Kiedy budować ogrodzenie? Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kiedy budować ogrodzenie? Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Ogrodzenie działki to inwestycja, która bywa realizowana dwuetapowo. Tymczasowy płot (np. z siatki) wyznacza niekiedy granice działki na etapie budowy domu - gdy nie trudno o uszkodzenie bramy czy przęseł podczas transportu materiałów budowlanych.

aktualizacja: 2019-10-11 12:13:13

W okresie tym nie zawsze wystarcza też funduszy na solidne ogrodzenie. Trwały, docelowy płot najlepiej wznieść po postawieniu domu i zakończeniu większych robót w obrębie posesji.

Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Właściciele posesji szukali odpowiedniego ogrodzenia swojej działki. Wybór padł na ogrodzenie łupane Joniec® w kolorystyce Piryt.

BUDOWA OGRODZENIA - JAKI FUNDAMENT?

Sposób wykonania fundamentu zależy od typu ogrodzenia i rodzaju podłoża. W przypadku gruntów wysadzinowych, pęczniejących pod wpływem mrozu - przede wszystkim gliniastych - powinien być głębszy, aby ogrodzenie nie popękało. Przykładowo, jeśli składa się ono z podmurówki, murowanych słupków i metalowych czy też drewnianych przęseł, pod słupkami zaleca się wykonać głębsze posadowienie (poniżej strefy przemarzania - 80-140 cm, zależnie od regionu). Pod przęsłami może być płytsze (ok. 60 cm). Jeśli podłoże nie jest wysadzinowe (np. piasek), nawet pod mur pełny wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm.

Pamiętajmy, że fundament ma wystawać z ziemi 15-20 cm. W miejscu słupków bądź cokołu, powinna znaleźć się na nim pozioma izolacja przeciwwilgociowa (z folii fundamentowej lub papy).

ZOBACZ, JAK ZBUDOWAĆ OGRODZENIE Z BLOCZKÓW

BUDOWA OGRODZENIA - ILE PRACY TO WYMAGA?

Wzniesienie ogrodzenia najlepiej powierzyć sprawdzonej ekipie.Wykonanie prac we własnym zakresie jest możliwe, ale wcale niełatwe. Ułatwieniem będzie to, że producenci oferują gotowe systemy ogrodzeniowe, w skład których wchodzą wszystkie niezbędne elementy - przęsła, słupki, rozmaite akcesoria. Ustawienie konstrukcji z gabionów też nie powinno nastręczyć problemów. Kosze można w dowolny sposób rozstawiać, a nawet umieszczać na różnych poziomach. Nie wymagają fundamentu.

Płaskie panele gabionowe montuje się zaś na specjalnych prostokątnych słupach (znajdujących się w zestawie), które trzeba zabetonować w gruncie. Betonowe bloczki ogrodzeniowe ustawia się bez zaprawy, dzięki wyprofilowanym zamkom, a następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem. Mury z cegieł i bloków kamiennych wznosi się natomiast, stosując zasadę wiązania murarskiego i używając zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Konsport

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość plotbud

11 Paź 2020, 09:45

Budowa fundamentu to nie mała inwestycja, więc lepiej to zrobić zgodnie ze sztuką, tak by później nie żałować, że się wyrzuciło pieniądze w błoto. Ale wykonywanie tradycyjnego fundamentu lanego nie zawsze jest konieczne, czasami wystarczy podbudowa prefabrykowana oraz wykonanie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje