Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.

Parametry ogrodzenia:

 • Od frontu o dł. 28 m i wys. 1,65 m, z prefabrykowanych kształtek betonowych oraz z elementów ze stali (ocynkowanej ogniowo i polakierowanej proszkowo), przęsła o wym. 2,5 x 1,25 m. 
 • Reszta ogrodzenia - z gotowych słupków i paneli z ocynkowanych prętów o gr. 4 mm. 
 • Fundament - front o gł. 1 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki.

Podmurówka:

 • Od frontu z betonu i kształtek betonowych. 
 • Reszta - prefabrykowane elementy podwalinowe z betonu o wys. 20 cm. 
 • Furtki - główna o szer. 1,15 m, z elektrozaczepem i domofonem; do śmietnika o szer. 1 m. 
 • Brama - o szer. 4,3 m, dwuskrzydłowa, z napędem.
Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem
Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem

Decyzja: nie chcieliśmy budować tradycyjnego ogrodzenia z cegły klinkierowej, bo nie pasuje do nowoczesnej bryły naszego domu. Myśleliśmy o otynkowanych murkach, ale obawialiśmy się, że nie będą praktyczne w późniejszym użytkowaniu - szybko się zabrudzą od pyłu z drogi i trudno będzie je czyścić. Wybraliśmy prefabrykowane elementy z betonu, imitujące łupany granit. Wyglądają solidnie, ale nowocześnie i można je myć myjką ciśnieniową.

Staraliśmy się ograniczyć koszty ogradzania działki o wym. 28 x 33 m, wkładając w nie samodzielną pracę. Oboje jesteśmy inżynierami, więc mamy pojęcie o projektowaniu i budowie ogrodzeń. Sami zaprojektowaliśmy w programie Autocad wielkość murków i słupków oraz układ elementów ze stali.

Koniecznie chcieliśmy mieć przęsła ze stali ocynkowanej i polakierowanej proszkowo, ale w sprzedaży nie znaleźliśmy wyrobów z takiego materiału i w takim układzie. Podobne panele, o dobrej jakości u renomowanych producentów, były bardzo drogie. Natomiast drobni producenci pracują na stali nieocynkowanej, doradzając jej dwukrotne malowanie farbą do metalu. Technologicznie i jakościowo nie spełniały naszych oczekiwań.

Skoro wkładaliśmy dużo własnej pracy, chcieliśmy mieć w reprezentacyjnej części działki ładne i niesztampowe ogrodzenie, które nie potrzebuje konserwacji. Z naszego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Ogrodzenie z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm
Resztę ogrodzenia skonstruowano z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm
Tylna brama i furtka
Tylna brama i furtka

Ogrodzenie z poziomymi szczeblami - rady i przestrogi:

 • Magda: to ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki, więc rozlokowałam szczeble w odległości 7 cm od siebie. Sprawdzałam inne ustawienia szczebli, ale panele prezentowały się zbyt masywnie. Ogrodzenie jest lekkie i dostatecznie przejrzyste.
 • Konrad: fundamenty i podmurówkę z betonu na froncie wylewałem z pomocą lokalnych robotników. Razem stawialiśmy słupki i murki z betonowych kształtek. Panele przeznaczone na front działki, spawałem z teściem z kształtowników stalowych o wym. 2,5 x 4 cm, które kupiłem w składzie stali. Słupki 60 x 60 mm wykonaliśmy ze stali o gr. 3 mm, przęsła - ze stali o gr. 2 mm. Trwało to tydzień. Zawiozłem je potem do cynkowni, gdzie je ocynkowano ogniowo, a następnie polakierowano proszkowo. Przygotowanie paneli wymagało sporo wysiłku i czasu, ale za to mam pewność, że są solidne i nie zardzewieją. Na samych elementach stalowych zaoszczędziłem w porównaniu z kupnymi (od renomowanego producenta) ok. 16 000 zł. Wykonanie na froncie fundamentów i murków zajęło 2 dni. Montaż frontowych elementów ze stali - 1 dzień. Reszta ogrodzenia zabrała 144 roboczogodziny.
Podmurówka i słupki z kształtek betonowych
Podmurówka i słupki z kształtek betonowych

Koszty budowy ogrodzenia z poziomymi szczeblami:

 • Od frontu 15 870 zł. 
 • Reszta 8407 zł. 
 • Front - podmurówka, kształtki betonowe 6000 zł, stal 3000 zł, cynkowanie ogniowe 1000 zł, malowanie proszkowe 1000 zł, napęd do bramy 2200 zł. 
 • Reszta ogrodzenia - materiały 5000 zł. 
 • Robocizna - 1500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Prefabrykowane kształtki z betonu, imitujące łupany granit, zostaną jeszcze zaimpregnowane preparatem do betonu

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Karolina

07 Paź 2015, 09:40

co do Pana ktory pisał 3 marca :) Jestem dokładnie tego samego zdania. wczesniej nie zobaczylam niestety Pana komentarza..no cóż ;)Ciekawi mnie samą ta cena :P no ja niestety tak tanio nie miałam :P :Ppic na wode opowiadaja.. !

time image

Gość gosc

03 Mar 2015, 21:53

szkoda, że Pan nie pokazał jak sobie wyspawał w garażu bramę wjazdową :-Djak front ma 28 metrów to jest mniej więcej 11 przęseł po 2.5 metra. Nawet u Wiśniowskiego tyle nie kosztuje ogrodzenie. Mocno przesadzone z tymi zaoszczędzonymi 16 tysiącami zł w porównaniu do kupnego ogrodzenia.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje