Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) - zalety, projektowanie

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) - zalety, projektowanie

Dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła można ochłodzić powietrze wentylacyjne trafiające do domu. Musi być ono nawiewane (przepływ powietrza przez GWC wymusza wentylator), a więc budynek trzeba wyposażyć w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną (teoretycznie wystarczyłaby mechaniczna instalacja nawiewna, jednak to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie).

Żwirowy wymiennik ciepła to umieszczone w wykopie złoże gruboziarnistego, płukanego żwiru. Rurowy wymiennik ciepła składa się z rur, ułożonych najczęściej w pętle. Dzięki temu, że grunt na głębokości 1-1,5 m ma przez cały rok dość stabilną temperaturę, nawet zimą wynosząca kilka stopni powyżej zera, to powietrze przepływające przez umieszczony na tej głębokości GWC może być latem chłodzone (np. z +28°C do +18°C), a zimą nieco podgrzewane (np. z -10°C do 0°C).

Zdolność wymiennika do zmiany temperatury (chłodzenia lub ogrzewania) przepływającego przezeń powietrza zależy od powierzchni zajmowanej przez wymiennik (a nie od samej długości rur!) oraz szybkości przepływu powietrza (zbyt szybko przepływające powietrze przekaże lub odbierze niewiele ciepła).

W instalacji wentylacyjnej współpracującej z GWC niezbędna jest dodatkowa czerpnia powietrza, z której korzysta się wtedy, gdy nawiewane powietrze nie wymaga ogrzewania ani chłodzenia. Przełączanie pomiędzy czerpniami może odbywać się ręcznie albo też automatycznie - dzięki siłownikowi sterowanemu czujnikiem temperatury zewnętrznej.

Zaprojektowanie i wykonanie GWC, choć co do ogólnej zasady działania bardzo proste, wymaga wiedzy i doświadczenia. Gdy np. poziom wód gruntowych jest wysoki (choćby tylko okresowo), to żwirowy GWC trzeba posadowić płycej - powyżej najwyższego poziomu wód - i wykonać nad nim kopiec ponad poziomem terenu. Trzeba też uwzględnić zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze wentylacyjne, zdolność gruntu do magazynowania i przekazywania (lub odbierania) ciepła, która zależy np. od jego rodzaju oraz nasłonecznienia działki.

Trzeba też wziąć pod uwagę wymagane parametry wentylatorów, które muszą przetłaczać określoną ilość powietrza, pokonując przy tym opory przepływu w instalacji. Niezbędne jest także uwzględnienie zdolności gruntu otaczającego wymiennik do regeneracji termicznej (wyrównania temperatury z resztą gruntu), inaczej może się okazać, że np. w środku lata gruntowy wymiennik ciepła (GWC) nie jest już w stanie dłużej efektywnie chłodzić powietrza.

Zbyt mały GWC będzie co prawda tańszy, ale będą to źle wydane pieniądze, bo instalacja nie zapewni wymaganej efektywności.

Przewymiarowanie GWC także nie jest wskazane, bo nie tylko zapłacimy więcej za jego wykonanie, ale i za eksploatację - w większym wymienniku opory przepływu będą większe, co spowoduje większy pobór mocy (prądu) przez wentylatory.

Wymiennik rurowy - schemat
Wymiennik rurowy - schemat
Wymiennik żwirowy - schemat
Wymiennik żwirowy - schemat

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Gruntowy wymiennik ciepła zapewnia chłodne powietrze latem, jego eksploatacja jest przy tym znacznie tańsza niż użytkowanie klimatyzatorów (fot. www.rekuperatory.pl)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Niedowiarek
12-08-2010 18:47
Panie redaktorze, proszę pisać o rzeczach, na których się Pan zna. Proszę pisać o GWC czyli o Gruntowym Wymienniku Ciepła tj. wymienniku rurowym (przeponowym) i GWCiM czyli Gruntowym wymienniku Ciepła i Masy tj. wymienniku żwirowym (bez przeponowym) Za GWCiM poprawnie wykonane i przewymiarowane ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz