Wideodomofon i furtka są najsłabszym elementem ogrodzenia
Wideodomofon i furtka są najsłabszym elementem ogrodzenia
Wideodomofon okazał się najsłabszym elementem, bo szybko się zepsuł. Furtka z elektrozaczepem przestała działać, dlatego gości wpuszczamy przez bramę. W następnym domu zamontujemy skrzydło z funkcją furtki - mówią Monika i Maciej, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2011 r.
Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych imitujących łupany granit, wykończone czapami.
Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej lakierem.
Furtki - 3 szt. - główna szer. 1 m z wideodomofonem, dwie 0,90 m do śmietnika.
Brama - szer. 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna z napędem.
Reszta ogrodzenia - na monolitycznej podmurówce, ocynkowane słupki i siatka.
Decyzja:Maciek - Od frontu chcieliśmy mieć ogrodzenie murowane i reprezentacyjne, na bokach i z tyłu - ocynkowaną siatkę i żywopłot. Sam rozrysowałem układ elementów i szerokość furtek, bramy, zadaszonej wiaty śmietnikowej z dwoma furtkami. Wspólnie z żoną wybraliśmy materiały. Zastosowaliśmy kształtki betonowe imitujące łupany granit, bo mają ładny wygląd i nie potrzebują konserwacji. Są trwalsze i tańsze od piaskowca, którym obłożyliśmy fragmenty elewacji domu.
Przęsła, furtki i jednoskrzydłową bramę samonośną zamówiliśmy u ślusarza. To on dobrał przeciwwagę w skrzydle i zamontował elementy ze stali.
Ogrodzenie od frontu z gotowych betonowych kształtek i stali wygląda reprezentacyjnie.
Jednoskrzydłowa przesuwna i samonośna brama z napędem ma wygodną dla użytkowników szerokość 5 m.
Ogrodzenie z prefabrykowanych kształtek betonowych - rady i przestrogi:
Monika: Płot z kształtek stawia się szybko - po ułożeniu murków, w otwory trzeba włożyć pręty zbrojeniowe i wypełnić je betonem, oprawić domofon i listownik, szczyty wykończyć czapami. Cięższej pracy wymagało wylanie głębokiego fundamentu z przodu - nieco mniej murarze natrudzili się przy płytszym fundamencie na bokach, w nim obsadzili słupki siatki. Kiedy murki z kształtek związały, przyjechał ślusarz z przęsłami. Zamontował je śrubami do zaczepów. Ocynkowaną stal pomalował u siebie szarym matowym lakierem, a my na przestrzeni 8 lat użytkowania już raz odświeżyliśmy ją nową warstwą.
Kiedy ślusarz zakończył pracę, wezwaliśmy monterów od napędu - wcześniej, jeszcze przed ułożeniem kostki, elektrycy doprowadzili kable do bramy i furtki. Automatyka przy takim skrzydle jest niezbędna! Wybraliśmy napęd wysokiej jakości, chcieliśmy, żeby był niezawodny i taki jest. W zimie brama porusza się płynnie, nie hamuje nawet przy cienkiej warstwie śniegu na podjeździe.
Wideodomofon okazał się najsłabszym elementem, bo szybko się zepsuł. Furtka z elektrozaczepem przestała działać, dlatego gości wpuszczamy przez bramę. W następnym domu zamontujemy skrzydło z funkcją furtki. Bezobsługowymi elementami ogrodzenia są betonowe kształtki. Nie trzeba ich konserwować, ani myć, bo robi to deszcz.
Wzdłuż ogrodzenia z siatki posadziliśmy żywotniki. Na siatce zawiesiliśmy, na pewien czas, maty z wikliny. Chronią młody żywopłot przed wiatrem, jednak nie są dekoracyjne.
Koszty wykonania ogrodzenia z prefabrykowanych kształtek betonowych:
ogrodzenie od frontu 28 000 zł, w tym elementy ze stali 5000 zł (bez robocizny).
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.