Jak i kiedy impregnować drewno?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak i kiedy impregnować drewno?

Drewno to materiał szlachetny, ale niezbyt trwały. Wykonane z niego przedmioty, szczególnie te wystawione na działanie wody i słońca, należy solidnie zabezpieczyć. Impregnaty chronią drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, insektów i grzybów. Mogą także nadawać mu kolor.

aktualizacja: 2020-08-25 07:09:39

Dobrze wysuszone, nienarażone na wilgoć i działanie szkodników drewno może przetrwać wieki. Zawilgocone i zaatakowane przez insekty zniszczeje w kilka lat.

Drewniane płoty, tarasy, ściany szop na narzędzia i elementy małej architektury, takie jak ławki czy pergole, muszą stawić czoło jesiennym deszczom, opadom śniegu i słońcu, które latem rozgrzewa ich powierzchnię do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, grzybom i owadom.

Bez naszej pomocy nie dadzą rady - dlatego co kilka sezonów powinniśmy je odnowić. Impregnacja drewna przedłuża jego żywotność i poprawia wygląd. Chroni je przed szkodnikami, grzybami, a nawet ogniem.

Zabezpieczanie drewna
 
Z filmu dowiesz się, dlaczego do impregnacji drewna trzeba koniecznie używać pędzla, a ostatnią warstwę lakierobejcy kłaść wałkiem i dodatkowo rozcierać preparat pędzlem.

Rodzaje impregnacji drewna

Najskuteczniejsza jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa (wgłębna). Przeprowadza się ją w specjalnych urządzeniach zwanych autoklawami. Z komórek drewna odsysane jest powietrze, a jego miejsce zajmuje impregnat.

Dzięki tej metodzie środek wnika bardzo głęboko i zabezpiecza drewno na 15, 20 lat. Przy czym jest ona wykorzystywana wyłącznie na skalę przemysłową, co znaczy, że nie zaimpregnujemy w ten sposób naszej starej, drewnianej ławki. Na impregnację ciśnieniową warto się natomiast zdecydować, gdy kupujemy większą partię drewna na więźbę dachową czy płot.

W domowych warunkach stosujemy najczęściej prostszą z dwóch pozostałych metod, czyli malowanie.

Drewno można również impregnować zanurzeniowo, ale nie wszystkim będzie się chciało wykopać dół, wyłożyć go folią i wypełnić impregnatem. Taka kąpiel zabezpiecza drewno na kilka lat (5 do 8).

Wrócimy jednak do najprostszego malowania - te może zrobić każdy. Metoda ta jest niestety najmniej skuteczna - środek wnika w głąb drewna maksymalnie na kilka milimetrów i zabezpiecza je na 2, 3 lata.

Impregnat nakładamy zgodnie z kierunkiem słojów. Najlepiej robić to pędzlem, który moczymy mniej więcej do 1/3 długości włosia, a preparat rozprowadzamy długimi, płynnymi ruchami. Możemy też użyć wałka. W większości przypadków trzeba nałożyć przynajmniej 2 warstwy środka, który schnie od kilku do kilkudziesięciu godzin. Producenci zalecają nakładanie kolejnej warstwy przed całkowitym wyschnięciem poprzedniej. Na drewno surowe najpierw nakładamy głębiej penetrujący impregnat bezbarwny.

Nakładanie pędzlem impregnatu na drewnianą barierkę
Do nakładania impregnatu najlepiej użyć pędzla. (fot. Lakma)
Jak drewnu przywrócić świeżość i barwę?
Yan Cieśla - popularny bloger, mistrz ekostolarki, testował produkty Altaxa - linię żywiczną preparatów służących do odnawiania drewna. Z jakim efektem? Zobaczcie koniecznie.

Kiedy impregnować drewno?

Impregnat tym lepiej wnika w drewno, im jest ono suchsze. Zabezpieczać można drewno powietrzno-suche (wyschnięte na wolnym powietrzu) o wilgotności nie większej niż 18%.

Jeśli materiał będzie mokry, po prostu nie wchłonie impregnatu. Nie uda się mu także przeniknąć przez warstwy starej farby, dlatego przed impregnowaniem malowanych kiedyś sztachet należy je przeszlifować.

Prace najlepiej prowadzić w temperaturze od 5 do 20°C. I wtedy gdy jest sucho - impregnowane powierzchnie nie powinny być narażone na deszcz.

Duże znaczenie dla chłonności drewna ma jego gatunek. Drewno twarde (drzewa liściaste - dąb, olcha, jesion) szybciej wchłania wodę i wolniej schnie, dlatego jest wykorzystywane głównie we wnętrzach. Drewno miękkie (przede wszystkim gatunki iglaste - sosna, świerk, ale i np. topola) szybciej wysycha, lecz i szybciej niszczeje.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W ogrodach oprócz gatunków rodzimych (altany z sosny, płoty z olchy) pojawia się drewno egzotyczne (tek, merbau), najczęściej w postaci mebli i desek tarasowych. Drewno egzotyczne na ogół jest twardsze i ze względu na większą zawartość substancji oleistych bardziej odporne na wilgoć.

Wodę łatwiej chłonie drewno szorstkie i nieobrobione, dlatego lepiej stosować elementy heblowane lub szlifowane.

Drewniany taras
Na tarasie sam impregnat nie wystarczy - ostatnim etapem konserwacji może być nałożenie oleju. (fot. Benjamin Moore)
Drewniana ławka w ogrodzie pokryta śniegiem
Drewno w ogrodzie narażone jest na ekstremalne warunki pogodowe: mróz, śnieg, deszcz, ostre słońce i wysoką temperaturę. (fot. Bondex)

Co szkodzi drewnu?

Drewnu szkodzi woda, której uda się w nie wniknąć, bo wskutek zmian jej zawartości materiał pęcznienie i się kurczy, co prowadzi do osłabienia jego struktury.

Promieniowanie UV niszczy ligninę, jeden z podstawowych składników drewna, łączący jego komórki i odpowiadający za wytrzymałość i sztywność. Materiał szarzeje, staje się porowaty i podatny na działanie wody.

Zawilgocone drewno to doskonała pożywka dla grzybów. Niektóre z nich powodują jego rozkład (drewno butwieje), inne tylko siniznę, która nie obniża wytrzymałości elementów, ale brzydko wygląda. Pleśnie i inne grzyby najlepiej rozwijają się w materiale, którego wilgotność przekracza 20%.

Dla owadów żerujących w drewnie jego wilgotność nie ma znaczenia. Spuszczel, kołatek, drwalnik, kornik i inne równie dobrze czują się w środowisku suchym i mokrym. Drążone przez nie korytarze pogarszają właściwości fizyczne drewna.

Zaimpregnowana drewniana ławka w ogrodzie
Regularnie konserwowane drewno będzie dobrze wyglądać przez wiele lat. (fot. Viadron)

Jaki impregnat wybrać do drewna?

Wybierając impregnat, należy sprawdzić, jak działa - większość chroni drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV oraz zapobiega rozwojowi pleśni i innych grzybów. Te, które zwalczają szkodniki mogą mieć różną zawartość substancji biobójczych. Są i takie, które zabezpieczają powierzchnię elementów drewnianych przed ogniem. Oczywiście nie sprawią, że drewno stanie się materiałem niepalnym, ale wystawione na działanie płomieni zapali się później niż materiał niezabezpieczony impregnatem.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy środek jest przeznaczony do stosowania wewnątrz czy na zewnątrz.

Impregnaty dzielą się na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Preparaty wodorozcieńczalne są prawie bezwonne (dlatego poleca się je do wnętrz) i można je nakładać na lekko wilgotne drewno. Są bezpieczne - można nimi malować np. zabawki i szybciej schną.

Rozpuszczalnikowe sprawdzą się lepiej przy konserwacji starego, bardzo wysuszonego materiału, w przypadku którego wodorozcieńczalne mogłyby powodować pęcznienie. Są też skuteczniejsze jako baza środków owadobójczych.

Impregnaty mogą być bezbarwne (uwaga: nie mają filtra UV) lub koloryzujące (gdy zawierają pigmenty). Są transparentne, co znaczy, że nie maskują rysunku drewna. I nie tworzą lakierowej powłoki, dlatego impregnacja w zasadzie powinna być tylko pierwszym etapem konserwacji drewna. Jeżeli chcemy zabezpieczyć je lepiej, na zaimpregnowany materiał nałóżmy warstwę lakieru, lakierobejcy albo emalii. Ich nałożenie będzie niezbędne, gdy drewno użytkowane na zewnątrz zabezpieczamy impregnatem wodnym.

Na rynku pojawiają się także impregnaty z różnymi dodatkami, np. woskiem ("odpycha" wodę), nanocząsteczkami (wnikają głęboko i tworzą warstwę, która nie przepuszcza wilgoci).

Jak usunąć mech z drewna?

Mchy i porosty bardzo często pojawiają się na elementach drewnianych z ekspozycją północną. Często popełnianym błędem jest ich zeskrobywanie i zdzieranie papierem ściernym. Do ich usuwania przeznaczone są specjalne środki. Zazielenione powierzchnie należy spryskać odpowiednim preparatem, odczekać (dzień do tygodnia, w zależności od preparatu), a potem spłukać płot lub deski wodą. Gdy wyschną, możemy zabrać się za odnawianie.

Zeszlifować trzeba natomiast stare, łuszczące się powłoki malarskie. Przed zakupem warto też czytać etykiety produktów. Impregnat do drewna sprawdzi się w przypadku altan, płotów i pergoli, czyli generalnie powierzchni pionowych. Do zabezpieczania tarasu już byśmy go nie polecali, bo nie tworzy twardej powłoki i nie zabezpiecza drewna przed ścieraniem. Z kolei do konserwacji drewna egzotycznego lepszy będzie olej.

Altana ogrodowa
Altana ogrodowa (fot. Benjamin Moore)

Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Meble ogrodowe i tarasy coraz częściej wykonuje się z drewna egzotycznego (fot.: Lakma)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kinga

12 Paź 2020, 07:28

Zawsze warto zaimpregnować wszystkie elementy drewniane przed zimą, a w szczególności drewniane meble. Dzięki czemu zachowają swoje właściwości i wygląd na wiele lat. 

Mam dla Was film, w którym poruszamy temat etykiet na opakowaniach. To wolno, tego nie wolno, tylko na zewnątrz, odpylić powierzchnię, nie wystawiać na UV i o wiele więcej informacji. Zapraszam przed ekrany i deszyfrujemy etykiety :)    

time image

Gość Bobbudowniczy

31 Mar 2020, 11:08

konkretnie LENOIL - olej lniany. kupiłem na olx albo aledrogo. Robiłem bramę z pół bali i zależało mi na naturalnym wyglądzie

Na wszelki wypadek można zapoznać się z materiałem filmowym. Możliwe, że informacje tu zawarte są wam znane, ale nie zaszkodzi odświeżyć sobie kilka informacji.  

time image

27 Lis 2019, 09:47

14 godzin temu, Gość timek napisał: Moim zdaniem przy tarasach drewnianych impregnacja/lakierwoanie to podstawa. Bez tego sezon/dwa i po tarasie. Vidaron bym polecał. Raz użyty i spokój na kilka lat. Spokój na kilka lat to się osiąga nawet bez impregnacji.

Jest o wiele więcej środków do zabezpieczenia i dekoracji drewna. Fakt, że produkty wymienionej marki zbierają dobre recenzje. Warto również podać nazwę konkretnego produktu dla informacji forumowiczów, którzy będą czytać ten temat.

time image

Gość timek

26 Lis 2019, 19:19

Moim zdaniem przy tarasach drewnianych impregnacja/lakierwoanie to podstawa. Bez tego sezon/dwa i po tarasie. Vidaron bym polecał. Raz użyty i spokój na kilka lat.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje