Brama przesuwna samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu

Brama przesuwna samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu

Od początku skłaniałem się do zamontowania bramy samonośnej, przesuwnej i uwzględniłem to w projekcie frontowego ogrodzenia. Wersja samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu, sprawdza się w codziennym użytkowaniu - mówi Wiktor, Czytelnik Budujemy Dom, który bramę wjazdową użytkuje od 2006 r.

Brama wjazdowa:

  • Jednoskrzydłowa, przesuwna o szer. 4 m. 
  • Skrzydło - wersja samonośna, z przeciwwagą, wykonane na zamówienie ze stali ocynkowanej. 
  • Słupki - ze stali ocynkowanej i murowane z cegły klinkierowej. 
  • Fundament - o gł. 0,80 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

  • Fabryczny od polskiego producenta, ukryty w słupku. 
  • Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty, otwierające bramę wjazdową i garażową. 
  • Akcesoria - fotokomórki, lampa ostrzegawcza.
Wzdłuż ogrodzenia przewidziano miejsce na samonośne przesuwne skrzydło z przeciwwagą
Wzdłuż ogrodzenia przewidziano miejsce na samonośne przesuwne skrzydło z przeciwwagą

Decyzja: od początku skłaniałem się do zamontowania bramy samonośnej, przesuwnej i uwzględniłem to w projekcie frontowego ogrodzenia. Furtkę zaplanowałem w odpowiedniej odległości od bramy, na długie ruchome wrota pozostawiłem dużo wolnej przestrzeni wzdłuż granicy posesji.

Kiedy nadszedł czas na założenie bramy, udałem się z rysunkiem do miejscowego dystrybutora, autoryzowanego przez uznanego polskiego producenta ogrodzeń i bram. Zamówiłem u niego komplet, czyli bramę, napęd i montaż. Chciałem mieć zagwarantowaną jakość wyrobów, szybki firmowy serwis, długą gwarancję na materiały i usługę. Wskazałem tylko rodzaj bramy i jej szerokość oraz wybrałem materiał, czyli stal ocynkowaną, jak również minimalistyczny wzór wrót.

Resztę parametrów dobrał wykonawca. Zrobił to fachowo i szybko. Wszystko wyszło tak, jak sobie wyobrażałem i życzyłem.

Poruszające się skrzydło płynnie dojeżdża do obejm na słupku skrajnym
Poruszające się skrzydło płynnie dojeżdża do obejm na słupku skrajnym
Widok na bramę przesuwną z ulicy
Widok na bramę przesuwną z ulicy.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Brama przesuwna samonośna - rady i przestrogi:

  • Zamówienie zostało zrealizowane w ciągu miesiąca. Montaż poszedł piorunem, zajął zaledwie dzień. Wykonawca prawidłowo zaprojektował rozmiar i ciężar przeciwwagi oraz dobrał moc napędu, bo skrzydło nie opadło podczas użytkowania, stabilnie trzyma się w określonej pozycji na wysięgniku, łagodnie dojeżdża do słupka, nie odbija i nie otwiera się bez kontroli. Owszem, niekiedy w zimie, przy dużym mrozie, nie chce się uruchomić. Ale to rzadkość. Kiedy automatyka uporczywie nie rusza, dzwonię po serwis. Specjalista pojawia się zazwyczaj tego samego dnia, ewentualnie w kolejnym, i fachowo wykonuje usługę. Do tej pory musiał wymienić tylko jakiś stycznik w napędzie, ale to była niekosztowna naprawa za 70 zł. Dobre jest to, że urządzenie jest ukryte w słupku, czyli trudno je ukraść, natomiast serwisant ma do niego dogodny dostęp. Korzystałem z funkcji awaryjnego otwierania - uruchomienie bramy jest proste. Wymieniłem już piloty na nowszy model.
  • Dla naszych potrzeb szerokość bramy wynosząca 4 m to "świat i ludzie". Wersja samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu, sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Szczególnie wygodne jest to, że wrota nie otwierają się na działkę, tylko poruszają wzdłuż jej granicy. Wybierając wzór przęseł w ogrodzeniu i skrzydeł bramy, zwracałem uwagę na odległość pionowych szczebli. Zależało mi, żeby nasze i obce psy nie mogły się przedostać między nimi.

Koszty zakupu i montażu bramy przesuwnej samonośnej:

  • brama z napędem i montażem ok. 4800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wrota nie opadają podczas użytkowania, poruszają się płynnie i cicho.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz