Podczas wymiany ogrodzenia, pomyliłam się przy wyborze koloru farby na przęsłach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podczas wymiany ogrodzenia, pomyliłam się przy wyborze koloru farby na przęsłach

Ogrodzenie jest bezobsługowe. Materiały z betonu sprawdzają się najlepiej. Pomyliłam się jedynie przy wyborze koloru farby na przęsłach ze stali. Szkoda, że nie zamówiłam szarej. Na czarnej bardzo widać kurz i każdą plamę. Do pierwszego deszczu trochę mnie to martwiło - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – słupki, podmurówka i altana śmietnikowa z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany granit; przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo szarą farbą. 
 • Fundament – o gł. 1,20 m, liniowy, zbrojony (po poprzednim ogrodzeniu). 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika – 1 szt. o szer. 1 m. 
 • Brama – o szer. 3,79 m, dwuskrzydłowa, z napędem (poprzednia brama – jednoskrzydłowa, przesuwna).

Decyzja: planując nowe ogrodzenie na froncie działki, mogłam pominąć wylewanie fundamentów, bo stare były bardzo solidne. Pojechałam do pobliskiej firmy, specjalizującej się w budowie ogrodzeń, i tam obejrzałam nowoczesne materiały. Tylko takie mnie interesowały z racji unikania konserwacji.

 

Poprzednie przęsła z kątowników stalowych trzeba było malować. Ponadto podmurówka była zbyt niska i nie chroniła posesji, położonej przy ruchliwej ulicy, przed błotem rozchlapywanym przez rozpędzone auta i autobusy. Na ogromnym firmowym placu zderzyłam się z setkami różnych materiałów, wzorów przęseł i kolorów! Obsługa okazała się fachowa.

 

Do zbudowania nowego cokołu o wys. 70 cm oraz słupków sprzedawca doradził mi gotowe kształtki ogrodzeniowe z betonu imitującego łupany granit i odpowiednie gotowe czapy. Wskazał model stalowych przęseł nowej generacji. Mają one kompletnie inną jakość i wygląd, niż moje poprzednie. Stal jest ocynkowana i zabezpieczona proszkowo farbą, a szczeble ułożone w modnym poziomym układzie. Zamówiłam wszystko kompleksowo, z transportem i z montażem. Wykonawca przyjechał do mnie na pomiary i po dwóch tygodniach wrócił, aby postawić słupki i podmurówkę.

Dwuskrzydłowa brama o szer. 3,79 m
Dwuskrzydłowa brama o szer. 3,79 m zastąpiła poprzednią – jednoskrzydłową, samonośną (również z napędem).

Ogrodzenie - rady i przestrogi:

 • Murarze uwinęli się z tym w 2 dni. W środek słupków przy bramie i furtce wpuścili zbrojenie ze stali. Betonowe elementy ogrodzenia wiązały przez miesiąc. Kolejny raz ekipa pojawiła się u mnie z gotowymi elementami ze stali – przęsłami, furtkami, bramą. Miały już przymocowane zaczepy, uchwyty, więc ich montaż na śruby trwał zaledwie kilka godzin.

   

 • Ogrodzenie jest bezobsługowe. Materiały z betonu sprawdzają się najlepiej. Na szarej powierzchni pustaków nie odznacza się kurz, ani ślady błota. Woda nie przecieka przez fugi w gotowych czapach z betonu, są dobrze dopasowane do rozmiarów podmurówki i słupków. Pomyliłam się jedynie przy wyborze koloru farby na przęsłach ze stali. Szkoda, że nie zamówiłam szarej. Na czarnej bardzo widać kurz i każdą plamę. Do pierwszego deszczu trochę mnie to martwiło. Niepotrzebnie! Myjka ciśnieniowa nie jest im konieczna.

   

  Wkrótce zrobię przegląd okuć i elektrozaczepu w furtce oraz napędu w bramie. W śmietniku nie mam furtki, to wada, bo tutejsza firma odbiera śmieci tylko wystawione na zewnątrz ogrodzenia.

Ogrodzenie - koszty:

 • z montażem 12 500 zł.
Furtka o szer. 1 m
Furtkę o szer. 1 m wyposażono w elektrozaczep i wideofon.
Furtka i brama ogrodzeniowa
Przeczytaj reportaż z remontu tego domu!

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Między słupkami i podmurówką z betonowych kształtek zamontowano stalowe przęsła.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje