Remont ogrodzenia z siatki - kiedy wymienić, a kiedy odnowić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont ogrodzenia z siatki - kiedy wymienić, a kiedy odnowić?

Rozciągana na słupach siatka, stanowi chyba najtańszy sposób na ogrodzenie posesji. Czy ogrodzenie z siatki wymaga konserwacji i renowacji?

aktualizacja: 2021-12-15 09:48:10

Remont ogrodzenia z siatki - usuwanie korozji

Rozciągana na słupach siatka, stanowi chyba najtańszy sposób na ogrodzenie posesji. Kupić można wyroby ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego dodatkowo tworzywem w różnych kolorach, plecione i zgrzewane (z prostokątnymi oczkami). Im średnica drutu i gęstość siatki jest większa, tym przegroda sztywniejsza. Siatka z rolki również jest fabrycznie zabezpieczana przed wpływem warunków pogodowych. Jednak nie wszystkie produkty są równie odporne na korozję. Większą wytrzymałość zapewnia zewnętrzna warstwa z tworzywa sztucznego (PVC, polietylenu).

Tak zabezpieczona siatka na ogół przez wiele lat nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Z kolei ocynkowaną raz na kilka lat trzeba poddać renowacji, w szczególności, gdy nie jest dodatkowo pomalowana farbą. Z czasem cynk się utlenia i dochodzi do rdzewienia stali. Jeżeli w trakcie eksploatacji powłoka ochronna (PVC lub farba) zostanie w którymś miejscu uszkodzona, warto pomalować ten obszar preparatem antykorozyjnym i farbą do metalu w odpowiednim kolorze. Jeśli mamy już do czynienia z korozją - podobnie jak w przypadku przęseł, musimy ją usunąć (papierem ściernym, drucianą szczotką, szlifierką bądź odrdzewiaczem), a następnie powierzchnię odtłuścić i pokryć farbą podkładową oraz wykończeniową.

Remont ogrodzenia z siatki - wymiana siatki

Mocno skorodowany płot, który przez wiele lat nie był malowany, trzeba wymienić. Inwestorzy często robią to samodzielnie. W takim wypadku, najwygodniej zastosować ogrodzenie systemowe - w komplecie jest siatka, słupki oraz podmurówka prefabrykowana. Jeśli jednak mamy do czynienia ze spadkiem terenu, lepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

Prace rozpoczyna się od zabetonowania w ziemi (na głębokości ok. 60 cm) słupków ogrodzeniowych, rozstawionych co 2-3 m. Przy montażu podmurówki prefabrykowanej, rozstaw słupków zależy od długości płyt (na ogół 2,5 m). Aby zapobiec przechylaniu się ogrodzenia, stosuje się tzw. słupki rozdwojone albo podpory - ich górne końce mocowane są do słupków, a dolne osadzane w betonie. Podpory umieszcza się w narożnikach ogrodzenia, a jeżeli długość jego boku przekracza 40 m - również pośrodku. Po posadowieniu słupków należy odczekać 7-10 dni, aż beton stwardnieje, i dopiero wtedy przystąpić do naciągania siatki.

Lekkie płoty z siatki bądź paneli opierane są na metalowych słupkach osadzanych w betonie
Lekkie płoty z siatki bądź paneli opierane są na metalowych słupkach osadzanych w betonie. Aby konstrukcja się nie przechylała, słupki narożne (rys. po lewej), końcowe (rys. środkowy) i środkowe (rys. po prawej) wymagają dodatkowego podparcia.

Siatkę mocuje się do słupków za pomocą drutu wiązałkowego lub przelotek. Trzeba też zastosować grubsze druty naciągowe (napinające) lub linki, które usztywnią ogrodzenie. W przypadku siatki o wysokości 1,5 m, stosuje się trzy druty. Na ich końcach montuje się napinacze (służą do napięcia drutów naciągowych). Nierówności terenu warto zniwelować. Jeżeli zaś ogrodzenie jest budowane na terenie pochyłym, podmurówka ma kształt schodkowy, albo rezygnuje się z niej i siatkę mocuje pod odpowiednim kątem.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Siatkę kupowaną w rolkach rozciąga się na słupkach z kątowników albo rur stalowych, zamkniętych od góry kapturkiem. Pomiędzy skrajnymi słupkami, u góry i u dołu rozpina się linki stalowe (druty naciągowe) i mocuje do nich siatkę (fot.: Betafence)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje