Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia są eleganckie i niezwykle solidne (nie wymagają okresowej konserwacji), ale niestety bardzo drogie. Mogą otaczać zarówno domy nowoczesne, jak i budynki stylizowane na dworki.

Projektanci nie zalecają ogrodzeń z kamienia do niewielkich posesji, ponieważ, zwłaszcza gdy kamienie są ciemne, mogą być ciężkie i przytłaczające. Nie dotyczy to kamiennych elementów zastosowanych w ogrodzeniu, np. słupków, gdy ich wypełnienie stanowią przęsła drewniane lub metalowe.

Do budowy ogrodzeń kamiennych możemy użyć kamienia ciosanego, łupanego, kamieni polnych lub otoczaków. Dobrze jest dopasować rodzaj kamienia, z którego zamierzamy zrobić ogrodzenie, do kamienia wykorzystanego w cokole budynku, elewacji, ewentualnie użytego do wyłożenia tarasu bądź schodów.

Najbardziej trwałe kamienie, które możemy wykorzystać do budowy ogrodzenia, to bazalt, granit, kwarcyt. Ogrodzenie wykonane tylko z nich może być jednak surowe, przytłaczające, zimne. Dlatego kamienie te dobrze jest łączyć z cieplejszymi materiałami, jak choćby z drewnem.

O wiele bardziej przyjazne i cieplejsze są piaskowce i wapienie. Są one też łatwiejsze w obróbce, ale mają tę wadę, że przyjmują wodę przez co łatwiej ulegają erozji. Dlatego też ogrodzenie z nich należy zakończyć specjalnym daszkiem (można wykorzystać gotowe ceramiczne elementy). Z kolei ogrodzenia z kamieni polnych lub droższych od nich otoczaków wydobywanych z rzek dodadzą naszej posesji swojskiego, regionalnego charakteru. Ogrodzenia z kamienia świetnie pasują one do domków w górach, na takiej samej kamiennej podmurówce.

Kamienie w murze warto układać na różne sposoby. Jeśli budulec stanowią kamienie polne, można spokojnie mieszać mniejsze z większymi, układając nieregularne warstwy. Dłuższe kamienie powinno umieszczać się w poprzek muru, aby stabilizowały jego konstrukcję. Gdy dysponujemy większymi kamieniami o ociosanej powierzchni, wówczas powinniśmy postarać się, aby powierzchnie te ściśle przylegały do siebie, tworząc lico muru. Jego środek możemy wypełnić mniejszymi kamieniami.

Duże kamienie łupane układa się zwykle warstwowo, a z kamieni łupanych lub ciosanych o regularnych kształtach muruje się tak jak ze zwykłych cegieł. Kamienie w murach układa się na zaprawie cementowej, każdą spoinę pionową przykrywając odpowiednio długim elementem kolejnej warstwy. Jako, że kamienie naturalne z reguły są bardzo drogie (może z wyjątkiem kamieni polnych), można starać się układać je tak, aby były widoczne w licu muru, podczas gdy jego środek wypełnimy tańszym materiałem.

Redaktor: Tomasz Wojciuk
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenie z piaskowca i drewna. Deski sosnowe ułożono w poziomie (fot. L. Jampolska)

Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
07-03-2023 23:58
Komentarz dodany przez piotr a: witam. bardzo dziękujemy za fajny artykuł.poszukujemy bardzo i pilnie firmy/projektanta do wykonania takiego ogrodzenia pod łodzią.pozdrawiamy. piotrandrzejewski@vp.pl., za adres fachowca nagroda.szampan ?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz