Remont ogrodzenia drewnianego - jakie prace wykonać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont ogrodzenia drewnianego - jakie prace wykonać?

Remont ogrodzeń drewnianych - ze sztachet, bali, żerdzi, albo panelowych - ogranicza się zazwyczaj do odnowienia ich powierzchni. Drewno wymaga sporo pielęgnacji - łatwo bowiem niszczeje pod wpływem wilgoci, w miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś w skutek działania promieni UV traci kolor.

aktualizacja: 2021-12-15 10:20:22

Przęsła oferowane są w rozmaitym wzornictwie. Powstają ze sztachet prostych bądź profilowanych. Delikatniejsze od nich panele z drewna nie pozwolą na zbudowanie solidnego ogrodzenia wokół posesji, jednak powszechnie wykorzystuje się je wewnątrz ogrodów, np. do osłaniania tarasów. Dostępne są w wielu wariantach - w zależności od potrzeb, możemy wybrać wersje pełne albo mniej lub bardziej przezierne, o różnej wysokości.

W marketach budowlanych znajdziemy wiele modeli. Tradycyjne płoty zbite z bali lub surowych desek mają swojski charakter i pasują zwłaszcza do działek wiejskich, leśnych, podmiejskich oraz do gospodarstwach agroturystycznych. Podkreślają też urok innych drewnianych elementów architektonicznych - ganków, okiennic itp. - i idealnie z nimi współgrają. Ogrodzenia takie produkuje się z drewna świerku, sosny, dębu, buka, jesionu, robinii i olszy.

Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie?

Decydując się na ten budulec, należy liczyć się z koniecznością jego regularnej konserwacji. Nie jest on bowiem zbyt trwały. Nie zabezpieczony przed wpływem wilgoci i grzybów szybko ulega korozji biologicznej. W miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś wskutek działania promieni UV traci kolor. Nawet jeśli kupimy przęsła zaimpregnowane ciśnieniowo, będziemy je musieli co kilka sezonów konserwować.

Renowacja płotu wymaga usunięcia łuszczącej się farby i zmurszałych fragmentów. Używa się do tego papieru ściernego i twardej szczotki, szlifierki lub zmywacza do farb. Jeśli w materiale są ubytki, wypełnia się je szpachlą do drewna. Następnie całość należy przeszlifować i oczyścić z kurzu, w razie konieczności odtłuścić, a potem pomalować - impregnatem, a po jego wyschnięciu farbą bądź lakierem.

Impregnat stanowi podstawowe zabezpieczenie drewna. Wnika w nie głęboko i nie tworzy na zewnątrz powłoki, co ułatwia aplikację kolejnych preparatów (wyjątek stanowią impregnaty barwiące, które dają ostateczne wykończenie). Niektóre wyroby przeznaczone są do kompleksowej ochrony (przed grzybami, owadami, ogniem itd.). Znajdziemy też impregnaty, które usuwają niewielkie zagrzybienie. Warstwa lakieru, lakierobejcy czy emalii stanowi dodatkową ochronę i dekoracyjne wykończenie. Lakiery i lakierobejce podkreślają naturalny wygląd drewna, przez co są bardzo chętnie wykorzystywane. Te ostatnie dają transparentną powłokę w wybranym kolorze. Emalie tworzą warstwę kryjącą i zazwyczaj wykańcza się nimi płoty malowane już wcześniej w ten sposób.

Malowanie ogrodzenia drewnianego
Płoty drewniane, choć piękne i naturalne, najszybciej ulegają tzw. korozji biologicznej i bezwzględnie muszą być zabezpieczane przed wilgocią oraz grzybami. (fot. Jedynka)

Do zabezpieczania ogrodzeń należy używać produktów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Jedne aplikuje się tylko raz, inne kilkakrotnie, zależnie od zaleceń producenta. Zawsze nakłada się cienką warstwę - inaczej mogłaby popękać - zgodnie z kierunkiem słojów. Na ogół używa się w tym celu pędzla, ewentualnie wałka, w obrębie dużych płaskich powierzchni. Podczas malowania i pewien czas po zakończeniu konserwacji, budulec należy chronić przed zawilgoceniem, opadami.

W przypadku znacznego uszkodzenia, poszczególne części płotu drewnianego (sztachety czy listwy) można wymienić. Wkręty mocujące, gwoździe czy śruby w miarę łatwo się demontuje (w przypadku ogrodzeń metalowych występują spawy, więc demontaż elementów nie jest tak prosty).

Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Drewno należy impregnować co 3-5 lat, nawet jeśli było zabezpieczone fabrycznie (fot.: PublicDomainArchive / pixabay.com)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje