Z jakich elementów zbudowane jest okno pionowe i dachowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Z jakich elementów zbudowane jest okno pionowe i dachowe?

Z jakich elementów zbudowane jest okno pionowe? Z jakich elementów zbudowane jest okno dachowe? Przybliżamy również podstawowe informacje na temat rodzajów okien.

Z jakich elementów zbudowane jest okno pionowe?

Elementy budowy okna pionowego z oznaczeniami
Budowa okna pionowego (fot. Schüco)
1. profile - mogą być wykonane z drewna, PVC, aluminium; z każdego materiału można wyprodukować okna energooszczędne i pasywne; najtańsze są wyroby z PVC, droższe drewniane i najdroższe aluminiowe oraz aluminiowo-drewniane;
2. szyby zespolone - potrójne lub poczwórne; po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego często dodaje się szybę niskoemisyjną z niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło do wnętrza domu - takie szyby przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dogrzanie pomieszczeń; okna tarasowe i panoramiczne wytwarza się z tafli hartowanych, które po zbiciu rozpadają się na małe, niekaleczące kawałki, albo klejonych (laminowanych), połączonych jedną albo dwoma warstwami folii PVB (po rozbiciu nadal stanowią całość, bo szkło przylega do folii);
3. ramka dystansowa - wykonana jest ze stali szlachetnej lub z tworzywa sztucznego (tzw. ciepła ramka z kompozytu z włóknem węglowym); wypełniona argonem lub kryptonem;
4. komora pomiędzy szybami wypełniona argonem lub kryptonem (ciężkim gazem szlachetnym);
5. wzmocnienia profili.

Z jakich elementów zbudowane jest okno dachowe?

Elementy budowy okna dachowego z oznaczeniami
Budowa okna dachowego (fot. Fakro)
1. ościeżnica - z drewna sosnowego, zaimpregnowanego próżniowo i klejonego warstwowo albo z komorowych profili PVC usztywnionych stalą; na zewnątrz ościeżnicę zabezpiecza się ją osłoną z blachy aluminiowej, miedzianej bądź cynkowo-tytanowej; w ościeżnicy lub w ramie skrzydła montuje się nawiewniki (regulowane ręcznie lub automatycznie);
2. kołnierz uszczelniający - z blachy aluminiowej; zapewnia szczelność miejsca łączenia ościeżnicy z dachem; dopasowuje się go do rodzaju pokrycia (płaskiego albo falistego) i stosuje ze specjalnym fartuchem do okien dachowych;
3. rama - powstaje tak, jak ościeżnica; jeśli jest drewniana, do tzw. pomieszczeń mokrych (łazienek, kuchni, pralni) wstawia się model zabezpieczony od strony wnętrza powłoką poliuretanową;
4. szyby - to pakiet zespolony, złożony z trzech lub czterech tafli (na zewnątrz szkło hartowane odporne na uderzenia, antywłamaniowe, absorpcyjne, refleksyjne); między taflami znajduje się gaz szlachetny, np. argon, krypton.

Czym kierować się podczas wyboru okien?

Wyposażenie domu w okna to niemały koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależy on, oczywiście, od wielkości i liczby przeszkleń oraz zastosowanych profili, szyb i okuć. Najdroższe, ale bardzo popularne, są różnego rodzaju przesuwne systemy tarasowe, zwłaszcza te sterowane elektrycznie. Przy planowaniu tego etapu budowy, dobrze jest od razu przewidzieć wyposażenie okien, w tym tych w dachu w zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne i, jeśli jest taka potrzeba, w zabezpieczenia antywłamaniowe.

Decyzji do podjęcia jest kilka, zanim jednak one zapadną, dobrze jest porównać ofertę kilku producentów, poprosić o wyceny uwzględniające dodatkowe wyposażenie (nawiewniki, klamki z kluczykiem, zaczepy antywłamaniowe, hamulec, niski próg i napęd w oknach tarasowych, moskitiery, rolety zewnętrzne), a także wyznaczenie terminu realizacji zamówienia i montażu (koniecznie z użyciem taśm zabezpieczających piankę). Czasem bowiem ten ostatni czynnik - termin - może być kluczowy. Ponadto zawsze wszystkie akcesoria najlepiej zamówić do razu, potem zwykle się o nich zapomina. Przy kompleksowym zamówieniu będzie taniej, niż w razie kupowania elementów oddzielnie. Wybierzmy też od razu parapety wewnętrzne.

Jakie profile wybrać?

Z PVC

Profile plastikowe wzmacniane są kształtownikami stalowymi bądź aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność. Rzadziej spotykany jest cieplejszy wariant wzmocnienia profili przez zastosowanie wkładek z mocnych tworzyw lub wzmocnienie samego PVC włóknem szklanym. Ponadto w wariantach energooszczędnych, międzyszybowe ramki aluminiowe zastępuje się stalowymi albo z kompozytu z włóknem węglowym.

Ramy z PVC mają budowę komorową. Liczba komór oraz głębokości zabudowy profili wpływają na ich izolacyjność termiczną. Im profil jest szerszy (np. 80-90 mm), tym okno cieplejsze. Poziom izolacyjności tych elementów głównie wynika z braku wzmocnień stalowych i wklejanych pakietów szybowych. Profil o głębokości zabudowy tylko 70 mm z przekładkami kompozytowymi może mieć takie same właściwości cieplne, jak wersja o 10-20 mm szersza ze wzmocnieniami stalowymi, czy też taki 5-komorowy z wkładkami docieplającymi ze styropianu i pianki termicznej, użytymi jako wypełnienie komór.

Nowoczesne struktury oklein okiennych
Nowoczesne struktury oklein bardzo realistycznie odzwierciedlają drewno, między innymi dzięki głębokim tłoczeniom oraz matowej wierzchniej warstwie. (fot. Aluplast)

Drewniane

Wytwarzane są z litego drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, meranti albo mahoniu (egzotyczne jest ok. 50% droższe od krajowego). Najlepsze parametry termiczne zapewniają ramy o szerokości co najmniej 80 mm. Pozwalają na bezpieczne zastosowanie 3- bądź 4-szybowego pakietu oraz odpowiedniego systemu uszczelek ze spienionego EPDM, który zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza i wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę. Ramy wykańcza się farbami lub lakierami wodorozcieńczalnymi, tworzącymi powłoki kryjące lub transparentne, przez które widać usłojenie. Okna o nietypowym kształcie, np. łukowe, najczęściej są projektowane właśnie z tego materiału.

Niestety, takie wyroby co kilka lat należy przeszlifować i pomalować. W przypadku drobnych uszkodzeń i zarysowań ramy - można je naprawiać.

Aluminiowe i drewniano-aluminiowe

Profile aluminiowe powstają z dwóch metalowych kształtowników, połączonych wkładką termiczną z tworzywa (np. poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym). Mają budowę trzy- lub czterokomorową. Środkową komorę wypełnia pianka polimerowa. Mogą być anodowane (na kolor naturalnego aluminium, złoty lub brązowy) lub lakierowane proszkowo (na dowolny odcień, można też zamówić profile dwukolorowe). Profile lakierowane są bardziej od anodowanych odporne na korozję i zarysowania.

Profile drewniano-aluminiowe produkowane są zazwyczaj jako drewniane z osłoną profilami aluminiowymi od zewnątrz, lub od strony zewnętrznej wykonane z aluminium, a od wewnętrznej z drewna. Zewnętrzna osłona drewnianych profili ramy i skrzydła z profili aluminiowych zabezpiecza materiał przed działaniem czynników atmosferycznych (wilgoci, deszczu, wiatru, słońca), przedłużając ich trwałość. Takie wyroby są bardzo sztywne, najczęściej wykorzystuje się je do dużych przeszkleń - modnych obecnie bardzo szerokich okien tarasowych lub panoramicznych przeszkleń całych ścian.

Nowoczesny dom z oknami aluminiowymi
Największe okna tarasowe oraz panoramiczne najczęściej wykonuje się z profili aluminiowych. (fot. Krispol)

"Ciepłe" czyli jakie?

Ciepłe okna to takie, które są szczelne i oszczędzają energię (minimalizują jej straty), zimą wykorzystywaną do ogrzewania wnętrz, latem do ich chłodzenia (klimatyzacji). W największym stopniu przyczyną utraty ciepła jest przenikalność cieplna, określana współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Wyrażany jest on w [W/(m2·K)]. Informuje o tym, jak intensywnie ciepło przenika przez okno. Im jego wartość jest mniejsza, tym lepiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obecnie budowane domy muszą być wyposażone w okna pionowe o Uw = 0,9, i w dachowe - 1,1 W/(m2·K).

Nowoczesne technologie pozwalają na wytwarzanie modeli o Uw trzykrotnie lepszym, niż wymagają tego przepisy. Na przykład okna pasywne, które muszą spełnić jeszcze bardziej wyśrubowane warunki, mogą mieć Uw = 0,3 W/(m2·K). Ale w domach energooszczędnych nie warto montować takich wersji (oszczędności na rachunkach za ogrzewanie nie zrekompensują wysokich kosztów zakupu), te dopuszczone przez przepisy w zupełności wystarczą.

Nowoczesna kuchnia z jadalnią w pomieszczeniu z dużymi oknami
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w nowo budowanych domach okna pionowe muszą mieć współczynnik UW nie wyższy niż 0,9 W/(m2·K). Dobra izolacyjność termiczna ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych przeszkleń tarasowych i okien panoramicznych. (fot. Vetrex)

Uwaga! Nierzadko informacje na temat współczynnika przenikania ciepła są podawane niejednoznacznie. Zawsze trzeba prosić o podanie wartości U całego okna (nie np. samych szyb Ug).

Czy izolacyjność akustyczna jest ważna?

Zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz oznaczana jest symbolem Rw i podawana w decybelach [dB]. Im wyższy poziom tego współczynnika, tym wyrób jest bardziej dźwiękoszczelny. Standardowe modele mają Rw od 30 do 32 dB. Jeżeli budujemy dom przy ruchliwej ulicy, przy torach kolejowych, tramwajowych albo w pobliżu hałaśliwego zakładu produkcyjnego, warto zainwestować w okna o wskaźniku równym 40 dB. Komfort mieszkania w ciszy będzie wyraźnie większy.

Kiedy i gdzie konieczne są nawiewniki?

W obiektach energooszczędnych powinna być zamontowana wentylacja oszczędzająca energię, czyli mechaniczna z odzyskiem ciepła. Nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli w budynku wentylacja realizowana jest przez grawitacyjną wymianę powietrza, wówczas trzeba w oknach w każdym suchym pomieszczeniu (rzadziej ścianach zewnętrznych) założyć nawiewniki. Najwygodniej wybrać modele automatyczne - ciśnieniowe, które utrzymują stały przepływ, niezależnie od zmian ciśnienia, a także działania wiatru, lub higrosterowane - reagujące na wzrost poziomu wilgotności powietrza we wnętrzu. Należy pamiętać, że nawiewniki pogarszają dźwiękoszczelność okien.

Higrosterowany nawiewnik przeznaczony do okien pionowych oraz drzwi tarasowych w systemie podnoszono-przesuwnym HS
Higrosterowany nawiewnik przeznaczony do okien pionowych oraz drzwi tarasowych w systemie podnoszono-przesuwnym HS. Umożliwia wietrzenie pomieszczenia nawet przy zamkniętych roletach. Do montażu nie trzeba frezować otworów w ramie (nie narusza się konstrukcji okna). Teleskopowa forma kanału wentylacyjnego pozwala dopasować go do profili o różnej głębokości. (fot. Siegienia)

W jakie okucia wyposażyć okna pionowe?

Okna pionowe standardowo mają okucia służące do uchylania i rozwierania skrzydeł. Warto jeszcze wyposażyć je np. w stopniowanie uchyłu (do regulowania w kilku zakresach) i klamkę z kluczykiem (we wszystkich oknach na parterze oraz w pokoju małego dziecka). Warto również zdecydować się na elementy utrudniające ich wyważenie, czyli rygle grzybkowe lub hakowe i zaczepy antywyważeniowe. Powinny być ulokowane przynajmniej w narożnikach okna, w bezpieczniejszym wariancie na całym jego obwodzie. Im ich więcej, tym trudniej okna sforsować.

W przypadku okien tarasowych niektórzy producenci stosują jeszcze listwy zabezpieczające przed ich wyważeniem.

Jaki system tarasowy wybrać?

Przeszklone wyjście na taras zwykle dzieli się na kilka segmentów. Przy trzech częściach, ruchoma jest tylko jedna z nich, przy czterech - dwie środkowe (skrajne na ogół są stałe). Drzwi tarasowe mogą otwierać się na różne sposoby, dzięki odpowiednim okuciom i mechanizmom.

Oprócz standardowych skrzydeł rozwieralno-uchylnych, oferowane są rozmaite wersje przesuwne. Modele pierwszego typu mogą mieć szerokość od 160 cm i wysokość 250 cm.

Drzwi tarasowe
Przy dwóch szerokich skrzydłach tarasowych, najczęściej jedno jest nieruchome, a drugie przesuwne. (fot. Aliplast)

Używanie wersji przesuwno-uchylnych jest wygodniejsze, ale są one droższe - po otwarciu drzwi tarasowe zachodzą na sąsiednie skrzydła, nie zabierając przestrzeni w pomieszczeniu. Montowany w nich system okuć pozwala na sprawną pracę drzwi o wysokości nawet 250 cm i szerokości 330 cm. Dwa ruchome skrzydła mogą mieć łączną szerokość ponad 6 m.

Okna wyposażone w systemy podnoszono-przesuwne natomiast otwierają się po odpowiednim przesunięciu klamki i uniesieniu skrzydła. Gdy klamka znajduje się w pozycji zamkniętej, skrzydło opada i się rygluje. Zastosowanie takiego modelu umożliwia uzyskanie przeszklenia o bardzo dużej powierzchni - z podziałem na skrzydła nawet 12 m.

Okna tarasowe z systemem przesuwnym
Okna tarasowe najwygodniej wyposażyć w system przesuwny. (fot. Sokółka Okna i Drzwi)

Jakie okna zamontować w dachu?

Dawniej przeszklenia połaciowe mogły być osadzane tylko w dachach o nachyleniu powyżej 15°. Obecnie zestawy montażowe (ze specjalną podpórką i kołnierzem uszczelniającym) wykorzystuje się przy wstawianiu okien także w płaskiej połaci. Najczęściej architekci planują je pojedynczo lub łączą w sekwencje po 2-4 sztuki, w pionie lub poziomie, jedne nad drugimi, po obu stronach kalenicy.

Dwa okna dachowe obok siebie
Okna w dachu planuje się pojedynczo lub łączy kilka obok siebie. (fot. Velux)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Aby okna w dachu wystarczająco doświetlały wnętrza, powierzchnia szyb powinna wynosić 1/8 powierzchni podłogi. Przy czym bardziej równomierne oświetlenie zapewnią 2 albo 3 mniejsze okna, usytuowane w różnych miejscach dachu, niż jedno o takiej samej powierzchni.

Im mniejszy kąt nachylenia połaci, tym przeszklenia muszą być wyższe. Najwygodniej się je obsługuje (otwiera i zamyka, myje), gdy ich dolna krawędź osadzona jest 1-1,30 m od podłogi.

Najlepiej kupić modele o szerokości dopasowanej do rozstawu krokwi (producenci dostosowują wymiary najpopularniejszych wyrobów do typowych rozstawów krokwi i kątów nachylenia dachu).

Jaki sposób otwierania jest najwygodniejszy?

  • Obrotowe. Otwiera się je przy wykorzystaniu klamki zamocowanej na dolnej ramie skrzydła. Jeżeli klamkę usytuowano na górnej ramie, należy zamontować okno tak, aby znajdowała się na wysokości do 2 m. Szybę zewnętrzną łatwo myje się po obróceniu skrzydła o 180°. Umożliwia to oś obrotu w ½ wysokości ramy (powinna być na wysokości oczu stojącego człowieka). Wyroby takie planuje się w dachach o nachyleniu 15-90°. Odmianą okien obrotowych są modele wysokoosiowe, przeznaczone na dachy o nachyleniu 20-65°. Oś obrotu mają na 2/3 wysokości skrzydła. Unoszenie go wspomagają siłowniki.
  • Uchylne. Oś obrotu umieszczona jest w górnej krawędzi ramy. Jeżeli w sąsiedztwie nie zaplanowano drugiego okna, trudno umyć zewnętrzną szybę. Przewidziano je na dachy o nachyleniu połaci 15-90°.
  • Uchylno-obrotowe. Są najwygodniejsze, ale najdroższe. Obsługę skrzydła ułatwiają dwie osie - ta na górnej krawędzi umożliwia uchylanie go do 30-45°, zaś oś w ½ ramy służy do obracania o 180°. Stosowane na połaciach o nachyleniu 15-55°.
  • Rozwierane (wyłaz dachowy). Oś obrotu znajduje się na prawej albo lewej krawędzi ramy. Skrzydło otwiera się na bok. Zatrzaśnięciu okna zapobiega blokada.
  • Kolankowe - składają się z dwóch okien, dachowego i pionowego, ulokowanego w ściance kolankowej.
  • Z nadstawką - jest przedłużone na górze o skrzydło nierozwierane.

Drewniane czy z PVC?

Okna dachowe produkuje się z drewna bądź z PVC. Te pierwsze wykonuje się z drewna sosnowego, zaimpregnowanego próżniowo i klejonego warstwowo. Maluje się je dwu- lub trzykrotnie lakierem bezbarwnym lub kryjącym. Jeżeli ramy i ościeżnice zrobiono z komorowych profili z PVC usztywnionych stalą, to tworzywo zabarwia się na kolor biały albo brązowy. Na zewnątrz ramę z drewna i z PVC (ich wytrzymałość nie różni się znacząco) zabezpiecza się osłoną z blachy aluminiowej, a na zamówienie - miedzianą bądź cynkowo-tytanową.

W każdym typie okna (w domu z wentylacją grawitacyjną) montuje się (w ościeżnicy lub w ramie skrzydła) nawiewniki regulowane ręcznie lub automatycznie.

Czy warto montować automatyczne sterowanie?

Okna tarasowe, zwłaszcza te bardzo szerokie, są ciężkie. Ręczne przesuwanie ich wymaga użycia siły. Najdogodniej więc wyposażyć je w automatykę, dzięki której będzie można je otwierać pilotem lub łącznikiem, umieszczonym na ścianie przy wyjściu na taras.

Okna dachowe na ogół uruchamia się ręcznie, korzystając z klamki/klamek na dolnej ramie albo listwy na górnej. W przypadku osadzenia okna na dużej wysokości, w obsłudze jest przydatny drążek teleskopowy.

Automatyczne sterowanie za pośrednictwem pilota bądź przycisku na ścianie jest możliwe po wyposażeniu okna w centralkę, siłownik i transformator. Mechanizm elektrycznej regulacji usytuowania skrzydła i akcesoriów (do wyboru są systemy bezprzewodowe lub zasilane słońcem) stosuje się w miejscach z utrudnionym dostępem (np. w szczycie dachu). Często dodaje się czujnik deszczu i wiatru, który automatycznie zamyka skrzydło, gdy pogoda raptownie się zmieni.

Na czym polega prawidłowy montaż?

Najbardziej energooszczędnym sposobem osadzenia przeszklenia jest wysunięcie, za pomocą specjalnych wsporników, okna poza lico ściany, w grubość ocieplenia, co w przypadku dużych i ciężkich modeli jest dość trudne. Szczególnie wtedy, gdy mur, do którego ostatecznie kotwiona jest konstrukcja nośna, ma niewielką wytrzymałość, bo wykonano go np. z lekkich odmian betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej. Można też przeszklenie wstawić przy zewnętrznym licu muru, z izolacją zachodzącą z każdej strony 3 cm na ramę okna i parapetami wewnętrznym i zewnętrznym, rozdzielonymi przekładką ze styropianu.

Niezależnie od miejsca osadzenia, zaleca się montaż warstwowy, który polega na zabezpieczeniu styku okna ze ścianą (wypełnionego pianką poliuretanową) za pomocą specjalnych taśm (paroszczelnych oraz paroprzepuszczalnych). Bez takiej izolacji pianka traci właściwości ciepłochronne, na obrzeżach otworu okiennego może pojawić się wilgoć, nawet grzyby.

Prawidłowo zamontowane okna powinny być uszczelnione pianką zabezpieczoną od wewnątrz taśmą paroszczelną (a), a od zewnatrz paroprzepuszczalną (b)
Prawidłowo zamontowane okna powinny być uszczelnione pianką zabezpieczoną od wewnątrz taśmą paroszczelną (a), a od zewnatrz paroprzepuszczalną (b). (fot. Soudal)

Ponadto dobrze jest okna osadzić na parapecie z kształtek styropianowych, który zapewnia szczelne wypełnienie tej przestrzeni i zapobiega ucieczce ciepła z wnętrz.

Okna dachowe osadza się podczas układania pokrycia dachowego. Najczęściej robi to dekarz wykonujący pokrycie. Najpierw do konstrukcji dachowej, przy otworze odpowiadającym wielkości ościeżnicy, przytwierdza łaty montażowe (dolną i górną), zaś do ościeżnicy przykręca kątowniki. Umieszcza ościeżnicę w otworze. Nad nią przyczepia rynienkę odwadniającą. Następnie układa termoizolację w przestrzeni między ościeżnicą a łatami montażowymi, między ościeżnicą i krokwiami oraz ościeżnicą i łatami. Potem osadza kołnierz paroprzepuszczalny (jako szczelne połączenie okna z materiałem wstępnego krycia) i kołnierz uszczelniający z elastycznym fartuchem.

Montaż okna dachowego
Okna dachowe montuje się dekarz podczas układania pokrycia. Kluczowe w tym procesie jest właściwe dobranie (w zależności od rodzaju pokrycia) i zamocowanie kołnierza oraz uszczelnienie przestrzeni wokół niego. (fot. Fakro)

Do łączenia okien w zestawy wykorzystuje się kołnierze typu combi, umożliwiające prawidłowe odprowadzenie wody opadowej. Na dachach płaskich o nachyleniu 0-15° stosuje się specjalną podpórkę i odpowiedni kołnierz uszczelniający.

Uwaga! Podczas obsadzania okna w ocieplanych połaciach, należy poprawnie ukształtować materiał izolacyjny, a także zapewnić ciągłość folii paroszczelnej i paroprzepuszczalnej.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA