Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak ustawiać parametry pracy rekuperatora w zimie?

Tegoroczna zima zaskoczyła tym, że po raz pierwszy od kilku lat nie przypominała… jesieni. Ulice zasypał śnieg, a słupki rtęci ostro powędrowały w dół, pokazując wartości znacznie poniżej zera. Pytanie, na które wielu Internautów szuka odpowiedzi brzmi: czy rekuperator poradzi sobie z niskimi temperaturami i jak należy go ustawić. Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Jak ustawiać parametry pracy rekuperatora w zimie?
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
www.pro-vent.pl
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
Dane kontaktowe:
77 440 44 96
Posiłkowa 4a, Dąbrówka Górna, 47-30 Krapkowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Od jakich czynników zależy stopień nagrzania powietrza?
  • Czy poziom wilgotność powietrza ma wpływ na pracę rekuperatora?
  • Jak rekuperator radzi sobie ze smogiem?
  • Rekuperator zimą - o czym warto pamiętać

Doświadczenia użytkowników

To, jak dalece rekuperator będzie w stanie nagrzać powietrze, w dużej mierze zależy od tego, jaka temperatura jest na zewnątrz oraz jaką sprawność ma samo urządzenie. Zimą, przy sprawności na poziomie 88-90%, rekuperator pracujący w dzień na drugim biegu jest w stanie podnieść temperaturę powietrza o ok. 15 stopni Celsjusza.

Zatem przy 4 stopniach na plusie, temperatura uzyskana dzięki rekuperatorowi może wynieść ponad 19 stopni. Jednak gdy na dworze zima daje się bardziej we znaki i temperatura spada do wartości minusowych, może to być nieco poniżej 15 stopni. A zatem 4 stopnie na minusie, dzięki rekuperatorowi, mogą zostać podgrzane średnio do 14-14,5 stopnia.

Oczywiście nie zapewni to ciepła na oczekiwanym poziomie, jednak dogrzanie innym źródłem ciepła nie będzie wymagało takiego poboru energii, jak wtedy, gdy nie korzystamy z dobrodziejstwa rekuperatora. Bez wątpienia nagrzanie powietrza nawiewanego od wywiewanego niesie ze sobą spore oszczędności.

Wilgotność powietrza

Oprócz ciepła, parametrem wpływającym na komfort użytkownika, jest poziom wilgotności powietrza. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi 0 stopni lub mniej, wilgotność względna kształtuje się na poziomie 60-90%. Gdy rekuperator ogrzewa powietrze do temperatury ok. 14-15%, wilgotność względna spada do poziomu ok. 10-20%.

Należy także wziąć pod uwagę, że grzejniki dogrzewają pomieszczenie do - powiedzmy - oczekiwanych 20%. Wtedy wilgotność względna może obniżyć się nawet do 5-20%. Niska wilgotność jest szczególnie dotkliwa w nocy, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Dlatego zaleca się, aby zwłaszcza w sypialni nocą rekuperator pracował na 1 biegu.

Dużym problemem zimą jest smog

Zastosowanie elektrofiltru antysmogowego i antyalergicznego w systemie rekuperacji jest szczególnie istotne zimą, gdy problem smogu narasta. Elektrofiltry oferują aktywną filtrację cząstek stałych z efektywnością przekraczającą 90%. Są one również skuteczne w eliminowaniu bakterii, wirusów oraz redukują szkodliwe gazy, w tym właśnie zanieczyszczenia typu smog, lotne związki organiczne (jak formaldehyd) oraz nieprzyjemne zapachy.

Urządzenie CLEAN R HOME przeznaczone jest do współpracy z rekuperatorami z serii MISTRAL HOME
Urządzenie CLEAN R HOME przeznaczone jest do współpracy z rekuperatorami z serii MISTRAL HOME.

Taka redukcja pyłów z powietrza korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku. Innowacyjny filtr antysmogowy do rekuperacji, wykorzystujący opatentowaną technologię Stopfield® oferowany przez PRO-VENT jest skutecznym rozwiązaniem dla problemu zanieczyszczonego powietrza. Elektrofiltr współpracuje z systemem rekuperacji, co pozwala na objęcie jego działaniem wielu pomieszczeń w budynku jednocześnie.

Montaż filtru antysmogowego zależy od modelu i może być zrealizowany albo na kanale wentylacyjnym, albo bezpośrednio przy centrali wentylacyjnej. Zawsze instaluje się go po stronie powietrza nawiewanego. Dzięki temu, oczyszczone powietrze przepływa przez system kanałów wentylacyjnych, rozprowadzając się do wszystkich wentylowanych pomieszczeń w budynku. Wybór takiego rozwiązania to inwestycja w zdrowie i komfort mieszkańców, zwłaszcza w okresach zimowych, gdy zanieczyszczenie powietrza wzrasta.

Rekuperator zimą  - na co zwrócić uwagę?

Przygotowując system rekuperacji do pracy zimą, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności, ważna jest odpowiednia konstrukcja wymiennika ciepła, który powinien być efektywny także przy niskich temperaturach. Istotny jest również proces rozmrażania wymiennika, szczególnie w czasie mrozów, by zapobiec jego zablokowaniu przez lód.

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowych urządzeń, takich jak nagrzewnice lub przepustnice, aby system działał sprawnie nawet w niskich temperaturach. Rekuperacja pozwala na znaczne oszczędności na ogrzewaniu, nawet do 50%, poprzez odzyskiwanie ciepła z powietrza wyciąganego z pomieszczeń.

Łączenie rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC), takim jak PRO-VENT GEO, może przynieść dodatkowe korzyści, zwłaszcza w polskich warunkach klimatycznych. Ważna jest również odpowiednia izolacja kanałów wentylacyjnych, aby uniknąć strat ciepła i problemów z kondensacją skroplin. W strefach ogrzewanych i nieogrzewanych powinny być stosowane różne grubości izolacji.

GWC PRO-VENT – idealne dopełnienie systemu wentylacji
GWC PRO-VENT – idealne dopełnienie systemu wentylacji.

W zależności od typu wymiennika, jaki rekuperator posiada, może być konieczne stosowanie systemu obejścia (by-pass) w przypadku ryzyka zamarznięcia. Ważne jest, aby wymiennik był odporny na zamarzanie, aby centrala rekuperacyjna uzyskała wysoki realny odzysk ciepła nawet w czasie mrozów.

Nowoczesne rekuperatory są wyposażone w automatykę, która monitoruje stan wymiennika i aktywuje system rozmrażania tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Metody rozmrażania wymiennika, takie jak wyłączenie wentylatora nawiewu, zastosowanie elektrycznej nagrzewnicy kanałowej czy recyrkulacja powietrza, mogą być stosowane w zależności od modelu rekuperatora i warunków zewnętrznych.

Dopasowanie rekuperatora do warunków klimatycznych i prawidłowe ustawienie temperatury pracy centrali są kluczowe dla zapobiegania ewentualnym problemom związanych z zamarzaniem. Przestrzegając tych zasad, można zapewnić efektywną i ekonomiczną pracę rekuperatora również w okresie zimowym, zapewniając komfort cieplny oraz oszczędności energetyczne.

źródło i zdjęcia: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne