Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - rady i przestrogi

Cegły nie były impregnowane i nie ma na nich dużych wykwitów. To zasługa specjalnej zaprawy do klinkieru. Małe tzw. technologiczne plamy pojawiły się na początku i szybko zniknęły. Radzę koniecznie kupić cegłę z jednej partii! - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2009 i 2013 r.

aktualizacja: 2022-12-19 11:09:35

Ogrodzenie od frontu:

  • dł. 26 m.
  • Fundament - na froncie o gł. 1 m, liniowy, zbrojony; reszta gł. 0,40 m.
  • Słupki i podmurówka - z cegieł klinkierowych.
  • Przęsła - z olchowych sztachet.
  • Furtki - główna szer. 1 m, z elektrozaczepem i domofonem, 2 w wiacie śmietnikowej szer. 0,90 m.
  • Brama - szer. 3,50 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna; z napędem i pilotami.

Reszta ogrodzenia - dł. 46 m z olchowych sztachet.

Wzory z kutej stali ozdabiają jednoskrzydłową przesuwną bramę i furtkę oraz balustradę na balkonie
Wzory z kutej stali ozdabiają jednoskrzydłową przesuwną bramę i furtkę oraz balustradę na balkonie.

Decyzja: Magda - Budowaliśmy dom jako pierwsi i, niestety, musieliśmy ogrodzić działkę o wymiarach 26 x 46 m z każdej strony. Rodzice mają własny las i podarowali nam sztachety olchowe - taki klasyczny parkan postawiliśmy z tyłu i po bokach posesji. Potraktowaliśmy go jako docelowy, natomiast przód działki na czas budowy domu i dostaw materiałów zabezpieczyliśmy prowizorycznie siatką.

Po kilku latach zastąpiliśmy ją eleganckim ogrodzeniem. Zdecydowaliśmy się znowu wykorzystać sztachety, lecz w ciekawszej oprawie. Połączyliśmy je z cegłą klinkierową i ozdobnymi elementami ze stali. Starałam się dopasować kolorystykę materiałów do wykończenia domu. Zastosowałam jasną cegłę klinkierową, sztachety kazałam pomalować na kolor drewna tekowego - współgrają z dachówką, orynnowaniem, stolarką okienną i drzwiową. Kute ze stali ażurowe dekoracyjne wzory na bramie i furtce, powtórzyłam na balustradzie balkonu.

Ich historia jest następująca - odwiedzając rodziców, na spacerze zobaczyliśmy z mężem płot z atrakcyjnymi motywami. Bardzo się nam spodobały. Zamówiliśmy podobne u lokalnego ślusarza. Wiedziałam, że drewno i stal w przyszłości będą wymagały renowacji, w przeciwieństwie do cegły. Mimo to chętnie użyłam sztachet, bo zapewniają posesji przyjazny i naturalny nastrój oraz osłonę od wiatru i przechodniów. Natychmiast zagwarantowały prywatność, na przesłonę z roślin czekamy już kilka lat.

Napęd, lampa ostrzegawcza, fotokomórka działają bez usterek
Napęd, lampa ostrzegawcza, fotokomórka działają bez usterek.
Wiata śmietnikowa wyposażona jest w dwie furtki szerokości 0,90 m
Wiata śmietnikowa wyposażona jest w dwie furtki szerokości 0,90 m.

Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - rady i przestrogi:

  • Paweł: Oszlifowaniem i zabezpieczeniem sztachet zajęli się nasi ojcowie. Najpierw zaimpregnowali je środkiem bezbarwnym, potem dwa razy pomalowali barwionym impregnatem w kolorze wybranym przez Magdę. Po trzech latach trzeba było znów malować. Użyliśmy impregnatu powłokotwórczego, i ten okazał się lepszy. W zeszłym roku, po gruntownym umyciu i usunięciu zielonego nalotu, odbyła się kolejna renowacja. Trwała 2 tygodnie, bo odświeżaliśmy parkan z obu stron. Regularna konserwacja chroni drewno przed niszczeniem, ale trzeba się przy tym napracować. Stalowe elementy bramy i furtki były u ślusarza malowane klasyczną farbą, nic się na nich nie dzieje. Przy okazji odświeżania drewna, ponownie je zabezpieczyliśmy lakierem do stali i przeciw rdzy. Napęd dołożyłem 2 lata po przeprowadzce i od tamtej pory regularnie smaruję elementy prowadzące wrota. Wjazd jest wygodny, automatyka działa bez awarii. Opcję ręcznego otwierania bramy w przypadku braku prądu łatwo się uruchamia, ale bardzo rzadko jej używamy. Dobrze wybrałem rodzaj skrzydła, przesuwne całe chowa się wzdłuż płotu, więc nie przeszkadza w skręcie samochodu w kierunku garażu. Domofon nie psuje się, sprawnie obsługuje furtkę.

  • Magda: Cegły nie były impregnowane i nie ma na nich dużych wykwitów. To zasługa specjalnej zaprawy do klinkieru. Małe tzw. technologiczne plamy pojawiły się na początku i szybko zniknęły. Radzę koniecznie kupić cegłę z jednej partii! Nam dostarczono je na kilku paletach, miały słabiej i mocniej pocieniowaną fakturę, a tato - jest murarzem i to on z pomocnikami zajmował się pracami - tego nie zauważył i nie pomieszał materiału z różnych palet. Efekt - słupki i podmurówka wyglądają niejednolicie w kilku miejscach. Początkowo był to dla męża problem. Odnośnie daszków - projekt płotu jest nietypowy, prostokątne słupki są węższe niż standardowe. Cegły były cięte tak, aby wewnątrz słupków powstała przestrzeń na zbrojenie i wylanie betonu. Taki kształt spowodował, że nie można było zastosować gotowych czap. Pokrycie z blachy, identycznej jak na obróbki dachu domu, zrobił dekarz. To dobre i ładne przykrycie, nie przecieka i nie rdzewieje. Ogrodzenie z cegły, stali i drewna jest ciężkie, dlatego na przodzie działki ojciec wykonał fundament głębokości 1 m, zbrojony sześcioma drutami o średnicy 10 mm. Oprawił w nim stalowe słupki do bramy z długim ciężkim skrzydłem i do furtki. Stoją stabilnie i prosto, nie odkształciły się pod wpływem ciężaru. Pod względem estetycznym i funkcjonalnym jesteśmy z ogrodzenia zadowoleni.

Koszty wykonania ogrodzenia ze sztachet i cegły klinkierowej:

  • sztachety za darmo,
  • ogrodzenie (z napędem) 17 500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

26 minut temu, Gość Katarzyna napisał: Witam jaka to cegla? Niestety, w artykule padło tylko stwierdzenie - jasna cegła klinkierowa. Możliwe, że Vandersanden, możliwe że Wienerberger. Zgadywac można do woli.

Gość Katarzyna

17 Jan 2022, 08:38

Witam jaka to cegla?

Gość Piotrowski

17 Aug 2019, 10:10

Na zdjęciach prezentuje się bardzo ładnie! Też zastanawiam się nad ogrodzeniem z klinkieru, dziękuję za ciekawy artykuł i cenne wskazówki.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!