Jak pozbyć się mrówek z domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki w domu nie są groźne dla ludzi, ale są szkodnikami, które niszczą żywność. Dodatkowo ich obecność nie jest zbyt przyjemna, zwłaszcza że kolonia szybko się powiększa, a mrówki mogą w domu założyć nawet kilkanaście gniazd. Jak skutecznie zwalczać mrówki?

aktualizacja: 2024-01-15 11:36:25
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak pozbyć się mrówek?
  • Jakie są naturalne środki odstraszające mrówki?
  • Jakie mamy do dyspozycji środki do zwalczania mrówek?
  • Jakie gatunki mrówek można spotkać w domach?

Największy problem z mrówkami w domu występuje latem, gdy otwieramy okna i drzwi, zapraszając do naszych  wnętrz nie tylko świeże powietrze, ale i niechcianych gości. Podstawą jest więc szybka reakcja i zwalczanie mrówek od razu po ich zauważeniu w domu.

Jak pozbyć się mrówek? Strategie zapobiegawcze

Zawsze łatwiej jest zapobiegać niż zwalczać problem, dlatego podstawą jest zapobieganie dostaniu się mrówek do domu.

Jest to szczególnie ważne latem, kiedy mrówki poszukują nowych źródeł pożywienia i miejsc do założenia kolejnych gniazd, a wejście do domu jest ułatwione ze względu na częstsze otwieranie okien i drzwi balkonowych.

Jak zapobiegać pojawieniu się mrówek? Oto cztery ważne rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę:

  • Regularne sprzątanie - usuwanie resztek jedzenia i plam oraz dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni.
  • Niwelowanie zapachów wabiących - regularnie opróżniany, czysty kosz na śmieci oraz sprzątanie w okolicy misek dla zwierząt domowych to mniej zapachów, które przyciągają mrówki i inne szkodniki.
  • Prawidłowe przechowywanie żywności - chowanie produktów żywnościowych do zamykanych, szczelnych pojemników.
  • Zabezpieczenie domu - mrówki wchodzą do domu nie tylko przez otwarte okna, ale i szczeliny przy ramach okiennych i kanalizacji oraz pęknięcia w elewacji. Miejsca te należy naprawić i zabezpieczyć gipsem lub silikonem.

Naturalne środki odstraszające mrówki

Dobrym sposobem na mrówki, zwłaszcza gdy inwazja nie jest zbyt duża, są domowe środki odstraszające. To naturalne, w pełni bezpieczne i tanie metody na pozbycie się mrówek z domu. Jedną z polecanych metod jest ocet destylowany. Wystarczy wlać go do butelki z atomizerem i spryskać miejsca, w których pojawiają się mrówki, aby insekty omijały to miejsce.

Podobnie zadziała wiele przypraw (curry, cynamon, chili, majeranek, goździki, pieprz i sól), które stanowią naturalną barierę dla mrówek. Warto wysypać je w miejscach, którymi mrówki przedostają się do domu.

W taki sam sposób można wykorzystać sproszkowaną kredę, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia oraz sok z cytryny lub innych owoców cytrusowych.

Do szklanki wody dodać sok wyciśnięty z jednej cytryny i przetrzeć lub spryskać nim miejsca, którymi wędrują mrówki. Trzeba jednak pamiętać, aby zabiegi codziennie powtarzać, gdyż naturalne zapachy dość szybko się ulatniają.

Mrówki nie lubią też zapachu lawendy, mięty i majeranku - można je zasadzić w ogrodzie, w domu bądź wykorzystać suszone rośliny.

Zwalczanie mrówek

Duża liczba szkodników w domu wymaga bardziej zdecydowanych działań, które nie tylko będą odstraszać mrówki, ale przede wszystkim je zwalczać. W sklepach dostępne są najróżniejsze środki na mrówki w formie sprayów, żeli, proszków i pułapek.

Jaki preparat na mrówki będzie najlepszy? Spraye na insekty przeznaczone są do miejscowego zwalczania mrówek, więc idealnie sprawdzą się np. do usunięcia gniazda - w prosty i szybki sposób zniszczymy całą kolonię.

Sprayu można też użyć na ścieżki mrówek szczególnie w miejscach, którymi przedostają się do domu. Żele na mrówki i karmniki z trutkami zawierają środek wabiący oraz trutkę, którą mrówki zjadają i zanoszą do gniazda, co pozwala zniszczyć całą kolonię.

Szczególnie dobry sposób, gdy nie możemy znaleźć gniazda lub znajduje się ono w miejscu trudno dostępnym. Karmniki z trutką na mrówki są szczególnie polecane do domów z dziećmi i zwierzętami domowymi, gdyż trutka jest zamknięta w niewielkim opakowaniu.

Należy je umieścić w pobliżu ścieżek mrówek. W przypadku żeli zwalczających mrówki nanosi się kilka kropli wzdłuż miejsca wędrówek insektów. Ważne, aby podczas stosowania jakichkolwiek środków utrzymać odpowiednią czystość w domu, ograniczając mrówkom dostęp do pożywienia innego niż trutka.

Poznaj swojego wroga - gatunki mrówek

To, jakie mrówki zagościły w naszym domu, ma ogromne znaczenie dla dalszego postępowania i sposobu ich zwalczania.

Mrówki faraona

To tropikalne mrówki, które są bardzo trudne do zwalczenia, gdyż szybko się rozmnażają i mogą założyć w domu kilkanaście gniazd, w których znajduje się po kilka królowych. W przypadku zniszczenia jednego gniazda szybko zakładane jest kolejne. W przypadku infestacji przez ten gatunek najlepiej od razu poszukać fachowej pomocy i zwrócić się do profesjonalistów. Mrówki faraona są bardzo małe - długość ciała od 2 do 4 mm w kolorze od rdzawego po brązowy.

Mrówki latające

Czarne mrówki o wielkości od 5 do 7 mm. Ich cechą charakterystyczną są skrzydła. Na szczęście rzadko pojawiają się w domach, ale w ogrodzie potrafią być bardzo dokuczliwe. Najlepiej zasadzić rośliny, odstraszające mrówki oraz zastosować standardowe środki do zwalczania mrówek.

Czarne mrówki ogrodowe (hurtnice pospolite)

To najpospolitszy gatunek mrówek w Polsce, który można spotkać niemal w każdym ogrodzie. Rzadko pojawiają się w domach, a jeśli już to tylko na chwilę (nie zakładają gniazd w pomieszczeniach). Długość ciała od 4 do 9 mm, pancerz czarno-brunatny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Podsumowanie

Zwalczanie mrówek jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, ale jest możliwe, zwłaszcza jeśli zastosuje się kombinację kilku metod, co zwiększy ich skuteczność.

Jednak podstawą jest utrzymywanie czystości, aby zapobiec wniknięciu mrówek do domu oraz szybka reakcja, gdy tylko pojawią się pierwsze insekty. Dzięki temu walka ze szkodnikami będzie dużo łatwiejsza i szybsza.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły