Ogrodzenie z bloczków betonowych - okładzina z piaskowca zachodzi zielonym nalotem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z bloczków betonowych - okładzina z piaskowca zachodzi zielonym nalotem

Żałuję, że od frontu nie ma dłuższych murków. Są funkcjonalne - chronią od wiatru, hałasu, nieproszonych gości i stanowią znakomite tło dla roślin, ogrodowych rzeźb z piaskowca, źródełka w ścianie - mówi Beata, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2013 r.

Ogrodzenie od frontu:

  • Wys. 1,85 m; część wjazdowa z pustaków betonowych, otynkowana lub wykończona okładziną z piaskowca, druga część - na murowanej i otynkowanej podmurówce zamontowano 15 przęseł z ocynkowanej stali pomalowanej farbą proszkową, wymiary przęsła 220 x 140 cm.
  • Fundament - liniowy gł. 1,20 m.
  • Furtki - 3 szer. 0,90 m, główna z wideodomofonem.
  • Brama - dwuskrzydłowa szer. 5 m, z napędem.

Reszta ogrodzenia - ze sztachet modrzewiowych.

Decyzja: Grodziłam dwa boki działki. Od frontu murarze postawili murki, słupki i podmurówkę z bloczków betonowych. Większość z nich otynkowali, tylko słupki przy wejściu i wjeździe obłożyli piaskowcem, jak na elewacji domu. U znajomego ślusarza zamówiłam klasyczne przęsła z ocynkowanej stali, zabezpieczonej metodą proszkową oraz ozdobną bramę i furtkę. W przypadku tych ostatnich chętnie wykorzystałam artystyczne projekty ślusarza, bo chciałam, żeby główny wjazd był oryginalny.

Bałam się, że jedno przesuwne stalowe skrzydło będzie zbyt masywne, dlatego rozłożyłam ciężar na dwa ramiona. Wytyczyłam na bramę szerokość aż 5 m, żeby skręt z wąskiej ulicy był wygodniejszy, od razu dodałam napęd. Od strony łąki i kanałku zamknęłam posesję podwójnym parkanem, sztachety ułożone są po obu stronach ram ze stali, na mijankę.

Brama wjazdowa
Od zewnętrznej strony brama jest bardziej dekoracyjna niż od strony ogrodu.

Ogrodzenie z bloczków betonowych - rady i przestrogi:

Żałuję, że od frontu nie ma dłuższych murków. Są funkcjonalne - chronią od wiatru, hałasu, nieproszonych gości i stanowią znakomite tło dla roślin, ogrodowych rzeźb z piaskowca, źródełka w ścianie. Przy furtce wmurowałam kasetową skrzynkę pocztową z łatwym dostępem z obu stron muru, to świetne rozwiązanie. Zauważyłam, że stawiając ażurowe ogrodzenie, właściciele i tak zawieszają na nim później przeróżne maty. Ja również tak zrobiłam - na kutych przęsłach umocowałam wiklinowe zasłony, lecz efekt jest taki sobie. O wiele lepszy byłby tu mur, nawet gdyby miał wymagany ażurowy prześwit.

Lite ogrodzenie i słupki dekarz przykrył daszkami z blachy. Celowo wydłużył okapy, żeby woda nie spływała na tynk i piaskowiec. Oba wykończenia nie odpadają od pustaków, ponieważ zostały starannie przyklejone zaprawą klejową. Okładzina z piaskowca od zacienionej strony zachodzi zielonym nalotem, chociaż została wcześniej zaimpregnowana. Naszą murarze zabezpieczyli zaraz po ułożeniu, jednak po sześciu latach muszę ją umyć z nalotu i ponownie zabezpieczyć preparatem do kamienia.

Sztachety z modrzewia przed montażem przeszły przemysłową impregnację, potem wykonawcy dwukrotnie pomalowali je jeszcze barwioną bejcą. Wyglądają nadal dobrze, nie wymagają odnawiania, ale nie wykluczam tego za 2-3 lata. Proszkowa farba na elementach ze stali nie wyblakła i nie popękała. Co bym zmieniła w bramie? Teraz unikałabym prześwitu w dolnej części, bo przechodzą przez niego koty. Radzę zaplanować dużą wiatę śmietnikowo-ogrodniczą. Nasza ma wymiary 2 x 3 m, dwie furtki i zadaszenie - jest funkcjonalna.

Ogrodzenie z bloczków betonowych - koszty:

  • Elementy stalowe w ogrodzeniu od frontu z montażem 22 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje