Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - rady i przestrogi

Cegły nie były impregnowane i nie ma na nich dużych wykwitów. To zasługa specjalnej zaprawy do klinkieru. Małe tzw. technologiczne plamy pojawiły się na początku i szybko zniknęły. Radzę koniecznie kupić cegłę z jednej partii! - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2009 i 2013 r.

Ogrodzenie od frontu:

 • dł. 26 m.
 • Fundament - na froncie o gł. 1 m, liniowy, zbrojony; reszta gł. 0,40 m.
 • Słupki i podmurówka - z cegieł klinkierowych.
 • Przęsła - z olchowych sztachet.
 • Furtki - główna szer. 1 m, z elektrozaczepem i domofonem, 2 w wiacie śmietnikowej szer. 0,90 m.
 • Brama - szer. 3,50 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna; z napędem i pilotami.

Reszta ogrodzenia - dł. 46 m z olchowych sztachet.

Wzory z kutej stali ozdabiają jednoskrzydłową przesuwną bramę i furtkę oraz balustradę na balkonie
Wzory z kutej stali ozdabiają jednoskrzydłową przesuwną bramę i furtkę oraz balustradę na balkonie.

Decyzja: Magda - Budowaliśmy dom jako pierwsi i, niestety, musieliśmy ogrodzić działkę o wymiarach 26 x 46 m z każdej strony. Rodzice mają własny las i podarowali nam sztachety olchowe - taki klasyczny parkan postawiliśmy z tyłu i po bokach posesji. Potraktowaliśmy go jako docelowy, natomiast przód działki na czas budowy domu i dostaw materiałów zabezpieczyliśmy prowizorycznie siatką.

Po kilku latach zastąpiliśmy ją eleganckim ogrodzeniem. Zdecydowaliśmy się znowu wykorzystać sztachety, lecz w ciekawszej oprawie. Połączyliśmy je z cegłą klinkierową i ozdobnymi elementami ze stali. Starałam się dopasować kolorystykę materiałów do wykończenia domu. Zastosowałam jasną cegłę klinkierową, sztachety kazałam pomalować na kolor drewna tekowego - współgrają z dachówką, orynnowaniem, stolarką okienną i drzwiową. Kute ze stali ażurowe dekoracyjne wzory na bramie i furtce, powtórzyłam na balustradzie balkonu.

Ich historia jest następująca - odwiedzając rodziców, na spacerze zobaczyliśmy z mężem płot z atrakcyjnymi motywami. Bardzo się nam spodobały. Zamówiliśmy podobne u lokalnego ślusarza. Wiedziałam, że drewno i stal w przyszłości będą wymagały renowacji, w przeciwieństwie do cegły. Mimo to chętnie użyłam sztachet, bo zapewniają posesji przyjazny i naturalny nastrój oraz osłonę od wiatru i przechodniów. Natychmiast zagwarantowały prywatność, na przesłonę z roślin czekamy już kilka lat.

Napęd, lampa ostrzegawcza, fotokomórka działają bez usterek
Napęd, lampa ostrzegawcza, fotokomórka działają bez usterek.
Wiata śmietnikowa wyposażona jest w dwie furtki szerokości 0,90 m
Wiata śmietnikowa wyposażona jest w dwie furtki szerokości 0,90 m.

Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - rady i przestrogi:

 • Paweł: Oszlifowaniem i zabezpieczeniem sztachet zajęli się nasi ojcowie. Najpierw zaimpregnowali je środkiem bezbarwnym, potem dwa razy pomalowali barwionym impregnatem w kolorze wybranym przez Magdę. Po trzech latach trzeba było znów malować. Użyliśmy impregnatu powłokotwórczego, i ten okazał się lepszy.

  W zeszłym roku, po gruntownym umyciu i usunięciu zielonego nalotu, odbyła się kolejna renowacja. Trwała 2 tygodnie, bo odświeżaliśmy parkan z obu stron. Regularna konserwacja chroni drewno przed niszczeniem, ale trzeba się przy tym napracować. Stalowe elementy bramy i furtki były u ślusarza malowane klasyczną farbą, nic się na nich nie dzieje. Przy okazji odświeżania drewna, ponownie je zabezpieczyliśmy lakierem do stali i przeciw rdzy. Napęd dołożyłem 2 lata po przeprowadzce i od tamtej pory regularnie smaruję elementy prowadzące wrota.

  Wjazd jest wygodny, automatyka działa bez awarii. Opcję ręcznego otwierania bramy w przypadku braku prądu łatwo się uruchamia, ale bardzo rzadko jej używamy. Dobrze wybrałem rodzaj skrzydła, przesuwne całe chowa się wzdłuż płotu, więc nie przeszkadza w skręcie samochodu w kierunku garażu. Domofon nie psuje się, sprawnie obsługuje furtkę.

 • Magda: Cegły nie były impregnowane i nie ma na nich dużych wykwitów. To zasługa specjalnej zaprawy do klinkieru. Małe tzw. technologiczne plamy pojawiły się na początku i szybko zniknęły. Radzę koniecznie kupić cegłę z jednej partii! Nam dostarczono je na kilku paletach, miały słabiej i mocniej pocieniowaną fakturę, a tato - jest murarzem i to on z pomocnikami zajmował się pracami - tego nie zauważył i nie pomieszał materiału z różnych palet. Efekt - słupki i podmurówka wyglądają niejednolicie w kilku miejscach. Początkowo był to dla męża problem.

  Odnośnie daszków - projekt płotu jest nietypowy, prostokątne słupki są węższe niż standardowe. Cegły były cięte tak, aby wewnątrz słupków powstała przestrzeń na zbrojenie i wylanie betonu. Taki kształt spowodował, że nie można było zastosować gotowych czap. Pokrycie z blachy, identycznej jak na obróbki dachu domu, zrobił dekarz. To dobre i ładne przykrycie, nie przecieka i nie rdzewieje.

  Ogrodzenie z cegły, stali i drewna jest ciężkie, dlatego na przodzie działki ojciec wykonał fundament głębokości 1 m, zbrojony sześcioma drutami o średnicy 10 mm. Oprawił w nim stalowe słupki do bramy z długim ciężkim skrzydłem i do furtki. Stoją stabilnie i prosto, nie odkształciły się pod wpływem ciężaru. Pod względem estetycznym i funkcjonalnym jesteśmy z ogrodzenia zadowoleni.

Ogrodzenie ze sztachet i cegły klinkierowej - koszty:

 • sztachety za darmo,
 • ogrodzenie (z napędem) 17 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotrowski

17 Sie 2019, 08:10

Na zdjęciach prezentuje się bardzo ładnie! Też zastanawiam się nad ogrodzeniem z klinkieru, dziękuję za ciekawy artykuł i cenne wskazówki.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA