Ogrodzenie działki często buduje się w dwóch etapach – najpierw powstaje tymczasowy płot, aby zabezpieczyć teren podczas budowy domu, gdy łatwo o uszkodzenia i brakuje funduszy na solidne ogrodzenie. Docelowe ogrodzenie najlepiej stawiać po zakończeniu większych prac budowlanych. Fundament ogrodzenia należy dostosować do rodzaju podłoża – na gruntach wysadzinowych powinien być głębszy (80-140 cm), natomiast na piasku wystarczy 60 cm. Fundament powinien wystawać 15-20 cm nad ziemią i mieć izolację przeciwwilgociową.
W okresie tym nie zawsze wystarcza też funduszy na solidne ogrodzenie. Trwały, docelowy płot najlepiej wznieść po postawieniu domu i zakończeniu większych robót w obrębie posesji.
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Właściciele posesji szukali odpowiedniego ogrodzenia swojej działki. Wybór padł na ogrodzenie łupane Joniec® w kolorystyce Piryt.
Budowa ogrodzenia - jaki fundament?
Sposób wykonania fundamentu zależy od typu ogrodzenia i rodzaju podłoża. W przypadku gruntów wysadzinowych, pęczniejących pod wpływem mrozu - przede wszystkim gliniastych - powinien być głębszy, aby ogrodzenie nie popękało. Przykładowo, jeśli składa się ono z podmurówki, murowanych słupków i metalowych czy też drewnianych przęseł, pod słupkami zaleca się wykonać głębsze posadowienie (poniżej strefy przemarzania - 80-140 cm, zależnie od regionu). Pod przęsłami może być płytsze (ok. 60 cm). Jeśli podłoże nie jest wysadzinowe (np. piasek), nawet pod mur pełny wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm.
Pamiętajmy, że fundament ma wystawać z ziemi 15-20 cm. W miejscu słupków bądź cokołu, powinna znaleźć się na nim pozioma izolacja przeciwwilgociowa (z folii fundamentowej lub papy).
Zobacz, jak zbudować ogrodzenie z bloczków
Budowa ogrodzenia - ile pracy to wymaga?
Wzniesienie ogrodzenia najlepiej powierzyć sprawdzonej ekipie. Wykonanie prac we własnym zakresie jest możliwe, ale wcale niełatwe. Ułatwieniem będzie to, że producenci oferują gotowe systemy ogrodzeniowe, w skład których wchodzą wszystkie niezbędne elementy - przęsła, słupki, rozmaite akcesoria. Ustawienie konstrukcji z gabionów też nie powinno nastręczyć problemów. Kosze można w dowolny sposób rozstawiać, a nawet umieszczać na różnych poziomach. Nie wymagają fundamentu.
Płaskie panele gabionowe montuje się zaś na specjalnych prostokątnych słupach (znajdujących się w zestawie), które trzeba zabetonować w gruncie. Betonowe bloczki ogrodzeniowe ustawia się bez zaprawy, dzięki wyprofilowanym zamkom, a następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem. Mury z cegieł i bloków kamiennych wznosi się natomiast, stosując zasadę wiązania murarskiego i używając zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Konsport