Artykuły: Ogrodzenia
Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - rady i przestrogi
Cegły nie były impregnowane i nie ma na nich dużych wykwitów. To zasługa specjalnej zaprawy do klinkieru. Małe tzw. technologiczne plamy pojawiły się na początku i szybko zniknęły. Radzę koniecznie kupić cegłę z jednej partii! - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2009 i 2013 r.
Nigdy nie stosujcie drewna sosnowego na ogrodzenie!
Mam drewniany dom, więc ogrodzenie również wykonałam z drewna. Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! - mówi Giesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2001 i 2017 r.
Do wjazdu na posesję zamówiliśmy bramę na szynie i rolkach
Nasza brama wjazdowa miała być przesuwna, by jej skrzydło nie zajmowało przestrzeni podjazdu, jedynie tuż przy ogrodzeniu. Tyle że w naszym przednim ogrodzeniu nie było miejsca na poruszanie się długiego skrzydła samonośnego z przeciwwagą. Zamówiliśmy więc model na szynie i rolkach - mówią Joanna i Mariusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy bramę wjazdową użytkują od 2005 r.
Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji
Zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2006 r.
Ogrodzenia z metalu - rodzaje i zalety
W grupie produktów ogrodzeniowych z metalu od lat królują siatki ogrodzeniowe. To skutek dostępności i niskiej ceny. Jakie jeszcze typy ogrodzeń z metalu są dostępne na rynku?
Brama przesuwna samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu
Od początku skłaniałem się do zamontowania bramy samonośnej, przesuwnej i uwzględniłem to w projekcie frontowego ogrodzenia. Wersja samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu, sprawdza się w codziennym użytkowaniu - mówi Wiktor, Czytelnik Budujemy Dom, który bramę wjazdową użytkuje od 2006 r.
Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!
Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków... - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.
Po zamontowaniu napędu do dwuskrzydłowej bramy wzrosły rachunki za prąd!
Napęd dołożyliśmy 3 miesiące po przeprowadzce. Monter podpowiedział, żeby wydać kilkaset złotych na napęd dobrej jakości. Komfort musi kosztować - zaraz po zainstalowaniu dwóch siłowników rachunki za prąd wzrosły, nie ma nic za darmo - mówią Danusia i Janusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy bramę wjazdową użytkują od 2008 r.
Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych postawiłem samodzielnie
Wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! - mówi Jarek, Członek Klubu Budujących Dom, który ogrodzenie stawiał w 2016 r.
Popełniłam kilka błędów podczas zakładania automatyki do bramy wjazdowej!
Przy dobieraniu napędu do bramy wjazdowej zaufałam specjaliście i nie żałuję, chociaż podczas największych upałów automat samoczynnie uruchamiał bramę! Poprosiłam też montera, by nie zakładał w progu bramy kształtki ograniczającej ruch skrzydeł i to był błąd. Bez tego ogranicznika niekiedy ramiona wysuwały się w stronę ulicy, co jest nieprzepisowe i jeszcze pojawiała się groźba ich wyłamania - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, bramę wjazdową użytkuje od 2013 r.
Nie zaimpregnowałem ogrodzenia i na cegłach betonowych pojawiły się glony!
Cegły ogrodzeniowe kładłem na klej cienkowarstwowy, bez fug. Miało być prosto i surowo, bez ozdób, czap, ornamentów. Sprzedawca zalecił mi zaimpregnowanie cegieł, lecz oczywiście miałem 100 innych obowiązków i tego nie zrobiłem. W efekcie od północnej strony pojawiły się na nich czarne kropki z glonami - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.
Słupki systemowe w ogrodzeniu mają źle rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby
Co dolega naszemu ogrodzeniu? W tym roku zauważyliśmy białe wykwity na fugach między cegłami, a jeśli chodzi o jego resztę - słupki systemowe mają dennie rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby z hipermarketu budowlanego - mówią Dorota i Janek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2008 i 2012 r.
Na ogrodzenie czekaliśmy kilka miesięcy, ale warto było!
Nasz dom ma masywną nowoczesną bryłę, dlatego zależało mi na lekkim, przejrzystym i prawie niewidocznym ogrodzeniu od frontu - mówią Joanna i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2014 r.
Ogrodzenie z betonowych kształtek i ocynkowanej stali o długości 33 m za 32 000 zł
Jestem zadowolona z funkcjonalności materiałów i wyglądu ogrodzenia. Nie odznacza się kurz, ani ślady błota, a jeśli się pojawiają, to zmywa je deszcz - mówi Bogusia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2015 r.
Ogrodzenie według autorskiego projektu za 70 000 zł
Ogrodzenie zaprojektowaliśmy sami, bo chcieliśmy uniknąć standardu i powtarzalności. Autorski projekt oczywiście uwzględnia nakazy tutejszej gminy - czyli konieczność zachowania określonego procentu prześwitów oraz nie przekraczania pewnej wysokości płotu - mówią Agnieszka i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2013 r.
Podczas budowy ogrodzenia własnoręcznie wypełniałam gabiony kamieniami polnymi
Gabiony wypełniłam własnoręcznie, starając się nie uszkodzić ocynku na drutach. Przez 7 dni przepuściłam przez ręce, kamień po kamieniu, 7 t materiału. Nie płukałam go wcześniej, deszcz sam usunął resztki ziemi. Koszy nie zabezpieczyłam od góry daszkiem, ani nawet kratką. Kamieni nie ubywa... - mówi Ania, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie stawiała w 2014 r.
Podczas wymiany ogrodzenia, pomyliłam się przy wyborze koloru farby na przęsłach
Ogrodzenie jest bezobsługowe. Materiały z betonu sprawdzają się najlepiej. Pomyliłam się jedynie przy wyborze koloru farby na przęsłach ze stali. Szkoda, że nie zamówiłam szarej. Na czarnej bardzo widać kurz i każdą plamę. Do pierwszego deszczu trochę mnie to martwiło - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie użytkuje od 2015 r.
Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli betonowych fantastycznie spełniają moje oczekiwania!
Na początku sądziłam, że panele postoją tylko przez okres budowy domu. Teraz już wiem, że pozostaną na stałe. Po prostu fantastycznie spełniają moje oczekiwania! Skutecznie zasłaniają wnętrze działki od wiatru, kurzu, ruchliwej drogi... - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie postawiła w 2015 r.
Ogrodzenie z gotowych paneli dla ludzi o skromnym budżecie
Podczas ogradzania działki główne znaczenie miał koszt, bo po budowie domu został mi skromny budżet na ten cel. Wybrałem gotowe panele z drutu i systemową podmurówkę, ponieważ ich łączna cena to 93 zł/m... - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.
Ogrodzenie z betonowych pustaków - zacieki na murkach i źle przycięte pręty
Uparliśmy się, żeby wykończyć murki daszkami w ciemnym kolorze, a nie w jasnym, które należały do kompletu. Niekompatybilność elementów powodowała podczas deszczu zacieki na murkach. Ktoś źle wymierzył wysokość ogrodzenia - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.
Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie
Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Ogrodzenie nie było tanie - mówią Danusia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie użytkują od 2008 r.
Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!
Wykonawca bramy i przęseł kosztował mnie sporo nerwów, ponieważ był skrajnie niesłowny. Zaraz po zamówieniu zgodnie z umową dostarczył słupki, ale potem totalnie nawalał. Umawiał się ze mną na montaż, ja zwalniałem się z pracy, czekałem godzinami, a on… się nie pojawiał - mówi Paweł, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2014 r.
Ogrodzenie z cegły klinkierowej wyszło bardzo dobrze. Kłopoty z bramą wjazdową
Producent przęseł pomylił się i zamontował bramę z innym profilem, niż przęsła. Kiedy zobaczył swój błąd, wykonał drugą. Stalowe przęsła zabezpieczył czarną farbą antykorozyjną, lecz ten kolor nie pasował do naszego obejścia... - mówi Łukasz, Członek Klubu Budujących Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2010 r.
Ogrodzenie z gabionów wypełnionych łupanym bazaltem za 22 000 zł
W reprezentacyjnej części działki chciałem postawić oryginalne ogrodzenie, które nie wymaga konserwacji. Jeszcze przed stawianiem domu zobaczyłem gabiony i ciągle miałem w głowie ich nowoczesny wygląd, więc kiedy nastał moment ogrodzenia własnej działki, zgłębiłem bliżej ich budowę - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od maja 2013 r.
Ze stalowych przęseł na ogrodzenie skapuje rdza!
Najbardziej podobają mi się przęsła z prostym poziomym układem, jednak te, które wybrał mąż, lepiej pasują do stylu domu. Profile stalowe producent zamknął od góry kapturkami w kształcie grotu, lecz od dołu pozostawił otwarte. Skutkuje to tym, że na podmurówkę skapuje rdza... - mówi Magda, która wraz z Darkiem, są Czytelnikami Budujemy Dom, a ogrodzenie użytkują od 2012 r.
Budowa ogrodzenia według własnego projektu
Samodzielnie zaprojektowałem ogrodzenie na froncie działki, bo chciałem, żeby miało dobre proporcje i nie konkurowało z architekturą i wykończeniem domu, tylko je uzupełniało. Dom stoi na wsi, w otoczeniu lasu i łąk, więc żeby nie zamykać na nie widoku, resztę działki otoczyłem prefabrykowaną podmurówką z betonu i ażurowymi prefabrykowanymi panelami z drutu - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2013 r.
Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami
To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.
Ogrodzenie z cegły klinkierowej oraz elementów stalowych za 34 000 zł
Jestem zadowolony z eleganckiego i solidnego ogrodzenia na froncie, lecz nie wiem, czy ponownie wybrałbym identyczne. Jakość, trwałość, estetyka mają wysoką cenę! - mówi Piotr, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2013 r.
Ażurowe ogrodzenie z przęseł ze stali ocynkowanej - koszt, rady i przestrogi
Przy okazji malowania ogrodzenia, straciłabym wzrok, bo jeden jedyny raz nie założyłam okularów ochronnych. Akurat wtedy wysunął mi się z ręki pistolet natryskowy, który uderzył o ziemię, rozpryskując farbę... - mówi Basia, która z Henrykiem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Ogrodzenie użytkują od 2009 r.
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł
Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5-0,8 m, żeby wjazd był komfortowy - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2012 r.
Typowe ogrodzenie za niższą cenę
Skorzystaliśmy z fachowych podpowiedzi i zastosowaliśmy typowe rozmiary elementów, co w przypadku ogrodzenia daje możliwość obniżenia kosztów do 10%, w stosunku do nietypowych rozwiązań - mówią Jola i Andrzej, czytelnicy Budujemy Dom, którzy budowali ogrodzenie rok temu.
Ogrodzenie z betonu - reprezentacyjne i trwałe
Zależało mi na trwałym i reprezentacyjnym ogrodzeniu, nie wymagającym konserwacji. Chciałam je raz dobrze postawić i już nie wracać do tego tematu. - mówi Agnieszka, czytelniczka Budujemy Dom, która budowała ogrodzenie w 2012 r.
Ażurowe ogrodzenie - tradycyjne i tanie
Sporo zaoszczędziliśmy, budując ażurowe ogrodzenie sami. W 2010 r. pijany kierowca "skosił" rozpędzonym samochodem 30 m naszego ogrodzenia z siatki. Naprawa, łącznie z wylaniem nowych fundamentów, kosztowała... - mówią Kasia i Rysiek, czytelnicy Budujemy Dom, którzy budowali ogrodzenie 10 lat temu.
Ogrodzenie z klinkieru za 40 000 zł
Dopiero rok temu kupiłem przez internet napęd do bramy. Podczas doboru modelu zdałem się na doświadczenie sprzedawcy, ale pomylił się o jedno "oczko". Skutkuje to tym, że... - mówi Grzegorz, czytelnik Budujemy Dom.
Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej
Wybraliśmy z żoną klasyczne ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej i jesteśmy z tego zadowoleni. Wylewanie fundamentów i murowanie elementów z cegły klinkierowej trwało 3 miesiące. Wykonaliśmy je metodą gospodarczą. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.
Brama wjazdowa niestandardowej długości
Czekałam miesiąc na zrealizowanie zamówienia, ponieważ skrzydło ma niestandardową długość. Na dodatek na działce zabrakło miejsca na typową przeciwwagę... - mówi Renata, czytelniczka Budujemy Dom.