Ogrodzenie z gotowych paneli dla ludzi o skromnym budżecie
Ogrodzenie z gotowych paneli dla ludzi o skromnym budżecie
Podczas ogradzania działki główne znaczenie miał koszt, bo po budowie domu został mi skromny budżet na ten cel. Wybrałem gotowe panele z drutu i systemową podmurówkę, ponieważ ich łączna cena to 93 zł/m... - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.
Brama - o szer. 4,5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, bez napędu.
Decyzja: podczas ogradzania działki główne znaczenie miał koszt, bo po budowie domu został mi skromny budżet na ten cel. Wybrałem gotowe panele z drutu i systemową podmurówkę, ponieważ ich łączna cena to 93 zł/m, podczas gdy inne rodzaje materiałów ogrodzeniowych wychodziły na poziomie 200-500 zł/m.
Elementy systemowe kupiłem u ich dystrybutora, którego znalazłem przez Internet. Pojechałem nawet na jakąś posesję w okolicy, którą akurat grodził, żeby zobaczyć ich jakość. Była dużo lepsza od jakości paneli, które oglądałem w hipermarketach budowlanych. To był standard, jaki chciałem uzyskać u siebie. Dodatkowo zamówiłem panele z najgrubszego drutu, 5 mm, który fabrycznie ocynkowano i pomalowano proszkowo. Powinny przetrwać 10-15 lat, a wtedy nie wykluczam postawienia na froncie okazalszego ogrodzenia. Na razie to z grubego i dobrze zabezpieczonego przed korozją drutu - wystarcza.
Ten sam dystrybutor specjalizuje się w produkcji przęseł ze stali, więc zamówiłem u niego bramę i furtkę oraz usługę montażu. Do nowoczesnej architektury domu wybrałem wzór z poziomym układem szczebli. Napęd i wideodomofon dołożę do nich jesienią, już czeka na nie instalacja elektryczna! Do końca roku ogrodzę panelami jeszcze tył działki, boki ogrodzili wcześniej sąsiedzi.
Przesuwną bramę i furtkę wykonano z ocynkowanych ceowników stalowych, powleczonych farbą proszkową
Gotowe panele z ocynkowanego drutu - rady i przestrogi:
Stawianie frontowego ogrodzenia z systemowych materiałów zajęło dzień, łącznie z wylaniem głębokich na 1,5 m fundamentów i osadzeniem w nich słupków pod bramę przesuwną i furtkę. Na wyprodukowanie oraz montaż bramy i furtki czekałem 3 tygodnie od złożenia zamówienia. Roboty odbyły się terminowo i zajęły 5 godzin. Otrzymałem 2 lata gwarancji. Na wszystkie prace zawsze sporządzam z wykonawcami pisemną umowę, w której zawieram najważniejsze elementy - zakres usługi, termin zakończenia prac, szczegółowy koszt, kary umowne. Takie proste umowy bardzo dyscyplinują usługodawców i nie ma sytuacji, że nagle cena rośnie. Fachowcy lubią "poszczypać" klientów.
Dobrze dobrałem kolor lakieru proszkowego, bo nie widać na nim kurzu z gruntowej drogi. Zamierzam go ewentualnie myć myjką ciśnieniową. Ogrodzenie się udało!
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
1 godzinę temu, Gość Radek napisał:
Witam, Mozecie poleciec jakis producentow, ktorzy ciesza sie dobra renoma?
Ale czego szukasz? Co chcesz grodzić, ile i na jak długo? Panele to nie jest mercedes, można je wykonywać nawet w zapadłej wsi, ważne aby maszyny ...
Gość Radek
17-01-2023 15:44
Witam,
Mozecie poleciec jakis producentow, ktorzy ciesza sie dobra renoma?
Żywotność ogrodzenia zależy od jakości sprzedawanych produktów przez producentów. Obecnie najdłuższą rękojmię na rynku udziela firma Betafence, nawet do 20 lat na produkty premium. Tak długa gwarancja może świadczyć o wysokiej klasie produkowanego asortymentu.