Czy mam obowiązek montażu skrzynki na listy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mam obowiązek montażu skrzynki na listy?

Niedawno wprowadziłam się do nowego domu. Wciąż czeka nas wiele wydatków związanych z jego urządzeniem. Ostatnio miałam spięcie z listonoszem, który zwrócił mi uwagę, że nie mam skrzynki na listy. Czy w takim wypadku nie wystarczyłoby umieszczenie ewentualnej korespondencji w drzwiach wejściowych domu? Niby skrzynka na listy to niewielki wydatek, ale w naszej hierarchii celów jest wiele ważniejszych zakupów.

aktualizacja: 2017-06-06 10:07:39

Odpowiedź eksperta: Warto umieścić zakup skrzynki pocztowej wyżej na liście priorytetów. Właściciel lub współwłaściciele nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny albo budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach.

 

W budynkach jednorodzinnych skrzynkę należy powiesić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Każdy, kto nie zrealizuje powyższych obowiązków, podlega karze pieniężnej. Po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków wymierza się karę pieniężną w wysokości od 50 do 10 000 złotych. Prezes Urzędu Kontroli Elektronicznej, ustalając wysokość kary pieniężnej, bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.

 

Warto więc zainwestować (60–100 zł) w skrzynkę pocztową.

Aleksandra Korczak
fot. Der_Typ_von_Nebenan / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny