Koszty wykonania elewacji z drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania elewacji z drewna

Drewno na elewacji to ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Można nim pokrywać całe ściany, choć nowocześniej prezentują się domy, gdzie materiał ten ozdabia tylko fragmenty budynku.

Drewno na elewacji - koszty materiałów i robocizny

Najmniej zapłacimy za deski sosnowe i świerkowe - ok. 30 zł/m². Za twarde drewno rodzime - kilka razy więcej, natomiast za egzotyczne nawet dziesięć razy więcej. Dodając do tego robociznę, preparaty do zabezpieczania drewna oraz ruszt i izolację (ok. 100 zł/m²), koszt 1 m² elewacji wynosi 180-450 zł.

Oblicówka z drewna - charakterystyka

Drewno stanowi ciekawe urozmaicenie brył nowoczesnych domów. Oblicówka jest podstawowym rozwiązaniem w przypadku ścian dwuwarstwowych ocieplonych metodą lekką suchą, choć nadaje się na wszystkie przegrody. Niezbędne jest tylko zamocowanie do nich drewnianego lub metalowego rusztu. Trwałość takiego wykończenia zależy przede wszystkim od rodzaju użytego materiału. Najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne, np. cedr, merbau, meranti.

Rodzime - sosna, świerk, modrzew, dąb - choć tańsze, jest zdecydowanie mniej odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Co kilka lat należy je odnawiać przy użyciu impregnatu oraz lakieru, lakierobejcy lub farby.

Za pomocą wkrętów i kołków przytwierdza się do ściany ruszt z dwóch wzajemnie prostopadłych warstw. Między nimi umieszczana jest termoizolacja (ocieplenie metodą lekką suchą) - zwykle z półtwardych płyt wełny mineralnej. Warto ją mocować w dwóch warstwach, łączenia płyt nie powinny się pokrywać. Na niej układa się paroprzepuszczalną folię wiatrochronną.

Aby pomiędzy okładziną i ociepleniem nie zbierały się skropliny, należy utworzyć szczelinę wentylacyjną. Deski przytwierdzane są do rusztu poziomo lub pionowo, na zakład (przylgę) lub pióro i wpust, za pomocą wkrętów lub ocynkowanych gwoździ.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Na elewację z drewna najlepiej nadają się gatunki egzotyczne, np. tatajuba. (fot. DLH)

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Kwi 2018, 20:21

Tak, ja też z tego korzystałem. Proste zastosowania nie wymagają jakichś super drogich środków. Wystarczą zwykłe, aczkolwiek jak zwracam uwagę na dobre przygotowanie drewna do konserwacji oraz starannie maluję i nie pomijam najmniejszych fragmentów. I to jest klucz do sukcesu.

time image

23 Kwi 2018, 14:15

W moim przekonaniu drewno na elewacji - jak w przypadku każdego drewna - lepiej zabezpieczać przed zniszczeniem, a nie odnawiać. Jak używam Vidaronu generalnie do mebli ogrodowych czy altanki - są wystawione na podobne warunki jak drewno elewacyjne i ładnie wygląda po latach.

time image

09 Kwi 2018, 12:46

Za krótki ten artykuł. Przydałoby się jeszcze info jak odnawiać to drewno na elewacji i jaki to koszt.Wysłane z telefonu.

time image

07 Kwi 2018, 20:29

Każde rodzime drewno na elewacji wymaga konserwacji co kilka lat, a przy lepszej klasy impregnatach po 10 latach najpóźniej - wiem to z własnego doświadczenia . Co do tzw. drewna egzotycznego się nie wypowiem, bo nie widziałem takiego po 20 latach na elewacji bez żadnej konserwacji .  

Widziałem w jakimś programie z USA, że deski opalano i wtedy były odporne na czynniki atmosferyczne, robactwo etc. Oczywiście był to gatunek drewna porastający obficie jeden ze Stanów USA.

time image

Gość Bogooś

14 Lut 2018, 08:35

Sąsiad ostatnio sobie odnowił look domu właśnie za pomocą elewacji drewnianej. Nie da się zaprzeczyć, że przeskok wizualny jest ogromny, dom zmienił się totalnie. Poza tym on poszedł krok dalej, bo teraz dom sugeruje, że jest typową konstrukcją drewnianą. Użyto belek na których ...

time image

Gość sławek

25 Sty 2018, 15:37

i deski pewnie z tartaku a wykonawcą jest pan fachowiec do wszystkiego i robi to dłutkiem i scyzorykiem

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje