Nie zaimpregnowałem ogrodzenia i na cegłach betonowych pojawiły się glony!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nie zaimpregnowałem ogrodzenia i na cegłach betonowych pojawiły się glony!

Cegły ogrodzeniowe kładłem na klej cienkowarstwowy, bez fug. Miało być prosto i surowo, bez ozdób, czap, ornamentów. Sprzedawca zalecił mi zaimpregnowanie cegieł, lecz oczywiście miałem 100 innych obowiązków i tego nie zrobiłem. W efekcie od północnej strony pojawiły się na nich czarne kropki z glonami - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.

aktualizacja: 2022-01-11 10:09:46

Ogrodzenie od frontu:

  • Dł. 25 m i wys. 1,5 m; wykonane z obijanej cegły betonowej w dwóch różnych rozmiarach i ze sztachet olchowych, zaimpregnowanych Drewnochronem i pomalowanych olejem. 
  • Fundament - o gł. 0,7-1,20 m.
  • Podmurówka - z cegły, o wys. 35 cm. 
  • Furtki - główna o szer. 1,10 m, w śmietniku o szer. 1,45 m. 
  • Brama - przesuwna o szer. 4 m, jednoskrzydłowa, z napędem. 
  • Reszta ogrodzenia - z prefabrykowaną podmurówką z betonu oraz z gotowych paneli z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm, pomalowanego farbą proszkową.

Decyzja: do postawienia przedniego ogrodzenia wybrałem sztachety olchowe i obijaną cegłę betonową, bo bardzo mi się spodobała w punkcie sprzedaży. Wybrałem ją również ze względu na ciekawy i nieograny kolor, chciałem mieć ogrodzenie inne niż sąsiedzi. Cegłę kupiłem na sztuki, podobnie jak sztachety.

Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby
Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby.
Sztachety umocowano do poziomych poprzeczek z drewna specjalnymi wkrętami
Sztachety umocowano do poziomych poprzeczek z drewna specjalnymi wkrętami.

Ogrodzenie wykonane samodzielnie - rady i przestrogi:

  • Sprawdziłem u producenta, czy sztachety zostały zaimpregnowane. Okazało się, że dwukrotnie kąpano je w wannach z Drewnochronem. Wiem z doświadczenia, że ten preparat łuszczy się po kilku latach, więc postanowiłem przeciwdziałać temu zjawisku. Rok po zamontowaniu sztachet, pomalowałem je specjalnym olejem. Zapobiegł łuszczeniu się impregnatu! Wcześniej kilka niezaolejowanych sztachet użyłem w ogrodzie i na nich impregnat odpada.
  • Podczas przerwy technicznej na mojej budowie zleciłem murarzom przygotowanie fundamentów pod ogrodzenie, a potem stawiałem je samodzielnie. Trochę wystraszyło mnie żmudne wiercenie, na sztachety, otworów w stalowych ramach bramy i furtek. Na przęsłach ułatwiłem sobie robotę, poprzez zamontowanie drewnianych poprzeczek i łączenie sztachet, drewno do drewna, odpowiednimi wkrętami. Szło łatwiej i szybciej. Od strony ulicy sztachety nie są podziurawione, bo wkręty przykręcałem od strony ogrodu i na dodatek wkrętami o takiej długości, żeby w sztachetę wchodziło tylko gwintowanie. Metoda sprawdziła się. Tam, gdzie drewno przylega do drewna, wkręty trzymają się mocno i stabilnie. Tam, gdzie użyłem drewna i metalu, kilka śrub uległo zerwaniu i musiałem je wymienić.
  • Cegły ogrodzeniowe kładłem na klej cienkowarstwowy, bez fug. Miało być prosto i surowo, bez ozdób, czap, ornamentów. Sprzedawca zalecił mi zaimpregnowanie cegieł, lecz oczywiście miałem 100 innych obowiązków i tego nie zrobiłem. W efekcie od północnej strony pojawiły się na nich czarne kropki z glonami. Wiosną umyję cegły i dwukrotnie zaimpregnuję jakimś dobrym preparatem.
  • Brama przesuwna o szer. 4 m to "świat i ludzie"! Wygodnie się w nią skręca z szerokiej ulicy. Furtka w śmietniku o szer. 1,45 cm pozwala łatwo manewrować kubłami. Minimalna szer. głównej furtki to 1,10 m (metrowa byłaby za ciasna). Wady ogrodzenia - przez klapę listownika wlewa się do niego woda, na cegłach gdzieniegdzie pojawiły się wykwity od kleju. Żałuję, że użyłem białego a nie szarego, bo w ogóle go nie widać.

Koszty samodzielnego wykonania ogrodzenia:

  • cegły ogrodzeniowe z betonu 2 i 4 zł/szt., sztachety 2000 zł, robocizna własna.
  • Łączny koszt całego ogrodzenia od frontu - od fundamentu po napęd to ok. 12 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Od strony ulicy sztachety nie są podziurawione wkrętami.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!