinny być pokryte emulsją zmniejszającą ich nasiąkliwość i do tego celu używa się wodorozcieńczalnej emulsji asfaltowo-kauczukowej nałożonej po obu stronach fundamentów. 

W przypadku stawiania fundamentów z bloczków murowanych na zaprawie, należy zwrócić uwagę na dokładne wypełnienie wszelkich ubytków i szczelin, w których ewentualnie może zalegać woda, która po zamarznięciu może powodować uszkodzenia ściany. Nieuzasadnione jest też wykonywanie drenażu opaskowego wokół budynku niepodpiwniczonego. 

Jego zadaniem jest przede wszystkim zlikwidowanie parcia hydrostatycznego wody gruntowej na ściany fundamentowe, co ma istotne znaczenie jedynie w budynkach podpiwniczonych, gdzie izolacja przeciwwodna może być narażona na oddziaływanie wody pod ciśnieniem.

Redakcja BD
fot. P. Ciupa

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

lak-serwis
15-02-2012 18:18
Cytat to chyba tez zależy od rodzajów gruntów. Bo co z posadowieniem na podłożu nieprzepuszczalnym, np. glinie piaszczystej twardoplastycznej. Bez drenażu woda będzie się zbierać przy fundamentach i uplastyczniać coraz bardziej miejsce ...
Gość !
14-02-2012 16:35
to chyba tez zależy od rodzajów gruntów. Bo co z posadowieniem na podłożu nieprzepuszczalnym, np. glinie piaszczystej twardoplastycznej. Bez drenażu woda będzie się zbierać przy fundamentach i uplastyczniać coraz bardziej miejsce posadowienia> w takim przypadku drenaz odprowadzi ...
Gość Zorro
25-08-2009 09:37
Bo chcą zarobić. Normalne.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz