Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych postawiłem samodzielnie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych postawiłem samodzielnie

Wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! - mówi Jarek, Członek Klubu Budujących Dom, który ogrodzenie stawiał w 2016 r.

Ogrodzenie od frontu - dł. 38 m, wys. 1,50 m.

 • Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o gł. 0,60 m, przy furtce i bramie przesuwnej liniowe, z żelbetu, o gł. 1,30 m.
 • Gotowe przęsła - o wym. 2,50 × 1,50 m, z drutu o gr. 4 mm, ocynkowanego i pomalowanego farbą proszkową (kolor antracyt). 
 • Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem. 
 • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, na razie bez napędu (doprowadzono już zasilanie elektryczne). 
 • Reszta ogrodzenia - z identycznych materiałów.

Decyzja: wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! Wyjątek stanowiła tylko brama i furtka - zamówiłem je u ślusarza wraz z montażem.

Wyszło ogrodzenie ażurowe i miejscami prawie niewidoczne, ale to dobrze, bo nie zasłania mi zielonej okolicy. Kolejność prac była następująca - najpierw założyłem bramę i furtkę, potem płot z prefabrykatów. Wkrótce dodam do bramy napęd, a do furtki - domofon.

Systemowe ogrodzenie

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

 • Dokładnie obejrzałem przęsła w hipermarketach budowlanych, lecz ostatecznie wolałem je kupić taniej u dystrybutora markowych wyrobów polskiego producenta. Wybrałem panele z drutu o gr. 4 mm, które zabezpieczono ocynkiem i farbą proszkową w kolorze na żądanie. Wiadomo, do stawiania systemowego ogrodzenia potrzeba podmurówki z płyty betonowej i betonowych łączników oraz stalowych słupków, przęseł i akcesoriów do montażu - obejm, złączek, śrub itd. Wszystko to otrzymałem w jednym miejscu.

  Wznoszenie przęseł okazało się bardzo proste. Do osadzenia słupków w podłożu dosłownie wystarczyły mi sznurek, łopata i tzw. sucha zaprawa z piasku zmieszanego z cementem. Dziury o gł. 50 cm wykopywałem w określonej odległości, wstawiałem słupki, wsypywałem suchy beton, ubijałem go i składałem elementy podmurówki. Następnie montowałem przęsła między słupkami. Oczywiście, doliczyłem przestrzeń na łączniki po obu stronach przęseł.

  Ogrodzenie przetrwało już dwie zimy i do tej pory nie zauważyłem niczego negatywnego, wszystkie elementy stoją w pionie, grunt ich nie wysadził. Technologia dała mi 100% zadowolenia!

 • Wolałem nie budować sam furtki i bramy. Łatwo tu o błąd konstrukcyjny, szczególnie jeśli planuje się ciężką bramę samonośną z przeciwwagą i napędem. Poprosiłem o to fachowców. W miejscach słupków przy bramie i furtce operator koparki wybrał ziemię pod głęboki fundament - ma gł. 1,30 m, bo musieliśmy zejść poniżej poziomu przemarzania gruntu. Zaszalowałem deskami wykop i zamówiłem beton z gruszki, weszło ponad 2 m3 zaprawy.

  Według mojego wzoru i wytycznych, ślusarz wykonał z walcowanych profili bramę i furtkę, ocynkował i pomalował proszkowo, osadził je po przerwie technicznej. Wywiercił w fundamencie otwory montażowe, wstawił słupki, zalał i ustabilizował specjalnym preparatem.

Boczna część ogrodzenia z gotowych przęseł z drutu

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • ogrodzenie z elementów prefabrykowanych 3000 zł (robocizna własna); 
 • brama przesuwna i furtka wraz z usługą monterską 4000 zł (bez napędu bramy).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenie z prefabrykowanych wyrobów jest lekkie, przejrzyste i prawie niewidoczne.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje