Wydajność wentylacji mechanicznej. Ile powietrza na m3/h?

Wydajność wentylacji mechanicznej zależy od wielu czynników, w tym od wielkości pomieszczeń, liczby osób korzystających z przestrzeni, a także od specyficznych wymagań dla danego typu budynku lub pomieszczenia. Dla przeciętnego mieszkania lub domu jednorodzinnego zalecane wartości wydajności wentylacji mechanicznej mieszczą się w przedziale od 30 do 60 m³/h (metrów sześciennych na godzinę) na osobę. W jaki sposób wyliczyć optymalną wydajność?

Wydajność wentylacji mechanicznej. Ile powietrza na m3/h?
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Świeże powietrze - jak nim pokierować?

Aby cyrkulacja powietrza we wszystkich pomieszczeniach w budynku była optymalna, niezbędny jest sprawny system wentylacji. W przypadku wentylacji mechanicznej, świeże powietrze przedostające się do pomieszczeń powinno mieć nadany odpowiedni kierunek. Ważna jest także jego ilość, bowiem ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowników.

Biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczeń (wilgotność, zapachy a także czas, w jakim przebywają w nich domownicy), świeże powietrze z zewnątrz powinno w pierwszej kolejności dostawać się do pokoi i sypialni, a następnie przemieszczać się przez przedpokój, kuchnię, łazienkę i toaletę i w końcu wychodzić na zewnątrz.

Warto podkreślić, że komfort, jaki zapewnia dobrze zaprojektowana i działające rekuperacja, jest nie do osiągnięcia w mieszkaniach o domach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną.

Jaka ilość powietrza do konkretnych pomieszczeń?

Do pomieszczeń takich jak sypialnia czy salon powietrze jest nawiewane, a z kolejnych pomieszczeń - kuchni, łazienki czy garderoby, wywiewane (zwykle wentylacją mechaniczną nie są objęte garaże czy kotłownie). Wpływ na to, jaka powinna być wielkość strumienia napływającego do budynku, ma to, jakie i ile jest pomieszczeń, z których powietrze będzie wywiewane.

Producenci zalecają, aby w poszczególnych pomieszczeniach ilość powietrza wentylacyjnego kształtowała się następująco:

  • w kuchni: 70 m³/h
  • w łazience: 50 m³/h
  • w WC: 30 m³/h
  • w garderobie: 15 m³/h
  • w spiżarni: 15 m³/h
  • w wiatrołapie: 15 m³/h
  • w pomieszczeniach służących do komunikacji: od 15 do 50 m³/h

Poszczególne wartości dodajemy do siebie, po zsumowaniu otrzymujemy wielkość strumienia wywiewanego. Ta wartość może posłużyć do określenia minimalnej wielkości strumienia nawiewnego.

Strumień nawiewny trzeba rozdzielić do pomieszczeń, które zostały przydzielone do części nawiewnej, przy czym należy mieć na względzie wytyczne zawarte w normie PN-83/B-03430. Zgodnie z nią, ilość nawiewanego powietrza na jednego mieszkańca powinna wynosić 30 m³/h, przy nie mniej niż 1 wymianie powietrza w pomieszczeniu na godzinę.

Pomieszczenia niemieszkalne

W budynkach, w których znajdują się biurowe, kuchnie, łazienki czy pomieszczenia techniczne, wymagania mogą być znacznie wyższe. Na przykład, dla łazienek zaleca się wydajność na poziomie 50-80 m³/h, a dla kuchni nawet do 150-200 m³/h w zależności od obecności okapu kuchennego i sposobu gotowania.

Przykładowe rekuperatory dla poszczególnych wartości wydajności wentylacji

Dla budynków, w których wydajność powinna wynosić od 100 do 250 m³/h, proponujemy rekuperatory Flat 150, Flat 200 lub Reversus 200, a także Breva 140, Breva 200. W budynkach o wymaganej wydajności 250 – 400 m³/h najlepsze będę jednostki Flat 350 lub Reversus 300.

Rekuperatory Flat

Dla budynków, w których wydajność wentylacji powinna wynosić 400-600 m³/h, odpowiednie urządzenia to Flat 550, Reversus 450 i Reversus 600.
Proponowane rekuperatory to urządzenia produkowane przez firmę aeroVent.

Rekuperatory Reversus

Każdy z 3 dostępnych modeli: Reversus, Flat i Breva, ma ściśle określoną, zmierzoną i podaną nominalną wydajność centrali (w m3), która informuje, jaką jednostkę należy wybrać w stosunku do wielkości domu. I tak np. rekuperatory model Breva są jednostkami przeznaczonym do mniejszych domów już od 90 m2 do ok. 120 m2.

Rekuperatory Breva

źródło i zdjęcia: aeroVent

opracowanie: Anna Chrystyna

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Od czego zależy wydajność wentylacji mechanicznej?

    Wydajność wentylacji mechanicznej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczeń, liczba osób korzystających z przestrzeni oraz specyficzne wymagania dla danego typu budynku lub pomieszczenia.
  • Jakie są zalecane wartości wydajności wentylacji mechanicznej dla mieszkań i domów jednorodzinnych?

    Odpowiedź: Dla przeciętnego mieszkania lub domu jednorodzinnego zalecane wartości wydajności wentylacji mechanicznej mieszczą się w przedziale od 30 do 60 m³/h na osobę.
  • Gdzie powinno być kierowane świeże powietrze w budynku z mechanicznym systemem wentylacji?

    Świeże powietrze z zewnątrz powinno w pierwszej kolejności dostawać się do pokoi i sypialni, a następnie przemieszczać się przez przedpokój, kuchnię, łazienkę i toaletę, w końcu wychodząc na zewnątrz.
  • Jakie są zalecane ilości powietrza wentylacyjnego dla poszczególnych pomieszczeń w budynku?

    Zalecane ilości powietrza wentylacyjnego dla poszczególnych pomieszczeń są następujące: kuchnia - 70 m³/h, łazienka - 50 m³/h, WC - 30 m³/h, garderoba - 15 m³/h, spiżarnia - 15 m³/h, wiatrołap - 15 m³/h, a pomieszczenia służące do komunikacji - od 15 do 50 m³/h.
Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.