Ogrodzenie z gabionów wypełnionych łupanym bazaltem za 22 000 zł
Ogrodzenie z gabionów wypełnionych łupanym bazaltem za 22 000 zł
W reprezentacyjnej części działki chciałem postawić oryginalne ogrodzenie, które nie wymaga konserwacji. Jeszcze przed stawianiem domu zobaczyłem gabiony i ciągle miałem w głowie ich nowoczesny wygląd, więc kiedy nastał moment ogrodzenia własnej działki, zgłębiłem bliżej ich budowę - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od maja 2013 r.
Działka: narożna, wymiary 50 × 40 m; grunt piaszczysty.
Ogrodzenie:
Od frontu - dł. 60 m i wys. 1,6 m, wykonane z gabionów ocynkowanych ogniowo i wypełnionych łupanym bazaltem, reszta - z gotowych paneli, z drutu o gr. 4 mm, powlekanego tworzywem sztucznym.
Fundament - o gł. 0,5 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki.
Podmurówka - od frontu z niskich gabionów.
Furtki - główna o szer. 1,1 m, z elektrozaczepem i domofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 1 m.
Brama - o szer. 4,8 m, dwuskrzydłowa, z napędem.
Mocowania paneli do słupków oraz w klatce gabionowej
Decyzja: w reprezentacyjnej części działki chciałem postawić oryginalne ogrodzenie, które nie wymaga konserwacji. Wiedziałem, że obecnie najczęściej wykorzystuje się gotowe betonowe kształtki, klinkier, stal i drewno, ale szukałem czegoś nowego i ciekawszego. Jeszcze przed stawianiem domu zobaczyłem gabiony i ciągle miałem w głowie ich nowoczesny wygląd, więc kiedy nastał moment ogrodzenia własnej działki, zgłębiłem bliżej ich budowę.
Na początku wystraszyły mnie wysokie koszty. Razem z żoną chcieliśmy wypełnić klatki selekcjonowanymi otoczakami i właśnie ten rodzaj wypełnienia rodził nieakceptowane koszty. Był trzykrotnie wyższy od np. wymurowanego z betonowych kształtek i ozdobionego elementami ze stali. Nie zrezygnowałem z użycia gabionów, lecz tak zaprojektowałem ogrodzenie na froncie, żeby jego końcowy koszt był podobny do ogólnie przyjętego.
Po dokładnym rozrysowaniu detali, u jednego ze śląskich producentów zamówiłem klatki i przęsła wykonane z ocynkowanych płaskowników, w których wywiercono otwory i przewleczono drut o śr. 5 cm. Wybrałem je, ponieważ mają solidną budowę i wygląd. Czekałem na nie 3 tygodnie, a otrzymałem w komplecie z ocynkowanymi akcesoriami do montażu. Jako wypełnienie zastosowałem jasnoszary bazalt, który kupiłem wprost z kopalni w woj. świętokrzyskim. Gabiony pomieściły 60 ton kamienia!
Ogrodzenie na froncie wykonano z ocynkowanych przęseł i gabionów, wypełnionych bazaltem. Między klatkami z bazaltem zastosowano ocynkowane przęsła
Gabionami obudowano również obszerny śmietnik z dwoma furtkami o szer. 1 m
Niska podmurówka i klatki gabionowe nie zostały zamknięte od góry ażurowym daszkiem
Ogrodzenie z gabionów - rady i przestrogi:
Koszt budowy ogrodzenia zmniejszyłem poprzez zatrudnienie lokalnych wykonawców. Uznałem, że przy dobranych materiałach, nie potrzeba przepłacać za specjalistyczny montaż. Uczestniczyłem w realizacji, pilnując szczegółów technologicznych. Doglądałem porządnego zazbrojenia wykopów pod fundament i słupki przy bramie wjazdowej. Skrzydła bramy nie opadły. Pod gotowe panele zleciłem murarzom przygotowanie klasycznych liniowych fundamentów o szer. 0,2 i gł. 0,4 m.
Nie zastosowałem prefabrykowanej podmurówki, bo jest zbyt delikatna i wypacza się pod wpływem pracującego gruntu. Zaobserwowałem to w ogrodzeniu przy własnej firmie. Pod gabionami fundament jest o 15 cm szerszy i ma wmurowane słupki o wys. 1,4 m, do których umocowaliśmy ocynkowane klatki. Dzięki temu uzyskały stabilne osadzenie, a kruszywo unika brudzenia się od ziemi oraz wrastania chwastów.
Rozważaliśmy z żoną, czy nie zamknąć od góry daszkiem gabionów i podmurówki wypełnionej kruszywem bazaltowym. Pytaliśmy o to m.in. ich producenta. Obawialiśmy się, że pozostawienie ich w obecnym stanie spowoduje, że część bazaltu… zniknie. Na szczęście, w okolicy mieszkają porządni ludzie.
Klatki gabionowe nie zostały zamknięte od góry ażurowym daszkiem
Ogrodzenie sprawdza się fantastycznie. Jego konserwacja będzie polegać tylko na ewentualnym umyciu kamieni myjką ciśnieniową, jeśli pojawi się na nich mech. Kurz z piaszczystej drogi zmywa deszcz. Liczę, że podczas układania kamieni w koszach nie uszkodziliśmy ocynku, więc nie powinny rdzewieć.
Pilnowałem, żeby wszyscy wykonawcy robili to delikatnie. Miejsca naruszone przez kamienie i wiertarkę, zabezpieczali ocynkiem w sprayu. Uformowanie ogrodzenia z gabionami zajęło kilka dni. Żałuję natomiast, że resztę ogrodzenia zaplanowałem z tanich gotowych paneli, powlekanych tworzywem sztucznym. Druty są zbyt cienkie, choć ich zaletą jest zlewanie się z roślinnością na działce. Obecnie kupiłbym solidniej przygotowane słupki i panele z ocynkiem, a nie powłoką z PVC.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Chętnie wezmę namiar na wykonawcę słupków o konstrukcji pod wypełnienie kamieniem, czy masz w jakiejś formie np pdf projekt, też chętnie bym skorzystal
Gość mhtyl
29-07-2017 21:39
1 godzinę temu, Gość Damian M napisał:
Czy jestem w stanie otrzymać namiary na dostawcę koszy? Inwestora? Koszty przy tej skali zastanawiająco niskie, b.atrakcyjne. Sam zastanawiam się nad budową takiego ogrodzenia. Z góry dziękuję!
Ceny może niskie dzisiaj ...
Gość Damian
29-07-2017 19:52
Czy jestem w stanie otrzymać namiary na dostawcę koszy? Inwestora? Koszty przy tej skali zastanawiająco niskie, b.atrakcyjne. Sam zastanawiam się nad budową takiego ogrodzenia. Z góry dziękuję!