Rozmowy o wentylacji w domu jednorodzinnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Rozmowy o wentylacji w domu jednorodzinnym

Inwestor wypytuje eksperta budowlanego o wentylację w domu jednorodzinnym. Chciałby wiedzieć, dlaczego prawidłowa wymiana powietrza jest tak ważna.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego prawidłowa wymiana powietrza w domu jest tak ważna?
 • Co na temat wymiany powietrza mówią przepisy?
 • Jak w praktyce odbywa się wymiana powietrza?
 • Który system wentylacji jest najpopularniejszy?

Inwestor: Dzień dobry, tym razem przyszedłem po porady dotyczące wentylacji i klimatyzacji domu.

Ekspert budowlany: Dzień dobry, co konkretnie pana interesuje?

W zasadzie wszystko, co powinienem wiedzieć, jako osoba budująca dom. Wiem, że w każdym budynku dla dobrego samopoczucia niezbędny jest skuteczny system wymiany powietrza, ale nie za bardzo orientuję się w szczegółach.

Wymiana powietrza to nie tylko kwestia komfortu, ale i zdrowia. Nie wiem, czy pan sobie zdaje sprawę, ale powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, może zawierać substancje mające niekorzystny wpływ na nasz organizm. Jedną z nich jest dwutlenek węgla, który wytwarzamy oddychając. Ten związek chemiczny, niebezpieczny w dużych stężeniach, powstaje również w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów czy pieców. Jeżeli do pomieszczenia nie będzie doprowadzone świeże powietrze w odpowiedniej ilości, w wyniku spalania w wymienionych urządzeniach, może powstać tlenek węgla, czyli czad, który jest śmiertelnie niebezpieczny.

Inną kłopotliwą substancją jest para wodna, którą wytwarzamy oddychając, gotując, prasując czy susząc pranie. Jej nadmiar skutkuje trwałym zawilgoceniem budynku, co prowadzi do rozwoju grzybów domowych. Poza tym wilgotne powierzchnie są pożywką dla roztoczy (żyjących w kurzu domowym i w pleśni), które mogą stać się przyczyną alergii. Pewną ilość niepożądanych substancji wydzielają również materiały budowlane użyte do wzniesienia i wykończenia domu, a nawet meble i inne elementy wyposażenia.

Nasz komfort to jedno, a co na temat wymiany powietrza mówią przepisy?

Kwestia ta jest szczegółowo uregulowana. Zgodnie z przepisami, każda wentylacja w domu jednorodzinnym musi spełniać następujące wymagania:

 • zużyte powietrze powinno być usunięte z kuchni, łazienek, toalet oraz pomieszczeń pomocniczych (spiżarnia, garderoba);
 • do pozostałych wnętrz trzeba doprowadzić świeże powietrze;
 • wewnątrz budynku – pomiędzy pomieszczeniami, do których trafia powietrze z zewnątrz, a pomieszczeniami, z których jest usuwane – należy zapewnić swobodny przepływ powietrza. Najczęściej osiąga się to pozostawiając szczelinę pomiędzy dolną krawędzią drzwi i podłogą, lub instalując drzwi z otworami w dolnej części.

Poza tym wentylacja musi gwarantować usunięcie zużytego powietrza w ilości co najmniej:

 • z kuchni z kuchenką gazową – 70 m³/h;
 • z kuchni z kuchenką elektryczną i łazienki – 50 m³/h;
 • z oddzielnego WC – 30 m³/h;
 • z pomieszczeń pomocniczych (spiżarnia, garderoba itp.) – 15 m³/h;
 • z pokoi oddzielonych od wyżej wymienionych pomieszczeń więcej niż dwoma parami drzwi lub znajdujących się na wyższej kondygnacji – 30 m³/h.

Taka sama ilość świeżego powietrza musi w tym czasie napływać do pozostałych wnętrz (sypialni, salonu itp.). W typowym domu jednorodzinnym daje to w sumie około 200 m³/h. Przepisy pozwalają zmniejszyć intensywność wentylacji w godzinach nocnych, jednak nie więcej niż o 40%. Ponadto w kuchniach zaleca się zamontowanie dodatkowych urządzeń pozwalających okresowo zwiększyć strumień usuwanego powietrza do przynajmniej 120 m³/h. Tę funkcję spełniają okapy kuchenne. Przy czym nie mogą one ograniczać drożności kanałów, gdy są wyłączone.

No dobrze, a jak w praktyce odbywa się wymiana powietrza?

Do wyboru są dwa warianty – wentylacja grawitacyjna i mechaniczna.

Schemat działania wentylacji grawitacyjnej
Schemat działania wentylacji grawitacyjnej. Chłodne powietrze zewnętrzne dostaje się do domu przez nawiewniki bądź nieszczelności, zaś ciepłe z wnętrza ucieka pionowymi kanałami wentylacyjnymi.
Sposób działania wentylacji mechanicznej wywiewnej
Sposób działania wentylacji mechanicznej wywiewnej. Nawiew świeżego powietrza odbywa się przez nawiewniki w oknach lub ścianach, ale jego usuwanie wymuszają wentylatory.
Zasad działania mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej
Zasad działania mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Tu zarówno za dostarczanie świeżego powietrza, jak i usuwanie zużytego odpowiadają wentylatory.

Które rozwiązanie jest popularniejsze?

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdecydowanie wentylacja grawitacyjna. Polega na wykorzystaniu naturalnego zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Chłodne, gęstsze powietrze z zewnątrz wypiera z wnętrza domu powietrze zużyte, które ma wyższą temperaturę i jest rzadsze.

Niestety, ze względu na coraz szczelniejsze okna i drzwi, bardzo trudno o odpowiedni nawiew. Dlatego niezbędne jest zakładanie w ramach okiennych lub w ścianach zewnętrznych specjalnych nawiewników.

Mówił pan o nich przy okazji rozmowy o oknach.

Zgadza się. Istotny jest też swobodny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Z tego powodu oddzielające je drzwi muszą być podcięte tak, aby między ich dolną krawędzią a podłogą była szczelina wysokości przynajmniej 1 cm. Drzwi do łazienek i WC powinny być podcięte znacznie bardziej lub mieć w dolnej części specjalne kratki lub otwory.

Zużyte powietrze wydostaje się z budynku pionowymi kanałami wentylacyjnymi wyprowadzonymi ponad dach. Im są one dłuższe, tym intensywniejsza jest wymiana powietrza. Niestety, w domach jednorodzinnych, które są stosunkowo niskie (a szczególnie na poddaszach użytkowych, gdzie kanały wentylacyjne są krótkie), wentylacja grawitacyjna jest niezbyt skuteczna.

Działanie tego typu systemu uzależnione jest również od warunków zewnętrznych. Im mniejsza różnica temperatury w domu i na zewnątrz – tym wentylacja pracuje gorzej. To jedna z wad wentylacji grawitacyjnej – podczas upału może w ogóle nie spełniać swojej roli. Trzeba też wspomnieć, że wraz z usuwanym powietrzem wentylacyjnym, z domu ucieka drogocenne ciepło.

Czy wentylacja mechaniczna jest dużo skuteczniejsza?

Tak, ponieważ w tym wariancie ruch powietrza wymuszają wentylatory. Pozwala to uniezależnić się od warunków atmosferycznych.

Ale ich zasilanie wiąże się z wydatkami na energię.

Zgadza się. Ale zalety takiego rozwiązania i tak są bezdyskusyjne. Jak mówiłem, wentylacja mechaniczna spełnia swoje zadania w każdych warunkach pogodowych. Daje przy tym możliwość precyzyjnej kontroli wymiany powietrza. Przykładowo możemy zwiększyć jego dopływ, gdy w domu przebywa więcej osób. Ponadto w tym wariancie nie ma konieczności stawiania kominów wentylacyjnych – potrzebna jest za to czerpnia i wyrzutnia powietrza wentylacyjnego.

Dom można wyposażyć w jeden z trzech rodzajów instalacji mechanicznej. W wentylacji nawiewnej świeże powietrze jest tłoczone do budynku przez wentylatory, a zużyte wypychane na zewnątrz specjalnymi kanałami za pomocą stworzonego w ten sposób nadciśnienia. W wariancie wywiewnym wentylator usuwa zużyte powietrza na zewnątrz, a powstające podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz. Ich połączeniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna w której zarówno czerpanie, jak i usuwanie powietrza wymuszane jest przez wentylatory.

Który z tych wariantów jest najbardziej rozpowszechniony?

Ostatni – wentylacja nawiewno-wywiewna. W tej opcji możliwy jest odzysk ciepła, czyli rekuperacja.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

O smogu teraz mówi się bez przerwy i nawet już powstały pierwsze hasła, które mają przyciągnąć Klienta - taki marketing smogowy (moje prywatne określenie) - ale o prawidłowej wentylacji część z NAS nie pamięta lub nie zdaje sobie sprawy z istoty zagadnienia. Dlatego takich ...

time image

Gość Zygmunt

07 Mar 2018, 08:42

Bardzo pomocny artykuł. Często nie zdajemy sobie sprawy jak istotna jest instalacja wentylacyjna w naszych domach, a jest to przecież częsta przyczyna zatruć tlenkiem węgla. Dlatego przed sezonem grzewczym staram się zlecać firmie. Wykonanie przeglądu instalacji wentylacyjnej i szczelności ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje