Jesteśmy zadowoleni z ogrodzenia. Nie przejmujemy się porównywaniem go do cmentarzy. Nawet po zbudowaniu domów nikt z sąsiadów nie ma chęci zmienienia go, choć nie każdemu z gości przypada ono do gustu - mówi Renata, Członkini Klubu Budujących Dom.
Parametry działki: wymiary 25 × 48 m; grunt piaszczysty.
Parametry ogrodzenia: całe z prefabrykowanych paneli betonowych;
fundament stopy o gł. 60 cm tylko pod słupkami;
podmurówka brak;
brama ze stali, szer. 5 m;
furtka szer. 1 m.
Decyzja: w 1997 r. kupiłam działkę pod miastem. Obok mnie identyczne działki kupili koledzy z pracy. Wtedy były to nieodrolnione nieużytki. W poczuciu radości z dokonanej inwestycji, każdy chciał wytyczyć granice swojej własności. Ponieważ żadne z nas nie planowało wtedy budowy domu, szukaliśmy taniej metody zbudowania ogrodzenia.
Kolega z sąsiedniej wsi, który ogrodził swoją posesję betonowymi panelami, zareklamował je jako niedrogie, szybkie w montażu i zapewniające prywatność wewnątrz posesji. Wskazał producenta z Rawy Mazowieckiej.
Wszyscy skorzystaliśmy z tego kontaktu. Wybraliśmy niebarwione panele z wzorem naśladującym cegłę po jednej ze stron. Jak jeden mąż zdecydowaliśmy się na ażurowe panele w górnej części ogrodzenia, dla dodania mu lekkości.
Betonowe ogrodzenie stoi od 14 lat. Miejscowo zaczynają je pokrywać porosty. Ażurowe panele z łukami i tralkami tworzą "okna" na okolicę
Od strony drogi betonowe ogrodzenie niemal zupełnie zakrywa winorośl pachnąca
Panele wsuwa się w rowki wyprofilowane w słupkach. Wzór cegieł zwrócono w stronę wnętrza działki. Z drugiej strony panele są gładkie
Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli betonowych - porady i przestrogi:
Producent betonowych paneli wykonał jednakowe ogrodzenie na czterech działkach. Zapewniliśmy mu tylko wodę oraz prąd. Brak mediów na działkach w polu to spory kłopot! Budowa ogrodzenia trwała kilka dni.
Jesteśmy zadowoleni z ogrodzenia. Nie przejmujemy się porównywaniem go do cmentarzy. Nawet po zbudowaniu domów nikt z sąsiadów nie ma chęci zmienienia go, choć nie każdemu z gości przypada ono do gustu.
Osobiście oceniam je jako niezwykle funkcjonalne. Ma już 14 lat, a nie trzeba było go konserwować. Zatrzymuje pył z gruntowej drogi. Na otwartym terenie od razu stworzył pożądaną prywatność i osłonę przed wiatrem. Jednocześnie ażury tworzą okna na okolicę. Mam kilka takich okien, a resztę betonowego monolitu obsadziłam winoroślą pachnącą i mieszanym żywopłotem.
Wsuwane panele nie przekrzywiły się i nigdzie się nie kruszą. Dzieje się tak w ażurowych elementach, jeśli producent poskąpi zbrojenia i zastosuje złej jakości beton. Nasz sumiennie wykonał swoją pracę.
Uprzedzam jednak, że przy silnych wiatrach wsuwane panele ruszają się i stukają. Bałam się tego dźwięku, kiedy nocowałam w lecie w prowizorycznym baraku. Obecnie, mieszkając w murowanym budynku, już tego nie słyszę. Fakt, że panele można łatwo demontować, przydawał się w trakcie budowy. Super wygoda!
Dotąd miałam tanią metalową bramę przesuwną. Jesienią tego roku zmieniam ją na ładniejszą. Zawsze zabezpieczam "tyły" na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, więc ponownie zamówiłam przesuwną bramę o szerokości 5 m. Poprzednia sprawdziła się podczas budowy.
Koszty budowy ogrodzenia z prefabrykowanych paneli betonowych:
razem z robocizną 5000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Przęsło ogrodzenia o wysokości 1,5 m i szerokości 2 m składa się z jednego pełnego panelu i dwóch ażurowych
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.