Ile zaoszczędzimy na oknach energooszczędnych?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile zaoszczędzimy na oknach energooszczędnych?

Energooszczędność stała się w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych parametrów domu. Aby miał on znaczącą wartość dla naszego portfela konieczny jest przemyślany dobór materiałów budowlanych. Do tych elementów, które mają największy wpływ na zużycie energii cieplnej, niezaprzeczalnie należą okna. Sprawdzamy, jak bardzo w rzeczywistości mogą przysłużyć się zmniejszeniu strat cieplnych i ile można dzięki nim oszczędzić.

aktualizacja: 2021-01-25 08:30:06
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI

Okno energooszczędne, czyli jakie?

Każde okno charakteryzuje się właściwym dla jego konstrukcji współczynnikiem przenikania ciepła. Dla starszych modeli okien kształtował się on na poziomie 1,3 W/m²K, a w standardzie wynosi 1,0 W/m2K. O energooszczędnych oknach mówi się wtedy, gdy wskaźnik ten wynosi poniżej 0,9 W/m2K. Poniżej 0,8 W/m2K mamy do czynienia z oknami dedykowanymi domom pasywnym.

Wskaźnik ten jest szalenie ważny, bowiem szacuje się, że przez okna z pomieszczenia wydostaje się od 15 do 25% ciepła. Nie jest on jednak jedynym czynnikiem wpływającym na tę znaczącą stratę. Aby okno energooszczędne spełniało swoją rolę, czyli ograniczało ucieczkę ciepła, niezbędny jest fachowy montaż, który zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Występowanie obszarów pomiędzy murem a oknem, przez które przedostaje się powietrze, może zmarnować najlepszy nawet energooszczędny potencjał stolarki. Wartym rozważenia rozwiązaniem dodatkowo zwiększającym szczelność, a zatem i energooszczędność okien, jest montaż rolet zewnętrznych.

Na pierwszy rzut oka okna energooszczędne nie różnią się wizualnie od standardowych. W przypadku drewnianych ram, mogą one być grubsze. Okna tego typu wyposażone są w kilka tafli szyb, pomiędzy które wtłoczony został argon.

Okno firmy Sokółka Okna i Drzwi
Okno firmy Sokółka Okna i Drzwi

Ważna jest również rama

Na rynku dostępne są profile (ramy) wykonane z PCV, aluminiowe, drewniane i drewniano-aluminiowe. Najbardziej ekonomiczne są pierwsze, jednak większa energooszczędność charakteryzuje okna drewniane i drewniano-aluminiowe. W tych ostatnich standardowy profil drewniany ma od zewnątrz aluminiową okładzinę, która zabezpiecza ramę przed czynnikami atmosferycznymi. Takie okno łączy kilka zalet: jest estetyczne, energooszczędne i odporne na deszcze i słońce. Są też profile w całości wykonane z aluminium, jednak są one rzadko wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym.

Doskonałym przykładem energooszczędnego okna z profilem drewniano-aluminiowym jest okno Flush firmy Sokółka Okna i Drzwi, które odznacza się dobrą termiką. Współczynnik przenikania ciepła przy zastosowaniu profilu o grubości 92 mm wynosi 0,8W/m2, a wykorzystanie odpowiednich ciepłych ramek dystansowych, skutecznie redukuje tzw. mostki termiczne.

Okno Sokółki jest też odporne na działanie promieni słonecznych oraz częste zmiany temperatury, a zatem sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Co istotne, cechuje się także znakomitą wodoszczelnością na poziomie 1950 Pa i nie straszny mu wiatr wiejący nawet z prędkością 200 km/h. Dzięki zastosowaniu przemyślanych rozwiązań technologicznych, okno Flush pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą i na chłodzeniu latem.

W modelu tym na uwagę zasługuje również ponadprzeciętna wytrzymałość konstrukcyjna, która została osiągnięta za sprawą autorskiego, dostępnego jedynie u tego producenta profilu drewnianego, produkowanego z sosny, meranti lub dębu.

Okno Flush firmy Sokółka Okna i Drzwi
Okno Flush firmy Sokółka Okna i Drzwi

Finansowe oszczędności

Zwykło się przyjmować, że oszczędności wynikające z zakupu okien o parametrach przenikalności 0,8W/m2 w stosunku do okien o współczynniku 1,1W/m2, w skali jednego roku wynoszą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Dokładną wartość można wyliczyć za pośrednictwem znajdujących się w Internecie kalkulatorów oszczędności lub poprosić o takie wyliczenie sprzedawcę. Aby określić ilość pieniędzy, która po montażu okien energooszczędnych zostanie nam w portfelu, trzeba uwzględnić kilka czynników, takich jak: ilość okien, sposób ogrzewania mieszkania, grubość profilu okiennego, a także położenie geograficzne.

Bez wątpienia okna energooszczędne są droższe od standardowych, ale niezbędne zwłaszcza na północnych elewacjach. Koszt ich zakupu można znacząco zmniejszyć otrzymując na to środki z programu Czyste Powietrze lub w ramach ulgi termoizolacyjnej. Szczegóły dotyczące aktualnych dofinansowań znaleźć można na rządowej stronie czystepowietrze.gov.pl.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Major

25 Paź 2021, 07:16

Możemy sporo zaoszczędzić, jak sobie to przeliczymy. Zastanówmy się przecież wybierając energooszczędne, ciepłe okna mniej będziemy energii zużywać na ogrzewanie domu, a co za tym idzie mniej również prądu, bo przecież piec działa na prąd. Przynajmniej te nowoczesne.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje