Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2006 r.

Ogrodzenie od frontu - o dł. 30 m.

 • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
 • Słupki i podmurówka - odpowiednio o wys. 1,90 i 0,30 m, wymurowane z cegieł klinkierowych. 
 • Przęsła - z ocynkowanych walcowanych profili stalowych, o wys. 1,60 m. 
 • Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem i domofonem.
 • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna, z napędem. 
 • Reszta ogrodzenia - z ocynkowanej siatki.

Właścicielom nie przeszkadza, że cegła i fugi zachodzą zielonym nalotem.

Decyzja: zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej, na pozostałych granicach posesji - ocynkowaną siatkę.

Mąż rozrysował elementy na froncie, ustalił wielkość murowanych słupków i podmurówki oraz lokalizację i szerokość stalowych przęseł, furtki i bramy. Głównym celem było uzyskanie proporcjonalnych podziałów i nawiązanie do architektury domu. Do jego stylu pasuje tradycyjna cegła klinkierowa, zaś ażurowe przęsła ze stali dodają płotu na froncie lekkości.

Zbrojony fundament liniowy, słupki i podmurówkę wykonali murarze podczas wznoszenia budynku, wykorzystując przerwy techniczne. Elementy stalowe wraz z usługą monterską zamówiliśmy po budowie u dystrybutora ogrodzeń znanego polskiego producenta.

Przedtem zasięgnęliśmy tu i ówdzie opinii i polecono nam właśnie jego wyroby, ponieważ oferuje elementy o wysokiej jakości, a dystrybutorzy zapewniają kompleksową obsługę podczas i po montażu ogrodzenia, szybko reagują na zgłaszane usterki, dotyczące pracy furtek, bram, napędów. Tego właśnie oczekiwaliśmy.

Furtka o szer. 1 m jest wygodna i zamyka się na elektrozaczep.

Ogrodzenie z klinkieru i przęseł - rady i przestrogi:

 • Kiedy fundament liniowy związał, murarze bawili się z murowaniem słupków i podmurówki jakieś 2 tygodnie. Ładnie położyli specjalną zaprawę w fugach i gotowe czapy na słupkach i podmurówce. Nie ma wykwitów z fug, nic nie przecieka, nie odpada, chociaż minęło już kilkanaście lat.

  Cegła klinkierowa to taki materiał, który wytrzymuje trudne warunki atmosferyczne i środowiskowe. U nas ogrodzenie stoi w cieniu, więc cegła i fugi miejscowo zaszły zielonym nalotem, ale to nie szpeci konstrukcji. Zamontowanie stalowych przęseł, furtki i bramy z napędem poszło migiem, w niecałe 2 dni.

 • Co do pielęgnacji i konserwacji ogrodzenia - planowaliśmy pomalować ocynkowaną stal lakierem, jednak najpierw czekaliśmy aż ocynk się zestarzeje, później nastała moda na surową stal i uznaliśmy, że bez farby przęsła wyglądają dobrze. Obawialiśmy się jeszcze, że rozpoczynając malowanie, zainicjujemy konieczność dalszego systematycznego odświeżania powłoki malarskiej, a przecież lepiej unikać niepotrzebnych prac. Ocynkowane przęsła nie rdzewieją, nie odkształcają się.

  Mąż raz spróbował umyć cegłę myjką ciśnieniową, ale piasek dostał się do mechanizmu bramy i zaczęła gorzej chodzić, więc dał spokój.

Ogrodzenie z klinkieru i przęseł - koszty:

 • ogrodzenie na froncie 11 500 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA