Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?

W projekcie domu, przy opisie fundamentów zaznaczono konieczność ułożenia izolacji przeciwwilgociowej w postaci dwóch warstw papy na lepiku umieszczonej na ławach fundamentowych oraz przyklejenie izolacji papowej na zewnątrz ścian fundamentowych do wysokości 30 cm ponad gruntem. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych w projekcie zaleca się wykonanie drenażu opaskowego. Mój wykonawca twierdzi, że jest to „przedobrzony” sposób uniknięcia zawilgocenia ścian i proponuje ułożenie jedynie izolacji poziomej na wierzchu ścian, i gruntowanie ścian emulsją asfaltową. Dom jest niepodpiwniczony, a grunt piaszczysto-gliniasty o dość małej przepuszczalności dla wody. Czy wykonawca ma rację, bo nie ukrywam, że zależy mi na możliwie niskich kosztach, a ten wariant będzie zdecydowanie tańszy?

Odpowiedź eksperta: Opisany przykład jest często spotykanym rozwiązaniem zawartym w niektórych projektach, zwłaszcza gdy pierwotnie dom miał być podpiwniczony. Natomiast w domach bez piwnic nie ma potrzeby zabezpieczania fundamentów przed wilgocią gruntową, gdyż i tak praktycznie nie ma możliwości zapewnienia całkowitej szczelności podziemnej części budynku.

 

Kontakt z wodą gruntową nie jest groźny dla fundamentów, oczywiście jeśli zostaną one wykonane z materiałów o niskiej nasiąkliwości i mrozoodpornych. Takimi własnościami charakteryzuje się najczęściej wykorzystywany do tego beton – monolityczny lub w postaci bloczków. Istotne jest natomiast uniemożliwienie podsiąkania kapilarnego wody z gruntu do ścian znajdujących się powyżej podłogi na gruncie.

 

Funkcję taką w dostatecznym stopniu spełnia izolacja pozioma ułożona powyżej powierzchni gruntu, składająca się z dwóch warstw papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru sklejona lepikiem na zimno. Natomiast ściany fundamentowe powinny być pokryte emulsją zmniejszającą ich nasiąkliwość i do tego celu używa się wodorozcieńczalnej emulsji asfaltowo-kauczukowej nałożonej po obu stronach fundamentów.

 

W przypadku stawiania fundamentów z bloczków murowanych na zaprawie, należy zwrócić uwagę na dokładne wypełnienie wszelkich ubytków i szczelin, w których ewentualnie może zalegać woda, która po zamarznięciu może powodować uszkodzenia ściany. Nieuzasadnione jest też wykonywanie drenażu opaskowego wokół budynku niepodpiwniczonego.

 

Jego zadaniem jest przede wszystkim zlikwidowanie parcia hydrostatycznego wody gruntowej na ściany fundamentowe, co ma istotne znaczenie jedynie w budynkach podpiwniczonych, gdzie izolacja przeciwwodna może być narażona na oddziaływanie wody pod ciśnieniem.

Redakcja BD
fot. Cyma (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Lut 2012, 17:18

Cytat to chyba tez zależy od rodzajów gruntów. Bo co z posadowieniem na podłożu nieprzepuszczalnym, np. glinie piaszczystej twardoplastycznej. Bez drenażu woda będzie się zbierać przy fundamentach i uplastyczniać coraz bardziej miejsce ...

time image

Gość !

14 Lut 2012, 15:35

to chyba tez zależy od rodzajów gruntów. Bo co z posadowieniem na podłożu nieprzepuszczalnym, np. glinie piaszczystej twardoplastycznej. Bez drenażu woda będzie się zbierać przy fundamentach i uplastyczniać coraz bardziej miejsce posadowienia> w takim przypadku drenaz odprowadzi ...

time image

Gość Zorro

25 Sie 2009, 07:37

Bo chcą zarobić. Normalne.

time image

Gość Marcin

24 Sie 2009, 06:21

To dlaczego wszyscy i wszystkie firmy to zalecają ??

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje