Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2006 r.

aktualizacja: 2022-01-21 09:11:34

Ogrodzenie od frontu - o dł. 30 m.

  • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
  • Słupki i podmurówka - odpowiednio o wys. 1,90 i 0,30 m, wymurowane z cegieł klinkierowych. 
  • Przęsła - z ocynkowanych walcowanych profili stalowych, o wys. 1,60 m. 
  • Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem i domofonem.
  • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna, z napędem. 
  • Reszta ogrodzenia - z ocynkowanej siatki.
Cegła i fugi na ogrodzeniu zachodzą zielonym nalotem
Właścicielom nie przeszkadza, że cegła i fugi zachodzą zielonym nalotem.

Decyzja: zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej, na pozostałych granicach posesji - ocynkowaną siatkę.

Mąż rozrysował elementy na froncie, ustalił wielkość murowanych słupków i podmurówki oraz lokalizację i szerokość stalowych przęseł, furtki i bramy. Głównym celem było uzyskanie proporcjonalnych podziałów i nawiązanie do architektury domu. Do jego stylu pasuje tradycyjna cegła klinkierowa, zaś ażurowe przęsła ze stali dodają płotu na froncie lekkości.

Zbrojony fundament liniowy, słupki i podmurówkę wykonali murarze podczas wznoszenia budynku, wykorzystując przerwy techniczne. Elementy stalowe wraz z usługą monterską zamówiliśmy po budowie u dystrybutora ogrodzeń znanego polskiego producenta.

Przedtem zasięgnęliśmy tu i ówdzie opinii i polecono nam właśnie jego wyroby, ponieważ oferuje elementy o wysokiej jakości, a dystrybutorzy zapewniają kompleksową obsługę podczas i po montażu ogrodzenia, szybko reagują na zgłaszane usterki, dotyczące pracy furtek, bram, napędów. Tego właśnie oczekiwaliśmy.

Furtka o szer. 1 m jest wygodna i zamyka się na elektrozaczep
Furtka o szer. 1 m jest wygodna i zamyka się na elektrozaczep.

Ogrodzenie z klinkieru i przęseł - rady i przestrogi:

  • Kiedy fundament liniowy związał, murarze bawili się z murowaniem słupków i podmurówki jakieś 2 tygodnie. Ładnie położyli specjalną zaprawę w fugach i gotowe czapy na słupkach i podmurówce. Nie ma wykwitów z fug, nic nie przecieka, nie odpada, chociaż minęło już kilkanaście lat. Cegła klinkierowa to taki materiał, który wytrzymuje trudne warunki atmosferyczne i środowiskowe. U nas ogrodzenie stoi w cieniu, więc cegła i fugi miejscowo zaszły zielonym nalotem, ale to nie szpeci konstrukcji. Zamontowanie stalowych przęseł, furtki i bramy z napędem poszło migiem, w niecałe 2 dni.
  • Co do pielęgnacji i konserwacji ogrodzenia - planowaliśmy pomalować ocynkowaną stal lakierem, jednak najpierw czekaliśmy aż ocynk się zestarzeje, później nastała moda na surową stal i uznaliśmy, że bez farby przęsła wyglądają dobrze. Obawialiśmy się jeszcze, że rozpoczynając malowanie, zainicjujemy konieczność dalszego systematycznego odświeżania powłoki malarskiej, a przecież lepiej unikać niepotrzebnych prac. Ocynkowane przęsła nie rdzewieją, nie odkształcają się. Mąż raz spróbował umyć cegłę myjką ciśnieniową, ale piasek dostał się do mechanizmu bramy i zaczęła gorzej chodzić, więc dał spokój.

Koszty zakupu ogrodzenia z klinkieru i przęseł:

  • ogrodzenie na froncie 11 500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!