Plaga dzików była powodem postawienia ogrodzenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Plaga dzików była powodem postawienia ogrodzenia

Najchętniej wcale nie grodzilibyśmy działki, ale w Polsce nie ma takiego zwyczaju. Odkąd zaczęła się plaga dzików, stwierdziłam, że taka bariera jest potrzebna. Choć panele z drutu wyglądają delikatnie, stanowią przed zwierzętami dobrą zaporę - mówią Iwona i Zygmunt, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2017 r.

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych:

 • Dł. 20 i 22 m, wys. z podmurówką 1,70 m.
 • Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy gł. 0,50 m (przy bramie 1 m).
 • Słupki - ze stali, między przęsłami wym. 5 x 5 cm, przy furtce i bramie o wym. 10 x 10 cm.
 • Gotowe przęsła - wym. 2,50 x 1,40 m, wykonane z drutu gr. 3 mm, ocynkowanego i pomalowanego lakierem proszkowym na kolor czarny.
 • Furtka - szer. 0,90 m, z domofonem i elektrozaczepem.
 • Brama - dwuskrzydłowa, szer. 3,50 m; z napędem.

Decyzja: Ogrodzenie, które stawialiśmy od frontu i wzdłuż boku działki, miało być proste i jak najmniej widoczne. Takie uznaliśmy za najkorzystniejsze na niedużej posesji o powierzchni 620 m2 i z budynkiem o nieskomplikowanej bryle. Liczyła się jeszcze szybkość i łatwość zamontowania oraz przystępna cena. Wszystko to zapewniły materiały prefabrykowane, czyli betonowa podmurówka, stalowe przęsła, sztachety, słupki. Od razu wyposażyliśmy bramę w napęd, a furtkę - w domofon.

Dwuskrzydłowa brama
Dwuskrzydłową bramę szerokości 3,50 m obsługują dwa siłowniki, sterowane dwukanałowymi pilotami.

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

 • Zygmunt: po materiały pojechałem do firmy zajmującej się budowaniem ogrodzeń. Wybrałem panele z ocynkowanego drutu średniej grubości, zabezpieczonego powłoką naniesioną proszkowo - czarny kolor lakieru zlewa się z otoczeniem. Kupiłem tu również komplet - podmurówkę z płyty betonowej i betonowe łączniki oraz stalowe słupki, ramy do furtki i dwuskrzydłowej bramy, a do ich wypełnienia - gotowe aluminiowe szczeble w kształcie sztachet, z akcesoriami do montażu tj. obejmy, złączki, śruby. Naprzeciwko wiaty garażowej nie ma miejsca na przesuwną bramę z jednym długim skrzydłem, dlatego zastosowałem dwie krótkie rozwierane.

  Nie zamówiłem firmowego montażu, zajęła się nim ekipa, która u nas utwardzała kostką trakty komunikacyjne. Brukarze znali się na rzeczy - składanie ogrodzenia zajęło im 3 dni. Najpierw przy furtce i bramie obsadzili grubsze i dłuższe słupki, stopy fundamentowe wkopali znacznie głębiej, niż pozostałe elementy. Słupki pod lekkie przęsła wstawiali w dziury o głębokości 50 cm - dokładnie wyliczali odległości między nimi - wsypywali gruz i zalewali betonem. Następnego dnia w betonowe łączniki wsuwali elementy podmurówki i montowali przęsła, furtkę i bramę. Dwa tygodnie później elektryk założył domofon i napęd.

 • Iwona: Najchętniej wcale nie grodzilibyśmy działki, ale w Polsce nie ma takiego zwyczaju. Odkąd zaczęła się plaga dzików, stwierdziłam, że taka bariera jest potrzebna. Choć panele z drutu wyglądają delikatnie, stanowią przed zwierzętami dobrą zaporę - są sztywne i trudno je podważyć. Ażurowe ogrodzenie optycznie powiększa działkę, lecz niedługo granicę wyraźnie zaznaczy zimozielony żywopłot. Posadziliśmy go jako wiatrochron. Furtka ma wygodną szerokość, operujemy nią domofonem i elektrozaczepem, albo kluczem. Skrzydło nie jest ciężkie, bo sztachety są aluminiowe.

  W bramie tak samo - siłowniki napędu zamontowane na wąskich i lekkich skrzydłach zawsze działają. Jednak kiedy napada dużo śniegu, trzeba go usuwać, żeby nie blokował pola ruchu. Sterowanie dwukanałowymi pilotami jest proste, napęd działa niezawodnie. Mąż musi tylko wymienić zepsutą fotokomórkę, kosztuje ona 100-200 zł i zrobi to sam.

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • ogrodzenie z elementów prefabrykowanych i robocizna 5600 zł;
 • brama z napędem i furtka z usługą monterską 5800 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje