Odpowiedź eksperta: Dobór oświetlenia zewnętrznego powinien uwzględniać wymagane natężenie światła i jego ukierunkowanie. Do oświetlenia tzw. komunikacyjnego wystarczą oprawy ogrodowe ze świetlówkami kompaktowymi, choć w niskiej temperaturze ich efektywność znacznie spada. Do oświetlenia o dużym natężeniu, jak i obejmującego znaczną powierzchnię stosuje się lampy sodowe (wysoko- lub niskoprężne) albo metalohalogenkowe.
Wszystkie te źródła światła wymagają współpracy ze specjalnymi oprawami wyposażonymi w stateczniki ograniczające prąd wyładowania. Ich skuteczność świetlna jest bardzo wysoka, nawet ponad 100 lm/W, a trwałość nominalna przekracza 10 000 godzin. Najbardziej energooszczędne są sodówki niskoprężne, jednak ich monochromatyczne, żółte światło utrudnia rozpoznawanie barw. Ponadto trudno kupić do nich oprawy, a same lampy są dość drogie.
Najrozsądniejszym wyborem wydają się sodówki wysokoprężne. Mają akceptowalną barwę światła (są nawet polecane do oświetlenia murów z piaskowca lub cegły), są niedrogie i można do nich kupić oprawy pasujące do stylistyki domu jednorodzinnego.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: To jak duży obszar zostanie oświetlony zależy nie tylko od mocy źródła światła, ale i od wysokości oraz kształtu oprawy (fot. Spotline)