Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych postawiłem samodzielnie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych postawiłem samodzielnie

Wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! - mówi Jarek, Członek Klubu Budujących Dom, który ogrodzenie stawiał w 2016 r.

aktualizacja: 2018-07-12 07:51:35

Ogrodzenie od frontu - dł. 38 m, wys. 1,50 m.

 • Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o gł. 0,60 m, przy furtce i bramie przesuwnej liniowe, z żelbetu, o gł. 1,30 m.
 • Gotowe przęsła - o wym. 2,50 × 1,50 m, z drutu o gr. 4 mm, ocynkowanego i pomalowanego farbą proszkową (kolor antracyt). 
 • Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem. 
 • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, na razie bez napędu (doprowadzono już zasilanie elektryczne). 
 • Reszta ogrodzenia - z identycznych materiałów.

Decyzja: wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! Wyjątek stanowiła tylko brama i furtka - zamówiłem je u ślusarza wraz z montażem.

Wyszło ogrodzenie ażurowe i miejscami prawie niewidoczne, ale to dobrze, bo nie zasłania mi zielonej okolicy. Kolejność prac była następująca - najpierw założyłem bramę i furtkę, potem płot z prefabrykatów. Wkrótce dodam do bramy napęd, a do furtki - domofon.

Systemowe ogrodzenie

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

 • Dokładnie obejrzałem przęsła w hipermarketach budowlanych, lecz ostatecznie wolałem je kupić taniej u dystrybutora markowych wyrobów polskiego producenta. Wybrałem panele z drutu o gr. 4 mm, które zabezpieczono ocynkiem i farbą proszkową w kolorze na żądanie. Wiadomo, do stawiania systemowego ogrodzenia potrzeba podmurówki z płyty betonowej i betonowych łączników oraz stalowych słupków, przęseł i akcesoriów do montażu - obejm, złączek, śrub itd. Wszystko to otrzymałem w jednym miejscu.

  Wznoszenie przęseł okazało się bardzo proste. Do osadzenia słupków w podłożu dosłownie wystarczyły mi sznurek, łopata i tzw. sucha zaprawa z piasku zmieszanego z cementem. Dziury o gł. 50 cm wykopywałem w określonej odległości, wstawiałem słupki, wsypywałem suchy beton, ubijałem go i składałem elementy podmurówki. Następnie montowałem przęsła między słupkami. Oczywiście, doliczyłem przestrzeń na łączniki po obu stronach przęseł.

  Ogrodzenie przetrwało już dwie zimy i do tej pory nie zauważyłem niczego negatywnego, wszystkie elementy stoją w pionie, grunt ich nie wysadził. Technologia dała mi 100% zadowolenia!

 • Wolałem nie budować sam furtki i bramy. Łatwo tu o błąd konstrukcyjny, szczególnie jeśli planuje się ciężką bramę samonośną z przeciwwagą i napędem. Poprosiłem o to fachowców. W miejscach słupków przy bramie i furtce operator koparki wybrał ziemię pod głęboki fundament - ma gł. 1,30 m, bo musieliśmy zejść poniżej poziomu przemarzania gruntu. Zaszalowałem deskami wykop i zamówiłem beton z gruszki, weszło ponad 2 m3 zaprawy.

  Według mojego wzoru i wytycznych, ślusarz wykonał z walcowanych profili bramę i furtkę, ocynkował i pomalował proszkowo, osadził je po przerwie technicznej. Wywiercił w fundamencie otwory montażowe, wstawił słupki, zalał i ustabilizował specjalnym preparatem.

Boczna część ogrodzenia z gotowych przęseł z drutu

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • ogrodzenie z elementów prefabrykowanych 3000 zł (robocizna własna); 
 • brama przesuwna i furtka wraz z usługą monterską 4000 zł (bez napędu bramy).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenie z prefabrykowanych wyrobów jest lekkie, przejrzyste i prawie niewidoczne.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja budowy ogrodzenia modułowego
Instrukcja budowy ogrodzenia modułowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny