PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Rekuperacja w starym domu? To trudne, ale możliwe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

We współczesnym budownictwie systemy rekuperacji powoli wypierają stare rozwiązania, do jakich należą wentylacje grawitacyjne. Należy przy tym pamiętać, że montaż instalacji rekuperacyjnej najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu. Nie oznacza to jednak, że systemu nie można implementować do stojącego już budynku. Wiąże się to jednak z pewnymi trudnościami, które należy mieć na uwadze, decydując się na tego typu inwestycję.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna - którą opcję wybrać?
  • Czy w starym domu sprawdzi się rekuperacja?
  • Dlaczego rekuperator ścienny to dobre rozwiązanie dla modernizowanych budynków?

Rekuperacja vs. wentylacja grawitacyjna

Dlaczego w ogóle rozważać zmianę starej wentylacji na rekuperację? Ze względu na to, że świat się zmienia, a wraz z nim zmieniają się rozwiązania stosowane w budownictwie. Jedna dokonana modernizacja ma wpływ na pozostałe rozwiązania, które przestają spełniać swoje zadania. W przypadku wentylacji jest to widoczne jak na dłoni. Wentylacja grawitacyjna, w pewnym uproszczeniu, opierała się na przepływie powietrza, który możliwy był m.in. za sprawą nieszczelności pomieszczeń.

Instalacja rekuperatora HRU-PremAIR
Instalacja z rekuperatorem serii PremAIR

Powszechna termoizolacja budynków, a także montaż szczelnych okien, zmieniły tę rzeczywistość, zakłócając prawidłowe "oddychanie" pomieszczeń. Skutki odczuwa wielu lokatorów starych, odnowionych budynków – należą do nich zaduch, a także utrzymywanie się i skraplanie wilgoci, które jest przyczyną tego, że ściany i sufity pokrywają się pleśnią i grzybem. Ani to estetyczne, ani zdrowe. Dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość montażu instalacji rekuperacyjnej, zwłaszcza, jeśli planujemy solidny remont mieszkania.

Przypomnijmy, że rekuperacja (inaczej: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła), to rozwiązanie, które dostarcza świeże, przefiltrowane powietrze do domu a usuwa zużyte, które kierowane jest do wymiennika ciepła. Tam zostaje odzyskana jego energia cieplna, którą nagrzewane jest powietrze nawiewane. Oczywiście, strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą. W efekcie możemy się cieszyć w domu czystym, przefiltrowanym powietrzem, pozbawionym zanieczyszczeń, pleśni i grzybów, a także nadmiaru wilgoci.

Rekuperator w starym domu – jaki jest zakres remontu?

Montaż rekuperatora w istniejącym budynku ma sens, o ile jego ściany i okna są szczelne. Zanim zdecydujemy się na zmianę wentylacji, niezbędne jest wykonanie projektu w jednym z przeznaczonych do tego programów. Oczywiście, zadanie to należy powierzyć specjaliście z doświadczeniem w planowaniu instalacji rekuperacyjnej. Wyznaczy on miejsce przebiegu kanałów wentylacyjnych, a także miejsca montażu czerpni oraz wyrzutni.

Projektant określi, czy w konkretnym przypadku montaż rekuperacji wymaga z generalnego remontu, czy też możliwe jest wykorzystanie, przynajmniej częściowo, istniejących kanałów wentylacji grawitacyjnej, a ściślej mówiąc przestrzeni na poprowadzenie nowych przewodów wentylacyjnych. W pierwszym przypadku niezbędne może być kucie ścian, które pozwoli określić miejsce przebiegu pozostałych instalacji, a także ukryć nowe kanały wentylacyjne.

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Na zdjęciu: kanały z tworzywa HDPE oraz puszka rodzielaczowa, kanały izolowane z EPP oraz tłumik elastyczny

Czasem konstrukcja budynku umożliwia poprowadzenie instalacji pod sufitem, bez konieczności ingerencji w ściany. Zazwyczaj taką wentylację ukrywa się za płytami kartonowo-gipsowymi. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie systemu na poddaszu, skąd mogą zostać poprowadzone kanały wentylacyjne do wszystkich pomieszczeń, pamiętając o odpowiedniej izolacji.

Decydując się na montaż rekuperacji w starym budynku należy mieć na uwadze wystąpienie nieprzewidzianych problemów. Być może konieczna się okaże zabudowa izolowanych cieplnie przewodów wentylacyjnych na elewacji budynku. W odniesieniu do każdego, indywidualnego przypadku, możliwe drogi montażu rekuperacji określi projektant.

Rekuperator ścienny - rozwiązanie dla budynków podczas termomodenizacji

Rekuperatory ścienne nazywane również  bezkanałowymi są alternatywą dla tradycyjnego scentralizowanego systemu rekuperacji. Ten typ rekuperatora jest polecany, gdy z jakiegoś powodu nie możemy zainstalować tradycyjnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, np. kiedy nie ma miejsca na rozprowadzenie sieci kanałów. Ścienne jednostki odzysku ciepła są często montowane w istniejącym, starszym budynku, szczególnie w przypadku modernizacji i renowacji.

Rekuperatory Alnor - sprawdź ofertę

W porównaniu do systemu wentylacji całego domu, w którym urządzenie jest instalowane w pomieszczeniach użytkowych, takich jak pralnia, rekuperatory pokojowe, jak sugeruje nazwa, muszą być instalowane w każdym pomieszczeniu w ścianie zewnętrznej budynku. Co więcej, większość producentów takich rekuperatorów, w tym i Alnor zaleca, aby tzw. urządzenia naprzemienne były instalowane parami, tak aby jedna jednostka była w trybie nawiewu, a druga wywiewu.

Rekuperator ścienny HRU-WALL-RC
Rekuperator ścienny HRU-WALL-RC

Kompaktowa budowa tego typu rekuperatorów, oznacza, że zamiast jednej centrali rekuperacyjnej, w zależności od powierzchni budynku i ilości mieszkańców będziemy potrzebować kilku jednostek, a tym samym  kilka czerpni będzie zamontowanych na ścianie zewnętrznej domu.

Natomiast, nie dla każdego "ozdobienie" całej zewnętrznej fasady domu metalowymi czerpniami to szczyt estetyki. Dlatego, dostępny jest specjalny zestaw do montażu w glifie okiennym, który pozwala "schować" kanał czerpnio-wyrzutni w warstwie izolacji. Dzięki temu elewacja jest nienaruszona, a jedynym elementem widocznym jest kratka wentylacyjna na glifie okiennym. Oczywiście najlepiej przeprowadzić taki montaż podczas termoizolacji bryły budynku.

Pomimo trudności, jakie może nastręczać montaż rekuperacji w istniejącym budynku, warto rozważyć to bardzo korzystne dla zdrowia i środowiska rozwiązanie. Zachęcamy, aby skontaktować się ze specjalistami Alnor, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące systemów rekuperacji i sposobów ich montażu.

źródło i zdjęcia: Alnor Systemy Wentylacji