Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.

aktualizacja: 2017-07-13 11:28:25
Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem
Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem

Parametry ogrodzenia:

 • Od frontu o dł. 28 m i wys. 1,65 m, z prefabrykowanych kształtek betonowych oraz z elementów ze stali (ocynkowanej ogniowo i polakierowanej proszkowo), przęsła o wym. 2,5 x 1,25 m. 
 • Reszta ogrodzenia – z gotowych słupków i paneli z ocynkowanych prętów o gr. 4 mm. 
 • Fundament – front o gł. 1 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki.

Podmurówka:

 • Od frontu z betonu i kształtek betonowych. 
 • Reszta – prefabrykowane elementy podwalinowe z betonu o wys. 20 cm. 
 • Furtki – główna o szer. 1,15 m, z elektrozaczepem i domofonem; do śmietnika o szer. 1 m. 
 • Brama – o szer. 4,3 m, dwuskrzydłowa, z napędem.

Decyzja: nie chcieliśmy budować tradycyjnego ogrodzenia z cegły klinkierowej, bo nie pasuje do nowoczesnej bryły naszego domu. Myśleliśmy o otynkowanych murkach, ale obawialiśmy się, że nie będą praktyczne w późniejszym użytkowaniu – szybko się zabrudzą od pyłu z drogi i trudno będzie je czyścić. Wybraliśmy prefabrykowane elementy z betonu, imitujące łupany granit. Wyglądają solidnie, ale nowocześnie i można je myć myjką ciśnieniową.

 

Staraliśmy się ograniczyć koszty ogradzania działki o wym. 28 x 33 m, wkładając w nie samodzielną pracę. Oboje jesteśmy inżynierami, więc mamy pojęcie o projektowaniu i budowie ogrodzeń. Sami zaprojektowaliśmy w programie Autocad wielkość murków i słupków oraz układ elementów ze stali.

 

Koniecznie chcieliśmy mieć przęsła ze stali ocynkowanej i polakierowanej proszkowo, ale w sprzedaży nie znaleźliśmy wyrobów z takiego materiału i w takim układzie. Podobne panele, o dobrej jakości u renomowanych producentów, były bardzo drogie. Natomiast drobni producenci pracują na stali nieocynkowanej, doradzając jej dwukrotne malowanie farbą do metalu. Technologicznie i jakościowo nie spełniały naszych oczekiwań.

 

Skoro wkładaliśmy dużo własnej pracy, chcieliśmy mieć w reprezentacyjnej części działki ładne i niesztampowe ogrodzenie, które nie potrzebuje konserwacji. Z naszego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Prefabrykowane kształtki z betonu, imitujące łupany granit, zostaną jeszcze zaimpregnowane preparatem do betonu Resztę ogrodzenia skonstruowano z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm Tylna brama i furtka
Prefabrykowane kształtki z betonu, imitujące łupany granit, zostaną jeszcze zaimpregnowane preparatem do betonu Resztę ogrodzenia skonstruowano z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm Tylna brama i furtka

Ogrodzenie z poziomymi szczeblami - rady i przestrogi:

 • Podmurówka i słupki z kształtek betonowych
  Podmurówka i słupki z kształtek betonowych
  Magda: to ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki, więc rozlokowałam szczeble w odległości 7 cm od siebie. Sprawdzałam inne ustawienia szczebli, ale panele prezentowały się zbyt masywnie. Ogrodzenie jest lekkie i dostatecznie przejrzyste.

   

 • Konrad: fundamenty i podmurówkę z betonu na froncie wylewałem z pomocą lokalnych robotników. Razem stawialiśmy słupki i murki z betonowych kształtek. Panele przeznaczone na front działki, spawałem z teściem z kształtowników stalowych o wym. 2,5 x 4 cm, które kupiłem w składzie stali. Słupki 60 x 60 mm wykonaliśmy ze stali o gr. 3 mm, przęsła – ze stali o gr. 2 mm. Trwało to tydzień.

   

  Zawiozłem je potem do cynkowni, gdzie je ocynkowano ogniowo, a następnie polakierowano proszkowo. Przygotowanie paneli wymagało sporo wysiłku i czasu, ale za to mam pewność, że są solidne i nie zardzewieją. Na samych elementach stalowych zaoszczędziłem w porównaniu z kupnymi (od renomowanego producenta) ok. 16 000 zł.

   

  Wykonanie na froncie fundamentów i murków zajęło 2 dni. Montaż frontowych elementów ze stali – 1 dzień. Reszta ogrodzenia zabrała 144 roboczogodziny.

Ogrodzenie z poziomymi szczeblami - koszty:

 • Od frontu 15 870 zł. 
 • Reszta 8407 zł. 
 • Front – podmurówka, kształtki betonowe 6000 zł, stal 3000 zł, cynkowanie ogniowe 1000 zł, malowanie proszkowe 1000 zł, napęd do bramy 2200 zł. 
 • Reszta ogrodzenia – materiały 5000 zł. 
 • Robocizna – 1500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Karolina

07 Paź 2015, 09:40

co do Pana ktory pisał 3 marca :) Jestem dokładnie tego samego zdania. wczesniej nie zobaczylam niestety Pana komentarza..no cóż ;)Ciekawi mnie samą ta cena :P no ja niestety tak tanio nie miałam :P :Ppic na wode opowiadaja.. !

time image

Gość gosc

03 Mar 2015, 21:53

szkoda, że Pan nie pokazał jak sobie wyspawał w garażu bramę wjazdową :-Djak front ma 28 metrów to jest mniej więcej 11 przęseł po 2.5 metra. Nawet u Wiśniowskiego tyle nie kosztuje ogrodzenie. Mocno przesadzone z tymi zaoszczędzonymi 16 tysiącami zł w porównaniu do kupnego ogrodzenia.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny