Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Ogrodzenie nie było tanie - mówią Danusia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie użytkują od 2008 r.

Działka: wymiary 38 x 48 m; grunt gliniasty.

Ogrodzenie:

 • Od frontu - dł. 38 m, wys. murków 1,40 m, wys. podmurówki 0,35 m, wys. przęseł 1,15 m; podmurówka, murki, śmietnik wykonane z cegły i kształtek klinkierowych; przęsła i słupki - z kształtowników i prętów stalowych; 
 • Reszta - z ocynkowanej siatki. 
 • Fundament - liniowy, zbrojony, o gł. 80 cm. 
 • Furtki - główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 0,90 m. 
 • Brama - o szer. 4 m, dwuskrzydłowa z napędem.

Decyzja: dom zbudowaliśmy na tzw. jesień życia i dobieraliśmy materiały, żeby były trwałe i bezobsługowe. Tak samo traktowaliśmy ogrodzenie. Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Materiał kupiliśmy od niemieckiego producenta i celowo z tej samej partii, bo zależało nam, żeby wszędzie była jednakowa. Przy tak dużym zamówieniu opłacał się transport cegły spod samej zachodniej granicy. U nas pod Warszawą ceny są za wysokie!

Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Stal też wymaga konserwacji, choć rzadszej. Przęsła, bramę i furtki zamówiliśmy u miejscowego ślusarza. Ogrodzenie nie było tanie, jednak nie żałujemy wydanych na nie pieniędzy, ponieważ jest trwałe i solidne, no i pasuje do domu.

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł
Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł - rady i przestrogi:

 • Janusz: stawianie frontowego i bocznego ogrodzenia przez trzech robotników trwało 2 tygodnie. Po ośmiu latach użytkowania, odświeżenia wymaga lakier na przęsłach stalowych. Na spawach widać gdzieniegdzie odpryski, które już wcześniej miejscowo zamalowywałem, żeby stal nie rdzewiała. Zastosuję dobrej jakości lakier, przeznaczony do położenia na rdzę, żeby maksymalnie oddalić kolejną konserwację. Ponieważ spodziewałem się, że co jakiś czas będę musiał powtarzać lakierowanie, celowo wybrałem z żoną model przęseł z prostym pionowym układem prętów. Na siatce rozciągniętej na reszcie ogrodzenia zapewne utleniło się ocynkowanie, więc też ją pomaluję.

 • Danusia: ogrodzenie jest praktyczne! Wygląda porządnie, a stalowe elementy wymagają malowania tylko raz na 8-10 lat. Ślusarz pokazał nam kilka wzorów przęseł i wybraliśmy najbardziej ażurowe, bo wtedy całość wygląda lżej. W poprzednim domu mieliśmy wysoki zwarty żywopłot z tui, który zamykał widoki i wyglądał ciężko. W nowym domu zastosowaliśmy przejrzyste przęsła i posadziliśmy wzdłuż nich mieszaną kompozycję roślin. Jest dużo lepiej!
   
  Pełnymi murkami zasłoniliśmy śmietnik, bo to mało estetyczna część ogrodzenia. Postawiliśmy je również przy bramie wjazdowej i głównej furtce - tu z kolei ze względów reprezentacyjnych. Do wykończenia elementów murowanych użyliśmy ładnych gotowych kształtek. Tam, gdzie pada cień od drzew, klinkier i fugi trochę zachodzą mchem. Kiedy zaczną źle wyglądać, umyjemy je myjką ciśnieniową. Dobrze dobraliśmy szerokość dwuskrzydłowej bramy oraz szerokość furtek. Wideodomofon i napęd do bram założyliśmy dopiero 3 lata później, kiedy znudziło się nam ręczne otwieranie. Już wymagały naprawy!
Furtka (o szer. 1 m) z elektrozaczepem
Furtkę (o szer. 1 m) z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon. Znajduje się idealnie na wprost głównego wejścia do domu

Koszty wykonania ogrodzenia z klinkieru i ażurowych przęseł:

 • Front - cegła klinkierowa 6000 zł, kształtki klinkierowe 2100 zł, robocizna 5300 zł, elementy ze stali i ich montaż 7600 zł. 
 • Ogrodzenie z siatki - koparka i cement - 3000 zł, słupki 1250 zł, siatka 1400 zł. 
 • Napęd do bramy i wideodomofon z montażem - 3200 zł.

Łączny koszt ogrodzenia, napędu i wideofonu to: 29 850 zł

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje