Remont ogrodzenia drewnianego - jakie prace wykonać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont ogrodzenia drewnianego - jakie prace wykonać?

Remont ogrodzeń drewnianych - ze sztachet, bali, żerdzi, albo panelowych - ogranicza się zazwyczaj do odnowienia ich powierzchni. Drewno wymaga sporo pielęgnacji - łatwo bowiem niszczeje pod wpływem wilgoci, w miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś w skutek działania promieni UV traci kolor.

aktualizacja: 2019-12-09 08:07:40

Drewno należy impregnować co 3-5 lat, nawet jeśli było zabezpieczone fabrycznie (w ogrodzie najlepiej sprawdza się drewno zaimpregnowane w sposób ciśnieniowy - impregnat wnika w materiał bardzo głęboko).

Remont ogrodzenia drewnianego - odpowiednie preparaty

Pierwszym etapem konserwacji drewna jest impregnacja. Dodatkową ochronę (i dekorację) zapewnia warstwa lakieru, lakierobejcy, emalii bądź oleju (wybór produktu zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt). Impregnat wnika w strukturę drewna, zabezpieczając je, a niekiedy również nadając transparentny kolor. Warto wybrać taki preparat, który zabezpieczy materiał kompleksowo - przed działaniem rozmaitych czynników, np. pleśni, innych grzybów i owadów. Niektóre produkty, nie tylko chronią drewno, ale też niszczą niewielkie ogniska zagrzybienia.

Emalią pokrywa się głównie te ogrodzenia, które już wcześniej były nią wykańczane. Farba tworzy bowiem powłokę kryjącą, przez którą drewno traci swój naturalny wygląd. Lakiery, lakierobejce i oleje podkreślają zaś naturalność drewna. Ogrodzenia należy malować lakierami przeznaczonymi do zastosowania na zewnątrz. Tworzą one elastyczną powłokę. Lakier do malowania parkietów - na zewnątrz domu szybko by popękał.

Lakierobejca to lakier barwiący (najczęściej w kolorze brązowym, zielonym lub niebieskim), transparentny, podkreślający naturalny rysunek słojów. Oleje wnikają głęboko w drewno, doskonale chroniąc je przed wilgocią. Do ogrodzeń używa się takich samych olejów, jakimi zabezpiecza się deski tarasowe.

Remont ogrodzenia drewnianego - sposób przeprowadzania prac

W trakcie malowania (a także jakiś czas po jego zakończeniu), drewno nie może być narażone na wilgoć - należy więc poczekać na ładną pogodę. Przed przystąpieniem do prac, konieczne jest usunięcie łuszczącej się farby i zmurszałych fragmentów drewna.

Przyda się zatem papier ścierny i twarda szczotka, szlifierka lub zmywacz do farb. Niewielkie ubytki można wypełnić szpachlą. Potem całość trzeba przeszlifować, oczyścić z kurzu, w razie konieczności odtłuścić, a na koniec zaimpregnować i pokryć farbą bądź lakierem.

Wymagana liczba warstw impregnatu, lakieru lub farby zależy od właściwości konkretnego produktu. Niektóre środki nakłada się tylko raz, inne nawet czterokrotnie. Każda kolejna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej, bo drewno staje się coraz mniej chłonne. Nie można nakładać na zapas - zbyt gruba powłoka szybko pęka.

Nanoszenie impregnatu na drewno
Na rynku znajdziemy impregnaty, które nie tylko chronią drewno, ale i nadają mu pożądaną barwę. Preparat nanosi się na suche drewno, na ogół pędzlem, niekiedy szmatką (fot. Altax)

Większość preparatów dobrze się rozprowadza za pomocą pędzla. Aby uzyskać równomierną warstwę, produkt nakłada się długimi, płynnymi pociągnięciami, zgodnie z kierunkiem słojów.

Duże powierzchnie najszybciej maluje się wałkiem. Do uzupełniania miejscowych ubytków w powłoce ochronnej, oraz do nakładania oleju, używa się gąbki albo szmatki (preparat wciera się zgodnie z kierunkiem usłojenia). Do niektórych produktów dołączane są tzw. aplikatory, w postaci gąbki o płaskiej lub karbowanej powierzchni, zamocowanej niekiedy na uchwycie.

Preparaty aplikuje się również przy użyciu pistoletu natryskowego lub agregatu - lecz wymaga to zaawansowanych umiejętności. Ponadto sprzęt tego typu nie jest tani. Metoda natryskowa umożliwia nanoszenie preparatu cienką warstwą.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Drewno należy impregnować co 3-5 lat, nawet jeśli było zabezpieczone fabrycznie (fot.: PublicDomainArchive / pixabay.com)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny