Remont ogrodzenia z siatki - usuwanie korozji
Rozciągana na słupach siatka, stanowi chyba najtańszy sposób na ogrodzenie posesji. Kupić można wyroby ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego dodatkowo tworzywem w różnych kolorach, plecione i zgrzewane (z prostokątnymi oczkami). Im średnica drutu i gęstość siatki jest większa, tym przegroda sztywniejsza. Siatka z rolki również jest fabrycznie zabezpieczana przed wpływem warunków pogodowych. Jednak nie wszystkie produkty są równie odporne na korozję. Większą wytrzymałość zapewnia zewnętrzna warstwa z tworzywa sztucznego (PVC, polietylenu).
Tak zabezpieczona siatka na ogół przez wiele lat nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Z kolei ocynkowaną raz na kilka lat trzeba poddać renowacji, w szczególności, gdy nie jest dodatkowo pomalowana farbą. Z czasem cynk się utlenia i dochodzi do rdzewienia stali. Jeżeli w trakcie eksploatacji powłoka ochronna (PVC lub farba) zostanie w którymś miejscu uszkodzona, warto pomalować ten obszar preparatem antykorozyjnym i farbą do metalu w odpowiednim kolorze. Jeśli mamy już do czynienia z korozją - podobnie jak w przypadku przęseł, musimy ją usunąć (papierem ściernym, drucianą szczotką, szlifierką bądź odrdzewiaczem), a następnie powierzchnię odtłuścić i pokryć farbą podkładową oraz wykończeniową.
Remont ogrodzenia z siatki - wymiana siatki
Mocno skorodowany płot, który przez wiele lat nie był malowany, trzeba wymienić. Inwestorzy często robią to samodzielnie. W takim wypadku, najwygodniej zastosować ogrodzenie systemowe - w komplecie jest siatka, słupki oraz podmurówka prefabrykowana. Jeśli jednak mamy do czynienia ze spadkiem terenu, lepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.
Prace rozpoczyna się od zabetonowania w ziemi (na głębokości ok. 60 cm) słupków ogrodzeniowych, rozstawionych co 2-3 m. Przy montażu podmurówki prefabrykowanej, rozstaw słupków zależy od długości płyt (na ogół 2,5 m). Aby zapobiec przechylaniu się ogrodzenia, stosuje się tzw. słupki rozdwojone albo podpory - ich górne końce mocowane są do słupków, a dolne osadzane w betonie. Podpory umieszcza się w narożnikach ogrodzenia, a jeżeli długość jego boku przekracza 40 m - również pośrodku. Po posadowieniu słupków należy odczekać 7-10 dni, aż beton stwardnieje, i dopiero wtedy przystąpić do naciągania siatki.
Siatkę mocuje się do słupków za pomocą drutu wiązałkowego lub przelotek. Trzeba też zastosować grubsze druty naciągowe (napinające) lub linki, które usztywnią ogrodzenie. W przypadku siatki o wysokości 1,5 m, stosuje się trzy druty. Na ich końcach montuje się napinacze (służą do napięcia drutów naciągowych). Nierówności terenu warto zniwelować. Jeżeli zaś ogrodzenie jest budowane na terenie pochyłym, podmurówka ma kształt schodkowy, albo rezygnuje się z niej i siatkę mocuje pod odpowiednim kątem.
- Jak nie stresować się w czasie budowy?
- Wymiana okien za grosze. Tak uzyskasz dofinansowanie
- Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Praktyczne porady
- Jakie płyty, profile i akcesoria będą potrzebne do zabudowy poddasza?
Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Siatkę kupowaną w rolkach rozciąga się na słupkach z kątowników albo rur stalowych, zamkniętych od góry kapturkiem. Pomiędzy skrajnymi słupkami, u góry i u dołu rozpina się linki stalowe (druty naciągowe) i mocuje do nich siatkę (fot.: Betafence)