Po zamontowaniu napędu do dwuskrzydłowej bramy wzrosły rachunki za prąd!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Po zamontowaniu napędu do dwuskrzydłowej bramy wzrosły rachunki za prąd!

Napęd dołożyliśmy 3 miesiące po przeprowadzce. Monter podpowiedział, żeby wydać kilkaset złotych na napęd dobrej jakości. Komfort musi kosztować - zaraz po zainstalowaniu dwóch siłowników rachunki za prąd wzrosły, nie ma nic za darmo - mówią Danusia i Janusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy bramę wjazdową użytkują od 2008 r.

Brama wjazdowa:

 • Dwuskrzydłowa, 4,20 m. 
 • Skrzydła - każde 2,05 m, ze stali polakierowanej na czarno. 
 • Słupki - murowane z cegły klinkierowej i zbrojone prętami stalowymi. 
 • Fundament - o gł. 0,80 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

 1. 2 siłowniki o mocy 300 W. 
 2. Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty. 
 3. Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Napęd (śruby zaspawane obejmą chroniącą przed kradzieżą)
Napęd (śruby zaspawane obejmą chroniącą przed kradzieżą)

Decyzja: planując strefę wjazdową, z rozmysłem wytyczyliśmy wnękę o gł. 2 m i w niej zamontowaliśmy bramę o szer. 4,20 m. Przy wąskiej ulicy taka wnęka to skarb! Możemy zatrzymać w niej samochód i pozostawić na drodze wolny przejazd.

Wybraliśmy dwuskrzydłowy wariant z kilku powodów. Chcieliśmy, żeby furtka znalazła się idealnie na wprost ganku i głównych drzwi, a brama na wprost garażu. Przy takiej lokalizacji zabrakło miejsca wzdłuż ogrodzenia na przesuwne wrota. Ponadto wiedzieliśmy, że dwa będą lżejsze niż jedno długie, więc konstrukcja nie będzie przeciążona.

Brama miała działać automatycznie, dlatego podczas budowy domu wyprowadziliśmy kable elektryczne o napięciu 230 V. Plan był taki - najpierw wylewamy solidny fundament, stawiamy przy wjeździe murki i słupki z cegły klinkierowej, potem zamawiamy u ślusarza skrzydła ze stali, na końcu dodajemy napęd.

Fotokomórka na słupku
Fotokomórka na słupku
Dwuskrzydłowa brama wjazdowa
Dwuskrzydłowa brama wjazdowa
Pilot do obsługi dwuskrzydłowej bramy wjazdowej i bramy garażowej
Pilot do obsługi dwuskrzydłowej bramy wjazdowej i bramy garażowej

Dwuskrzydłowa brama z napędem - rady i przestrogi:

 • Napęd dołożyliśmy 3 miesiące po przeprowadzce. Nie jesteśmy już młodzi i męczyło nas wychodzenie z samochodu, żeby otworzyć bramę. Wezwaliśmy montera, który ją obejrzał i dobrał moc automatyki. Podpowiedział, żeby wydać kilkaset złotych na napęd dobrej jakości. Przez pierwsze 7 lat nie mieliśmy z napędem żadnego kłopotu, ale w pewnym momencie "padł" jeden z siłowników.

  Wezwany serwisant, po odspawaniu klamry zabezpieczającej urządzenie przed kradzieżą, zdjął obudowę i znalazł w środku spalone ślimaki. To one spowodowały spięcie i, niestety, musieliśmy wymienić uszkodzony siłownik. Oprócz tej naprawy brama działa na każde wezwanie, wystarczy "pyk" na pilocie. Piloty otwierają dwie bramy - wjazdową i garażową. Wymieniliśmy je już raz, bo się zużyły. Co dwa lata wkładamy nowe baterie.

  Komfort musi kosztować - zaraz po zainstalowaniu dwóch siłowników rachunki za prąd wzrosły, nie ma nic za darmo.

 • Murarze starannie wylali i zazbroili fundament pod ogrodzenie, potem postawili murki i słupki. Znowu solidnie je zazbroili stalą, doprowadzili kable elektryczne, zamontowali uchwyty na skrzydła bramy. Ślusarz pokazał nam kilka wzorów przęseł i bram - celowo wybraliśmy ażurowe, bo całość wygląda lżej. Ponieważ spodziewaliśmy się, że raz na 8-10 lat stal będzie wymagać lakierowania, woleliśmy mieć prosty pionowy układ prętów.

  Prawidłowo dobraliśmy szerokość dwuskrzydłowej bramy, nie potrzeba szerszej. Konieczność odśnieżania podjazdu nie jest wielkim kłopotem.

Dwuskrzydłowa brama z napędem - koszty:

 • Brama dwuskrzydłowa z montażem 3400 zł; 
 • Napęd i wideofon z montażem - 3200 zł, 
 • Wymiana jednego siłownika 1200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotrek

13 Kwi 2020, 02:28

Może odgrzewam kotleta ale policzmy: Płyta sterująca z trafo 24v - 10w Płytka radiowa do pilotów - 6 w Fotokomórki - 10w Razem 26w na godzinę x24hx31dni= około 12 zł miesięcznie i to tylko "standby". Także to nie są koszty bez znaczenia za nic

time image

Gość Marek

10 Gru 2018, 10:17

Rachunki za prąd mogłyby wzrosnąć gdyby napęd był używany tysiąc razy dziennie. Proszę nie pisać takich głupot.

time image

09 Sie 2018, 14:53

1 godzinę temu, demo napisał: A podobno Kain zabił Abla za to że mu opowiadał stare dowcipy. Widocznie Danusia i Janusz o tym nie wiedzą.

time image

09 Sie 2018, 13:39

A podobno Kain zabił Abla za to że mu opowiadał stare dowcipy.

time image

09 Sie 2018, 11:20

Cytat Po zamontowaniu napędu do dwuskrzydłowej bramy wzrosły rachunki za prąd! To coś w stylu radzieckich odkryć naukowych. Pewien radziecki uczony złapał muchę. Urwał jej jedno skrzydło, po czym położył na stole, mówiąc: Leć! Mucha bzyczała ...

time image

Gość gawel

08 Sie 2018, 20:22

Jak budowałem do 15 lat temu to nie było mnie stać na siłowniki do bram , teraz jeszcze nie remontuję domu a za 2-3 lata będę na emeryturze więc nie będzie potrzeby tak często wyjeżdżać.

time image

Gość mhtyl

08 Sie 2018, 20:13

Nie wiem kto wymyśla tytuły artykułów ale za tytuł tego artykułu o którym tu mówimy powinien dostać nagrodę równoważną z nagrodą Pulitzera bo tytuł brzmi "Po zamontowaniu napędu do dwuskrzydłowej bramy wzrosły rachunki za prąd!" szkoda tylko, że nie ani jednego słowa ...

time image

08 Sie 2018, 15:53

Faktycznie jacyś aptekarze chyba, do tego otwarcie i zamknięcie to sumarycznie nie 2 minuty a jedna. No ale dodając lampę 40 W  to w najlepszym wypadku wyjdzie 3 zł/miesiąc. 

time image

Gość Użytkownikbramy

08 Sie 2018, 11:55

Wstrząsające, można się tego było spodziewać w końcu urządzenie elektryczne musi pobierać prąd :) Ale żeby miało to znaczący wpływ na rachunek?! Policzmy 10 otwierań dziennie po ok. 2 min. każde to 20min. czyli 1/3h * 0.6 kW (2x300W)= 0.2 kWh na dzień, daje nam to na miesiąc ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje