Ogrodzenie ze sztachet na działce z pięknym starodrzewem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie ze sztachet na działce z pięknym starodrzewem

Wiedzieliśmy na pewno, że nie chcemy płotu pełnego i wysokiego. Ogólnie lubimy kamień i drewno, więc razem z kolegą sprowadziliśmy z Czech gotowe deski ogrodzeniowe z modrzewia - mówią Julita i Jurek Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2007 r.

Ogrodzenie:

 • Od frontu - o długości 70 m.
 • Słupki przy bramie, furtce, śmietniku z łupka szydłowieckiego.
 • Przęsła - poprzeczki z kątowników stalowych i sztachety.
 • Furtki - 3 szt. o szerokości 0,90 m, główna z elektrozaczepem i domofonem, 2 w wiacie śmietnikowej zamykane na klucz.
 • Brama - o szerokości 5 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna; z napędem i pilotami.

Decyzja: Wiedzieliśmy na pewno, że nie chcemy płotu pełnego i wysokiego. Ogólnie lubimy kamień i drewno, więc razem z kolegą sprowadziliśmy z Czech gotowe deski ogrodzeniowe z modrzewia. Trafiliśmy z nimi w dziesiątkę, podobnie jak z łupkiem szydłowieckim. Drewno i łupek świetnie współgrają i nadają parkanowi charakterystyczny styl. Wymagają relatywnie nieuciążliwej konserwacji. Teren jest leśny, z pięknym starodrzewem, wszędzie pełno korzeni, więc postanowiliśmy nie robić z betonu liniowych fundamentów, tylko stopy.

Napęd przy bramie wjazdowej
Przesuwne samonośne skrzydło uruchamia napęd (założono go wraz z bramą).
Ogrodzenie ze sztachet
Sztachety przykręcono do stalowych poprzeczek na specjalne śruby i w rozstawie 7 cm.
Furtka
Furtka ma szerokość 90 cm. W słupek wmurowano skrzynkę pocztową.

Ogrodzenie ze sztachet - rady i przestrogi:

 • Panowie, którzy budowali nasz dom, doradzili, żeby drewno zabezpieczyć surową ropą. Podgrzewali ją w wannie i moczyli sztachety. W przerwach technicznych wylewali z betonu stopy pod stalowe słupki. Zamontowali do nich poprzeczki ze stali, a później stolarz przykręcił sztachety. Ten sam stolarz wykonał dla nas również ozdobną furtkę i bramę z drewna świerkowego. Oba elementy mają wyprofilowane łuki i "wiszą" na solidnych grubych słupkach z łupka. Kamień sprowadziliśmy wprost z kamieniołomu, bo tak było taniej. Zrobiliśmy sobie wycieczkę po kilku kopalniach i zamówiliśmy hurtem materiał także na podjazd, taras, kominy.

 • Łupek na słupkach wykonawca zabezpieczył silikonem. Przez 12 lat zaimpregnowaliśmy go środkiem do kamienia ponownie jeszcze 2 razy, w odstępach co 4-5 lat. Stalowych elementów i sztachet dotąd nie odświeżaliśmy, bo tego nie potrzebują. Myjemy wodą pod ciśnieniem i malujemy olejem do drewna tylko furtkę i bramę - drewno świerkowe rozsycha się. Szybko odczuliśmy brak podmurówki. Psy rasy chart podkopywały się pod parkanem i dawały dyla. Podobnie Yorki, te przeciskały się przez większe szczeliny w ogrodzeniu - sztachety są rozstawione co 7 cm - zależało mam na ażurze. Kupiliśmy więc siatkę z odpornego PVC, pocięliśmy na pasy, przymocowaliśmy u dołu płotu i wkopaliśmy drugi brzeg w ziemię. Pomogło!

  Domofon dość szybko odmówił współpracy, ale go nie naprawiliśmy, bo furtka jest blisko domu. Częściej używamy napędu przy bramie, a ten od początku działa bezusterkowo. Elektryk dobrze go dobrał do ciężaru skrzydła. Ze względu na kradzieże przykręcił go długimi śrubami do podłoża. Przesuwna samonośna brama na piloty to element bardzo wygodny na co dzień. Nie przeszkadza jej deszcz, śnieg, mróz.

Ogrodzenie ze sztachet - koszty:

 • ogrodzenie z robocizną 13 500 zł;
 • napęd z montażem 1600 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje