Budowa altany ogrodowej - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Budowa altany ogrodowej - krok po kroku

Budowę altany najlepiej zaplanować przed urządzeniem ogrodu. Najkorzystniej, jeśli jest ona uwzględniona w projekcie ogrodu. Wtedy będziemy mieć jasność, gdzie poprowadzić ścieżki, zasiać trawę i posadzić rośliny.

aktualizacja: 2020-08-24 09:16:25

Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje altan - przypominające małe domki i konstrukcje w całości ażurowe, większość w nich buduje się w podobny, choć nie ten sam sposób. My zaprezentujemy montaż altany z podłogą i dachem z drewna, budowanej na planie prostokąta.

Budowa altany ogrodowej - przepisy

Uzyskania pozwolenia nie wymaga budowa altan oraz wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i przydomowych ogrodów zimowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

W starostwie powiatowym należy jednak zgłosić zamiar budowy takich obiektów.

Budowa altany ogrodowej - krok 1

Na początku budowy altany ogrodowej trzeba wyznaczyć na terenie działki powierzchnię przeznaczoną pod altanę. Najwygodniej i najprościej będzie wbić w odpowiednich miejscach kołki i połączyć je sznurkiem (jeśli podstawą altany jest sześciokąt, najpierw trzeba wyznaczyć okrąg, a następnie wpisać w niego sześciokąt foremny).

Teraz można przejść do wykonania podstawy altany, którą mogą być:

 • betonowe stopy fundamentowe (betonowe punktowe słupki fundamentowe) - gdy altana jest lekka i w całości drewniana. Osadza się je w ziemi na głębokość 70-80 cm w odstępach nie większych niż 1 m i muruje na zaprawie cementowej. Powinny być trzykrotnie większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego altany. W nich mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję altany (drewno nie może bezpośrednio stykać się ani z ziemią, ani z betonem).
 • betonowa płyta fundamentowa (grub. 15-20 cm) - gdy altana ma ciężką konstrukcję, np. ze słupami z cegieł lub ciężkimi dachówkami. Aby zabezpieczyć konstrukcję przed działaniem wody, fundament powinien sięgać przynajmniej 10 cm ponad poziom terenu.
Podstawa altany - betonowa płyta
Podstawa altany - betonowa płyta (fot. Woodpol)
Stawianie lekkiej altany ażurowej
Lekkie altany ażurowe, których głównym elementem konstrukcyjnym są drewniane słupy, mogą być mocowane do gruntu za pomocą elementów ze stali nierdzewnej, które wbija się w podłoże (fot. Kubik)
Altana ogrodowa z podłogą
Altanę z podłogą można stawiać także bezpośrednio na ziemi - pod warunkiem że podłoże jest idealnie wypoziomowane i utwardzone, a altana od spodu jest doskonale zaimpregnowana (fot. Silvpol)

Budowa altany ogrodowej - krok 2

Drewniane elementy altany ogrodowej muszą być zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych (jeśli nie zostały one poddane wcześniej impregnacji w tartaku).

Elementy drewniane w domowych warunkach można impregnować na trzy sposoby:

 • przez namaczanie - przy tej metodzie konieczne jest wykopanie dołu, wyłożenie go folią izolacyjną i wypełnienie impregnatem. W tak przygotowanym dole moczy się drewno, a następnie po kilku lub kilkunastu godzinach wyjmuje i pozostawia do wyschnięcia;
 • przez natryskiwanie - impregnaty można w tej metodzie rozpylać, korzystając np. z opryskiwacza ogrodowego;
 • przez malowanie - najlepiej znany sposób. Impregnaty rozprowadza się pędzlem o miękkim włosiu.

Uwaga! Także elementy metalowe łączące drewniane elementy altany powinny być odpowiednie - najlepiej gdy są wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane.

Impregnacja altany przez malowanie
Impregnacja przez malowanie jest najpopularniejszym domowym sposobem zabezpieczania drewna (fot. Flügger)

Budowa altany ogrodowej - krok 3

Teraz można rozpocząć przymocowywanie do fundamentu belek podwalinowych oraz stanowiących konstrukcję nośną podłogi, układanych równolegle do wejścia. Na tym etapie najważniejsze jest, aby belki były idealnie wypoziomowane (trzeba użyć poziomnicy) i ułożone pod kątem prostym (trzeba porównać przekątne, używając np. linki).

Przymocowywanie do fundamentu belek podwalinowych oraz stanowiących konstrukcję nośną podłogi, układanych równolegle do wejścia
Przymocowywanie do fundamentu belek podwalinowych oraz stanowiących konstrukcję nośną podłogi, układanych równolegle do wejścia (fot. Woodpol)

Budowa altany ogrodowej - krok 4

Na belkach wznosi się ściany altany ze specjalnie wyprofilowanych desek. Po ułożeniu pierwszej warstwy, sprawdza się zachowanie kątów prostych między ścianami. Poszczególne elementy ściany układa się jeden na drugim i łagodnie dobija gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej.

Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji - stawianie ścian

Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji - łączenie ścian
(fot. Woodpol)
Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji
Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji opiera się na tych samych zasadach, co montaż tej bardziej zabudowanej. Gotowe elementy altany są precyzyjnie zwymiarowane i przygotowane. Wystarczy zatem dopasować je do siebie i skręcić (fot. Kubik)

Budowa altany ogrodowej - krok 5

Następnie po kolei montuje się:

 • okna (dostępne w komplecie z ramą) - specjalny wpust w ramie umożliwia łatwe i jednocześnie dokładne osadzenie okien w otworze na nie przeznaczonym;
 • trójkątne zwieńczenie ścian szczytowych i krokwi dachowych.
Zamontowane okna wraz z ramą (fot. po lewej), montaż zwieńczenia tylnego ścian szczytowych (fot. po prawej) (fot. Woodpol)
Montaż zwieńczenia przedniego ścian szczytowych (fot. po lewej), przymocowane krokwie dachowe (fot. po prawej) (fot. Woodpol)

Budowa altany ogrodowej - krok 6

Teraz czas na dach. Dach altany może mieć różny kształt. Najprościej wykonuje się dach płaski, ale wykończony nie wygląda tak efektownie, jak na przykład dach dwuspadowy czy sześciospadowy (gdy podstawą altany jest sześciokąt foremny). W tym przypadku będzie to dach dwuspadowy z desek z listwami okapowymi.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Mocowanie desek do krokwi (fot. po lewej: Kubik, fot. po prawej: Woodpol)
Układanie pokrycia na deskowaniu (fot. po lewej: Kubik, fot. po prawej: Woodpol)
Listwy okapowe przymocowane do desek pokryciowych
Listwy okapowe przymocowane do desek pokryciowych (fot. Woodpol)

Do najczęściej stosowanych materiałów przy kryciu dachów altan należą:

 • strzecha ze słomy lub trzciny;
 • dachówki;
 • gonty drewniane, np. z drewna iglastego lub osikowego;
 • gonty bitumiczne;
 • papa;
 • łupek mineralny.

Uwaga! We wszystkich powyższych rozwiązaniach, ze względu na ciężar pokrycia oraz obciążenie od śniegu i wiatru, wymagane jest zbudowanie solidnej więźby.

Różnorodne wykończenia dachów altan
Różnorodne wykończenia dachów altan (fot. górne lewe: Dach Reed, górne prawe: Atlas, dolne lewe: Wrth-Holtz, dolne prawe: Dach Reed)

Budowa altany ogrodowej - krok 7

Kolejne etapy montażu prezentowanej altany to osadzenie drzwi i ułożenie podłogi. W tym przypadku podłogę utworzą drewniane deski podłogowe przybijane gwoździami.

W przypadku, gdy zamiast wylania betonowych fundamentów, wykonano betonowe stopy fundamentowe, podłogę mogą utworzyć: kamień naturalny, betonowe płyty, kostka betonowa.

Montaż skręconej uprzednio futryny
Montaż skręconej uprzednio futryny (fot. Woodpol)
Układanie listew przypodłogowych (fot. Woodpol)

Na powierzchnię, którą ma zająć któraś z tych nawierzchni, trzeba wykonać odpowiednią podbudowę. W tym celu należy usunąć ok. 20 cm warstwę gruntu rodzimego, a następnie wyrównać ją piaskiem i zagęścić. Na takim podłożu układa się warstwę separacyjno-filtracyjną z geowłókniny. Następnie geowłókninę obsypuje się mieszanką piasku z cementem, całość ubija, przykrywa warstwą kruszywa łamanego i ponownie dokładnie ubija. Na tak przygotowanym podłożu można układać wymienione wyżej nawierzchnie.

Gotowe altany ogrodowe

Gotowe altany ogrodowe - przykłady
Gotowe altany. Tworzą interesujące miejsce wypoczynku i są efektownym uzupełnieniem architektury ogrodu (fot. górny rząd od lewej: Ass, Woodpol, Dach Reed; fot. dolny rząd od lewej: Kubik, Woodpol, Dach Reed)

Pawilony ogrodowe

Równie ciekawym akcentem ogrodu mogą być pawilony ogrodowe. Chronią przed słońcem, ale ze względu na otwartą konstrukcję nie zabezpieczają przed deszczem i wiatrem. Ich głównym elementem konstrukcyjnym są kratownice drewniane, na którym wspiera się lekkie zadaszenie. Stawia się je jako konstrukcje wolno stojące nieprzytwierdzone na stałe do podłoża.

Pawilon ogrodowy
Pawilon ogrodowy (fot. Silvpol)
Pawilon ogrodowy
Pawilon ogrodowy (fot. Euromatex)

Dziękujemy firmom WOOD POL oraz KUBIK za udostępnienie zdjęć z montażu.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Karola

17 Nov 2020, 11:08

Gdy altana już gotowa, nie należy zapominać o jej odpowiedniej ochronie przed zimą! Zastanawiacie sie, jak to zrobic- a przede wszystkim czym?

07 Jul 2014, 10:03

Stałe zadaszenie ma ten plus że można pod nim trzymać meble drewniane z poduszkami i nie trzeba tego chować przed każdym deszczem. To jest dla mnie główny plus.Parasol na deszcz kiedy jeszcze jest wietrzna pogoda to niezbyt dobry pomysł. Mam taki wiem czym to grozi ...

02 Jul 2014, 22:04

Strasznie paskudne te altany i jakoś nigdy nie czułem potrzeby posiadania takiego staromodnego paskudztwa na działce.Przed słońcem chronią mnie sosny, a przed deszczem duży rozkładany parasol.Jednak jak sięgnę pamięcią wstecz ( jakieś 20 lat), nie przypominam sobie bym kiedyś ...

02 Jul 2014, 13:44

Namiot - To raczej nie dodaje uroku ogrodowi - moja opinia. Altana najlepiej aby miała sporo naturalnych elementów, bez furkoczących, skrzypiących elementów. I aby podczas porządnego deszcze ze spokojem dalej w niej odpoczywać.

Gość Patrycja

02 Jul 2014, 13:28

A co sądzicie o namiocie zamiast altany? Myślicie że jest to dobre rozwiązanie?

Gość domek

25 May 2014, 10:55

interesuje mnie dach na altanie ogrodowej zplyt on jest ciezszy od desek -pozdrawiam.

Gość domek

25 May 2014, 10:38

dobrze opisane a jak zrobic z pawilonu o Kdachem

Gość Mazik

26 Feb 2014, 16:53

Prawidłowo zaplanowana i zbudowana altana to wspaniała dekoracja ogrodu i miejsce wypoczynkowe, którym można cieszyć się przez długie lata.

15 Nov 2012, 11:59

Teraz można zaplanować projekt,a wiosną ruszyć z pracami

Gość Topi

15 Nov 2012, 09:28

wyczerpujący temat tekst, muszę przyznać. przy swoim pierwszym podejściu do altany pominęliśmy wspomniana "warstwę separacyjno-filtracyjną z geowłókniny" - było wesoło;) kolejny projekt już robiliśmy ściśle wedle wytycznych. jeszcze raz gratuluje dobrego artykułu!:).

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!