Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?

Ekspert twierdzi, że trudno jest jednoznacznie określić, który system kanałów jest najlepszy. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma swoje zalety i mniejsze lub większe wady. Cena, szybkość montażu, izolacyjność itp.

Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?
Alnor Systemy Wentylacji Kompletne systemy wentylacji
www.alnor.com.pl
Alnor Systemy Wentylacji Kompletne systemy wentylacji
Dane kontaktowe:
22 737 40 00
Al. Krakowska 10, 05-552 Wola Mrokowska
Zobacz firmę w innym dziale: Rekuperatory

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Tradycyjne kanały okrągłe ze stalowej blachy ocynkowanej SPIRAL uzupełniają ofertę na system rekuperacji, użyteczne wszędzie tam gdzie nie ma potrzeby prowadzenia kanałów pod posadzką (np. poddasze, kanały czerpne i wyrzutowe z centrali). Kanały okrągłe tzw. spiro są najbardziej typowymi rozwiązaniami przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją - są to rozwiązania tańsze od systemu rozdzielaczowego przy użyciu przewodów elastycznych z tworzywa sztucznego HDPE.

Kanały spiralne sztywne mają duże średnice, wysoką wytrzymałość i trwałość, wymagają jednak dodatkowej izolacji w przeciwnym razie może dojść do kondensacji - szczególnie jest to istotne na odcinku od czerpni powietrza do rekuperatora. Przewody wentylacyjne z blachy ocynkowanej należy zaizolować wełną mineralną lub kauczukiem w celu przeciwdziałania wykraplania się wilgoci.

Szeroki wybór produktów instalacyjnych - sprawdź ofertę Alnor

Coraz większą popularność zdobywają elastyczne kanały z tworzywa sztucznego do dystrybucji powietrza w instalacjach wentylacji z rekuperacją. Elastyczne, okrągłe przewody wentylacyjne z tworzywa sztucznego dzięki małej średnicy - dostępne średnice 63, 75 i 90 mm lub kanały o przekroju owalnym 132 × 52 mm - pozwalają ukryć instalację w stropach, wylewkach lub sufitach podwieszanych.

Przewody te (np. system FLX-HDPE) charakteryzuje wysoka odporność mechaniczna i szczelność, co więcej zewnętrzne karbowanie (falowanie) przewodu nadaje dużą elastyczność przez co montaż jest niezwykle prosty w wykonaniu. Warstwa wewnętrzna przewodów elastycznych jest gładka dzięki czemu opory przepływu powietrza są niskie.

Kolejnym sposobem rozprowadzenia wentylacji mogą być kanały elastyczne (aluminium+poliester) i elastyczne izolowane. Duża zaletą jest łatwość zmiany kierunku, ominięcia przeszkody (jedne przewód może być prostką, kolanem lub odsadzką) . Niestety wadą takiego rozwiązanie są duże opory powietrza i praktycznie brak możliwości czyszczenia instalacji. Zleca się ograniczenie użycia takich przewodów do niezbędnego minimum, na krótkich odcinkach.

źródło i zdjęcie: Alnor, ekspert: Artur Kołacz - Kierownik Produktu