PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy, urządzenia, elementy

Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Ekspert twierdzi, że trudno jest jednoznacznie określić, który system kanałów jest najlepszy. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma swoje zalety i mniejsze lub większe wady. Cena, szybkość montażu, izolacyjność itp.

Tradycyjne kanały okrągłe ze stalowej blachy ocynkowanej SPIRAL uzupełniają ofertę na system rekuperacji, użyteczne wszędzie tam gdzie nie ma potrzeby prowadzenia kanałów pod posadzką (np. poddasze, kanały czerpne i wyrzutowe z centrali). Kanały okrągłe tzw. spiro są najbardziej typowymi rozwiązaniami przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją - są to rozwiązania tańsze od systemu rozdzielaczowego przy użyciu przewodów elastycznych z tworzywa sztucznego HDPE.

Kanały spiralne sztywne mają duże średnice, wysoką wytrzymałość i trwałość, wymagają jednak dodatkowej izolacji w przeciwnym razie może dojść do kondensacji - szczególnie jest to istotne na odcinku od czerpni powietrza do rekuperatora. Przewody wentylacyjne z blachy ocynkowanej należy zaizolować wełną mineralną lub kauczukiem w celu przeciwdziałania wykraplania się wilgoci.

Szeroki wybór produktów instalacyjnych - sprawdź ofertę Alnor

Coraz większą popularność zdobywają elastyczne kanały z tworzywa sztucznego do dystrybucji powietrza w instalacjach wentylacji z rekuperacją. Elastyczne, okrągłe przewody wentylacyjne z tworzywa sztucznego dzięki małej średnicy - dostępne średnice 63, 75 i 90 mm lub kanały o przekroju owalnym 132 × 52 mm - pozwalają ukryć instalację w stropach, wylewkach lub sufitach podwieszanych.

Przewody te (np. system FLX-HDPE) charakteryzuje wysoka odporność mechaniczna i szczelność, co więcej zewnętrzne karbowanie (falowanie) przewodu nadaje dużą elastyczność przez co montaż jest niezwykle prosty w wykonaniu. Warstwa wewnętrzna przewodów elastycznych jest gładka dzięki czemu opory przepływu powietrza są niskie.

Kolejnym sposobem rozprowadzenia wentylacji mogą być kanały elastyczne (aluminium+poliester) i elastyczne izolowane. Duża zaletą jest łatwość zmiany kierunku, ominięcia przeszkody (jedne przewód może być prostką, kolanem lub odsadzką) . Niestety wadą takiego rozwiązanie są duże opory powietrza i praktycznie brak możliwości czyszczenia instalacji. Zleca się ograniczenie użycia takich przewodów do niezbędnego minimum, na krótkich odcinkach.

źródło i zdjęcie: Alnor, ekspert: Artur Kołacz - Kierownik Produktu

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum