Budowa ogrodzenia według własnego projektu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa ogrodzenia według własnego projektu

Samodzielnie zaprojektowałem ogrodzenie na froncie działki, bo chciałem, żeby miało dobre proporcje i nie konkurowało z architekturą i wykończeniem domu, tylko je uzupełniało. Dom stoi na wsi, w otoczeniu lasu i łąk, więc żeby nie zamykać na nie widoku, resztę działki otoczyłem prefabrykowaną podmurówką z betonu i ażurowymi prefabrykowanymi panelami z drutu - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2013 r.

Działka: wymiary 22 × 38 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

Od frontu - dł. 22 m, wys. 1,8 m; murki i słupki z bloczków betonu komórkowego, wykończone kamieniem elewacyjnym i zwieńczone gotowymi elementami z betonu. Przęsła z elementów stalowych, ocynkowanych i zabezpieczonych proszkowo lakierem w kolorze antracyt; reszta - z prefabrykowanych paneli z drutu o gr. 5 mm, zabezpieczonych proszkowo na kolor antracyt. 

 • Fundament - front o gł. 0,8 m i szer. 0,4 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki; reszta - z betonowych prefabrykowanych elementów. 
 • Podmurówka - z bloczków betonu komórkowego, wykończonego kamieniem elewacyjnym. 
 • Furtki - główna o szer. 1,2 m, z elektrozaczepem, wideodomofonem i oświetleniem; do śmietnika - 2 furtki o szer. 1 m. 
 • Brama - o szer. 4,6 m, przesuwna, samonośna, jednoskrzydłowa, z napędem.
Ogrodzenie: Podmurówkę i słupki obłożono kamieniem elewacyjnym, a przęsła są ze stali zabezpieczonej proszkowo
Podmurówkę i słupki obłożono kamieniem elewacyjnym, a przęsła są ze stali zabezpieczonej proszkowo

Decyzja: samodzielnie zaprojektowałem ogrodzenie na froncie działki, bo chciałem, żeby miało dobre proporcje i nie konkurowało z architekturą i wykończeniem domu, tylko je uzupełniało. Ponieważ wcześniej użyłem kamienia elewacyjnego, taki sam materiał dałem na murkach, słupkach i podmurówce.

Rozrysowałem również przęsła ze stali z poziomo ułożonymi szerokimi i zamkniętymi kształtownikami. Wykonano je ze stali ocynkowanej i zabezpieczonej proszkowo, więc nie wymagają konserwacji. W tej części ogrodzenia zmieściłem wygodną furtkę o niestandardowej szer. 1,2 m, z elektrozaczepem i wideodomofonem, szeroką samonośną bramę przesuwną oraz zadaszony obszerny śmietnik.

Każdy szczegół starannie dopieściłem pod względem funkcjonalnym i estetycznym, wiedząc, że będą często używane. Jest teraz wygodnie. Dom stoi na wsi, w otoczeniu lasu i łąk, więc żeby nie zamykać na nie widoku, resztę działki otoczyłem prefabrykowaną podmurówką z betonu i ażurowymi prefabrykowanymi panelami z drutu.

Mam poczucie, że z każdej strony ogrodzenie dobrze wpisuje się w otoczenie i zabudowę na posesji. Tak jak zaplanowałem, robota została wykonana raz a porządnie!

Pieczołowicie wykończony i zadaszony śmietnik w ogrodzeniu
Po przeciwległej do furtki stronie ogrodzenia frontowego ulokowano pieczołowicie wykończony i zadaszony śmietnik
Ogrodzenie z boku działki z prefabrykowanych paneli z drutu o gr. 5 mm
Ogrodzenie z boku działki z prefabrykowanych paneli z drutu o gr. 5 mm

Ogrodzenie zaprojektowane samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Kamień elewacyjny na murkach fantastycznie zachowuje się w użytkowaniu. Niestraszna mu zima, upał, brud i woda. Zapobiegawczo zabezpieczyłem go po ułożeniu środkami do kamienia, więc nie jest podatny na warunki atmosferyczne. Można go umyć myjką ciśnieniową, ale na razie nie jest to konieczne, bo nie znać na nim kurzu.

  Ze względów praktycznych, zastosowałem samonośną bramę przesuwną, z jednym skrzydłem. Zapewniłem jej wzdłuż ogrodzenia odpowiednio dużo miejsca, a jej wykonawca dobrze obliczył ciężar i wielkość przeciwwagi. Monter napędu prawidłowo wyliczył jego moc, więc brama działa bez zarzutu, nawet w śnieżyce i mrozy.
   
 • Ogrodzenie budowałem przez 2 miesiące, pilnując, żeby fachowcy przestrzegali wszelkich niezbędnych prawideł sztuki budowlanej. Tak jak podczas wznoszenia domu, nie akceptowałem fuszerki i półśrodków. Na każdy element ogrodzenia przewidziano właściwą porę.
   
  Elementy stalowe na front dostarczono na budowę po upływie 6 tygodni od złożenia zamówienia. Elementy prefabrykowane kupiłem wraz akcesoriami do montażu w hurtowni materiałów na ogrodzenia.

Koszty samodzielnie zaprojektowanego ogrodzenia:

 • Ogrodzenie frontowe: materiały - 10 000 zł, robocizna - 2000 zł
 • Pozostałe: materiały - 12 000 zł, robocizna - 3000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Maj 2017, 14:11

Kilka słów o tym, jak przygotować beton do budowy ogrodzenia można znaleźć na naszym blogu www.joniec-ekspert.pl: http://www.joniec-ekspert.pl/2017/03/29/jakrzygotowac-beton-do-budowy-ogrodzenia/

time image

Gość Łukasz

25 Maj 2017, 08:00

Czy do wymurowania ogrodzenia powinienem użyć jakieś gotowej zaprawy, czy mogę wyciągnąć betoniarkę i samemu ukręcić? Która opcja będzie bardziej trwała?

time image

Gość khhris@wp.pl

17 Wrz 2015, 17:51

moglbym wiedziec co to za projekt domu ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA